Skocz do zawartości

Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?


Recommended Posts

Choć jestem jeszcze na etapie stanu surowego budowy domu, to już myślę o tym, jak racjonalnie rozprowadzić instalację antenową. Planuję umieszczenie przynajmniej 5 gniazdek antenowych w różnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach, natomiast antenę zamontuję chyba przy kominie. Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/porady/11140-jak-poprowadzic-przewody-antenowe-i-czy-bliskosc-komina-nie-bedzie-szkodzic-antenie

Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość KriS napisał:

Witam. A jak położyć przewody na zewnątrz budynku przed ociepleniem? Czy przewody trzeba dawać w jakieś peszle? Czy wystarczy normalnie przymocować je do ściany? Pozdrawiam

Można kabel puścić w peszlu lub przymocować do ściany  za pomocą takiego czegoś jak poniżej.

_wsb_362x226_flop.jpg

uchwyty_upk_upo_upp2.jpg

uchwyt-mocujacy-(1).x,220,180.496.jpg

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość KriS napisał:

Dzieki wielkie za odpowiedź. Rozumiem ze kabel musi być najlepiej w izolacji PE?

Nie rozumiem jak musi być, przecież antenowy jest bo musi być w izolacji.

Jeżeli będziesz kupował to kupuj z wyższej półki jakościowej, daj se sp;okuj z taniochą.

1 godzinę temu, Gość KriS napisał:

Przy okazji jaki rozdzielacz na 4 TV dla telewizji naziemnej możecie polecić. Chodzi mi o coś sprawdzonego i nie zawodnego.

Mogę polecić rozdzielacz/wzmacniacz firmy Televes i do tego antenę kierunkową tez tej samej firmy.wzmacniacz-televes-5531_631.jpg

Link do komentarza
mhtyl a właśnie ze izolacja izolacji nie równa i na forum wyczytałem coś takiego "Jeśli decydujemy się na montaż kabla pod styropian to tylko w otulinie PE ze względu na lepszą mechanikę tej otuliny"
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość KriS napisał:

mhtyl a właśnie ze izolacja izolacji nie równa i na forum wyczytałem coś takiego "Jeśli decydujemy się na montaż kabla pod styropian to tylko w otulinie PE ze względu na lepszą mechanikę tej otuliny"

PE to nazwa tworzywa polietylen i każdy kabel ma otulinę z tworzywa, ale czy z PE czy z innego nie wiem, ważniejsze uważam aby był podwójnie ekranowany. Jeżeli ułożysz już kabel pod ociepleniem to jakie siły mechaniczne będą na niego działały?

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
komin zawsze szkodzi, wilgoć, spaliny, chemia. Często jest symboliczny. Ja widzę nawet osobne od domu maszty antenowe, uchwyty masztu pod zadaszeniem i na balkonie. Obecnie maszty, na dachu są niekonieczne*, np. MediaEkspert ma na bocznej ścianie. Zasadniczo kabel zewnętrzny to tylko PE, czarny akurat, a PCV biały jest tylko wewnętrzny. Kabel koncentryczny jest odporny na zakłócenia, ale znam takie zalecenia, aby prowadzić z dala(20 centymetrów) od przedmiotów metalowych i innych kabli, a skręty były po dużym łuku, a nie nagłe. "Nikt tego nie przestrzega", to znaczy łatwo się nie pogorszy.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...