Skocz do zawartości

Ogrzewanie olejowe we Wspólnocie


Recommended Posts

20170224_220421.thumb.jpg.d754c377801e5f2e350ccb739b6df10a.jpgWitam. Czy może ktoś mi wyjaśnić Dlaczego tak wysoka jest opłata stala? Mieszkam w mieszkaniu w kamienicy. Budynek należy do wspólnoty. Na klatkach i w piwnicach nie ma grzejników. Na całym mieszkaniu mam podzielniki. Za wyjątkiem łazienki którą ma 9m2. Dlaczego opłata stała jest tak wysoka skoro płacę za zużyte ciepło z podzielnikow. Wspólnota nie chcę mi dac faktur za tankowanie oleju. 

 

Edytowano przez Angelika25 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Opłata stała:

1. Jej wysokość jest ustalana w regulaminie rozliczania ciepła przez wspólnotę. Jeśli wspólnota olewała sobie zebrania i uchwalanie regulaminów, pewnie zarządca sam musiał podjąć salomonową decyzję za właścicieli. Kiedy zajmowałam się administrowaniem nieruchomościami opłaty stałe do zmiennych w różnych regulaminach kształtowały się między 30:70 a 50:50. Im słabiej ocieplony budynek tym zaleca się by ten stosunek był bliższy pół na pół.

2. Zapobiega "januszowaniu" na ogrzewaniu - czyli skręceniu grzejników, żeby grzać się ciepłymi ścianami od sąsiadów. Wówczas samemu ma się niskie zużycie a sąsiadom rośnie. 

 

Zasadniczo twój rachunek udowadnia, że duży dom jest oszczędniejszy w utrzymaniu niż małe mieszkanie :)  

Macie nieocieplony budynek? Bo zużycie ciepła naprawdę spore.

Link do komentarza

Wspólnota nie chcę mi dac rachunków za olej. Wygląda to tak że budynek ma 12 mieszkań z czego tylko 6 mieszkań grzeje się olejowo w tym moje które ma 57m2. Dach został wymieniony. Budynek nie jest ocieplony. Gdzie mogę się udać by sprawdzić czy mnie nie oszukują. Reszta mieszkań czyli pozostałych 5 maja większy metraż koło 100m2. Przychodzi do mnie zarządca i mówi że tankukemy olej np.1500l i każe zapłacić 650zl. I tak co miesiąc w okresie grzewczym. 

Dlaczego płacę opłaty stałej za cały metraż mieszkania skoro tylko łazienka nie ma podzielnikow. 

Link do komentarza

Jesteś członkiem wspólnoty? Jeśli tak, to utrudnianie ci dostępu do dokumentów jest niedozwolone.  

Poza tym każde sprawozdanie finansowe (robione obligatoryjnie w pierwszym kwartale każdego roku) musi być przyjęte przez członków wspólnoty podczas głosowania.

Opłata stała jest zawsze od metrażu mieszkania (czyli de facto udziałów). Podobnie jak każdy inny koszt ponoszony we wspólnocie. 

Nie płacicie co miesiąc zaliczek na poczet ogrzewania? 

 

Kto jest zarządcą/administratorem? Kto jest zarządem? Zewnętrzna firma czy ktoś z mieszkańców? Kto rozlicza ciepło? Firma odczytująca podzielniki, zarząd czy zarządca?

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Kartka, którą zeskanowałaś jest rozliczeniem ciepła.

 

Ale jako wspólnota chyba macie jeszcze jakieś koszty? Dozorcę, ubezpieczenie OC, światło na klatce schodowej, przeglądy techniczne itp?

To MUSI obligatoryjnie być rozliczane co roku w pierwszym kwartale. Jeśli nie, jest to podstawą do odwołania zarządu, bo złamane zostaje w ten sposób prawo. 

 

Natomiast o rachunki za olej trzeba się pofatygować osobiście lub poprosić o skany.

Zarząd można odwołać.  

Można na zebraniu zawnioskować o płacenie zaliczek na poczet ogrzewania, żeby potem zimą nie było problemów ze znalezieniem nagle 600 zł. Lepiej płacić co miesiąc mniej i odkładać na koncie niż naraz całość.

 

Polecam lekturę "Ustawy o Własności Lokali" - jest dość krótka.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W sytuacji, kiedy wspólnota jest tak mała, ukrywanie dokumentacji przed jej członkami jest cokolwiek dziwne. Co na temat dostępu do dokumentów mówi statut wspólnoty? Bo mamy zasadnicze pytanie, na jakiej podstawie zarząd odmawia udostępnienia faktur do wglądu?

Co do samego zużycia ciepła (i oleju opałowego do jego wytworzenia) trudno cokolwiek powiedzieć nie znając budynku. Może być naprawdę duże w sytuacji, gdy jest to stara, nieocieplona kamienica. A zimę mieliśmy cięższą niż przez parę ostatnich lat. Czy wspólnota planuje jakąś termomodernizację? Bez tego rachunki ciągle będą astronomiczne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...