Skocz do zawartości

Ogrzewanie olejowe we Wspólnocie


Recommended Posts

20170224_220421.thumb.jpg.d754c377801e5f2e350ccb739b6df10a.jpgWitam. Czy może ktoś mi wyjaśnić Dlaczego tak wysoka jest opłata stala? Mieszkam w mieszkaniu w kamienicy. Budynek należy do wspólnoty. Na klatkach i w piwnicach nie ma grzejników. Na całym mieszkaniu mam podzielniki. Za wyjątkiem łazienki którą ma 9m2. Dlaczego opłata stała jest tak wysoka skoro płacę za zużyte ciepło z podzielnikow. Wspólnota nie chcę mi dac faktur za tankowanie oleju. 

 

Edytowano przez Angelika25 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Opłata stała:

1. Jej wysokość jest ustalana w regulaminie rozliczania ciepła przez wspólnotę. Jeśli wspólnota olewała sobie zebrania i uchwalanie regulaminów, pewnie zarządca sam musiał podjąć salomonową decyzję za właścicieli. Kiedy zajmowałam się administrowaniem nieruchomościami opłaty stałe do zmiennych w różnych regulaminach kształtowały się między 30:70 a 50:50. Im słabiej ocieplony budynek tym zaleca się by ten stosunek był bliższy pół na pół.

2. Zapobiega "januszowaniu" na ogrzewaniu - czyli skręceniu grzejników, żeby grzać się ciepłymi ścianami od sąsiadów. Wówczas samemu ma się niskie zużycie a sąsiadom rośnie. 

 

Zasadniczo twój rachunek udowadnia, że duży dom jest oszczędniejszy w utrzymaniu niż małe mieszkanie :)  

Macie nieocieplony budynek? Bo zużycie ciepła naprawdę spore.

Link do komentarza

Wspólnota nie chcę mi dac rachunków za olej. Wygląda to tak że budynek ma 12 mieszkań z czego tylko 6 mieszkań grzeje się olejowo w tym moje które ma 57m2. Dach został wymieniony. Budynek nie jest ocieplony. Gdzie mogę się udać by sprawdzić czy mnie nie oszukują. Reszta mieszkań czyli pozostałych 5 maja większy metraż koło 100m2. Przychodzi do mnie zarządca i mówi że tankukemy olej np.1500l i każe zapłacić 650zl. I tak co miesiąc w okresie grzewczym. 

Dlaczego płacę opłaty stałej za cały metraż mieszkania skoro tylko łazienka nie ma podzielnikow. 

Link do komentarza

Jesteś członkiem wspólnoty? Jeśli tak, to utrudnianie ci dostępu do dokumentów jest niedozwolone.  

Poza tym każde sprawozdanie finansowe (robione obligatoryjnie w pierwszym kwartale każdego roku) musi być przyjęte przez członków wspólnoty podczas głosowania.

Opłata stała jest zawsze od metrażu mieszkania (czyli de facto udziałów). Podobnie jak każdy inny koszt ponoszony we wspólnocie. 

Nie płacicie co miesiąc zaliczek na poczet ogrzewania? 

 

Kto jest zarządcą/administratorem? Kto jest zarządem? Zewnętrzna firma czy ktoś z mieszkańców? Kto rozlicza ciepło? Firma odczytująca podzielniki, zarząd czy zarządca?

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Kartka, którą zeskanowałaś jest rozliczeniem ciepła.

 

Ale jako wspólnota chyba macie jeszcze jakieś koszty? Dozorcę, ubezpieczenie OC, światło na klatce schodowej, przeglądy techniczne itp?

To MUSI obligatoryjnie być rozliczane co roku w pierwszym kwartale. Jeśli nie, jest to podstawą do odwołania zarządu, bo złamane zostaje w ten sposób prawo. 

 

Natomiast o rachunki za olej trzeba się pofatygować osobiście lub poprosić o skany.

Zarząd można odwołać.  

Można na zebraniu zawnioskować o płacenie zaliczek na poczet ogrzewania, żeby potem zimą nie było problemów ze znalezieniem nagle 600 zł. Lepiej płacić co miesiąc mniej i odkładać na koncie niż naraz całość.

 

Polecam lekturę "Ustawy o Własności Lokali" - jest dość krótka.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W sytuacji, kiedy wspólnota jest tak mała, ukrywanie dokumentacji przed jej członkami jest cokolwiek dziwne. Co na temat dostępu do dokumentów mówi statut wspólnoty? Bo mamy zasadnicze pytanie, na jakiej podstawie zarząd odmawia udostępnienia faktur do wglądu?

Co do samego zużycia ciepła (i oleju opałowego do jego wytworzenia) trudno cokolwiek powiedzieć nie znając budynku. Może być naprawdę duże w sytuacji, gdy jest to stara, nieocieplona kamienica. A zimę mieliśmy cięższą niż przez parę ostatnich lat. Czy wspólnota planuje jakąś termomodernizację? Bez tego rachunki ciągle będą astronomiczne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
    • Zgadza się, strefy prowadzenia przewodów są w przepisach pomocniczych, które i tak są nieprecyzyjne. Bo np. na poddaszach nie da się poprowadzić przewodów nie naruszając literalnie tych postanowień. Ale to i tak nie są kwestie zasadnicze. Bo instalacja będzie dobrze i bezpiecznie pracowała, jeśli przewód będzie poza strefą. Tyle, że tam nie możemy później wiercić. 
    • @retrofood pyta raczej nie o przewody w rurkach, tylko o przepisy, które chcesz zachować przy takim układzie instalacji...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...