Skocz do zawartości

Projektowanie domu wg feng shui


Recommended Posts

Witam,
Od kilku lat współpracuję z architektami przy projektowaniu domów, które mają być zgodne także z zaleceniami feng shui. Chcę napisać kilka słów na ten temat, z nadzieją, że coraz więcej architektów zainteresuje się tematem i podejmie wyzwanie. Piszę „wyzwanie”, ponieważ projektowanie takiego domu, całkowicie odbiega od normalnej pracy architekta. Budowa domu zgodnego z zasadami feng shui, wymaga wzięcia pod uwagę sugestii jakie pochodzą z feng shui i dopiero na tej podstawie projektować dom.

Pierwszą różnicą jest to, że lokalizację domu na działce wykonuje się w oparciu o odczyt kompasu, czyli odczyt pola magnetycznego. W tym zakresie jest wymagana aptekarska dokładność. Architekci korzystają z odczytów kierunków rzeczywistych, geograficznych znajdujących się na mapach. W feng shui musimy mieć opierać się o odczyt kompasu i to bardzo dokładny. Dlatego, pierwszą rzeczą jest zaproszenie na działkę geodety i wyznaczenie na mapie kierunków magnetycznych. Lokalizacja domu na działce jest także oparta o wytyczne z odczytu pola magnetycznego. Różnica pomiędzy odczytem magnetycznym, a odczytem geograficznym wynosi 2-3-4 a czasem więcej stopni.

Z każdym stopniem odczytu kompasu jest związana inna jakość pola magnetycznego, jakie zostanie zamknięte wewnątrz domu, a co za tym idzie otrzymamy inny wykres domu. Opieranie się w swej pracy na wartościach magnetycznych, od początku do końca jest tu koniecznością. Jest to podstawa przy pracy związanej z projektowaniem domu wg zasad feng shui.

Po ustaleniu warunków zabudowy i naniesieniu odczytu kierunków magnetycznych na plan działki, można przystąpić do dalszej pracy. Warunki zabudowy są konieczne także dla konsultanta feng shui, gdyż musi on wiedzieć, w jaki stopień będzie skierowany dom, bo to określa rodzaj wykresu domu.

Konsultant feng shui powinien pojechać na działkę i zmierzyć za pomocą kompasu warunki feng shui działki. Znając warunki zabudowy, będzie można ustalić, jak powinien stać przyszły dom na działce, by miał możliwie najlepszy wykres w tych określonych warunkach. To, jak powinien stać dom na działce przekłada się na konkretną wartość odczytu kompasu. Poniżej przykład domu skierowanego na 209 stopni SW, a jeszcze niżej dom skierowany na 162 stopień S (południe).

Wykres domu determinuje takie rzeczy jak: rozmieszczenie okien, drzwi, pokoi, wc, łazienek itd., dlatego kolejność pracy dla architekta jest całkiem odmienna, ponieważ musi on zaczekać na wytyczne od konsultanta feng shui, a dopiero później w oparciu o nie, wykorzystać wszystkie swoje umiejętności i talenty, by powstał dom jak najbardziej zgodny z zasadami feng shui, a jednocześnie był ładny i funkcjonalny. Z pewnością jest to utrudnienie, niemniej rekompensatą powinno być tworzenie bardziej przyjaznych domów z punktu widzenia feng shui.

Warto wiedzieć, że dobry dom, to często sztuka kompromisów pomiędzy feng shui, a możliwościami technicznymi, warunkami fizycznymi działki i wielu innymi czynnikami, do których warto dodać czynnik ludzki, który ma istotny wpływ na całość przedsięwzięcia. Dom budowany jest dla konkretnej rodziny, w konkretnych warunkach, dlatego jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch jednakowych domów feng shui, ponieważ warunki zewnętrzne i ludzie są inni.

Kilka słów o wykresie domu.
Jak już wspomniałam, wykres domu, na poziomie projektowania, daje wskazówki, gdzie powinny być drzwi główne do domu, gdzie sypialnia małżeńska, pokoje dzieci, pokoje wypoczynkowe, gabinety, pomieszczenia użytkowe itd. Ważne są także kierunki drzwi pokoi, ciągi komunikacyjne, wyjścia na taras, czy tylne wyjścia. Te wszystkie wytyczne podaje architektowi konsultant feng shui.

Wykres domu, w znacznym stopniu, determinuje zagospodarowanie zewnętrzne działki, ogród, rozmieszczenie takich elementów, jak garaż, oczka wodne, wysokość płotu, wjazdy na działkę i wiele innych.

Wykres urodzeniowy domu, nie ma nic wspólnego z siatką Bagua. Wizualnie wygląda on jak zestaw liczb, po trzy w każdym polu. Mówią one jednak o wszystkim, co nas interesuje. Dom powstaje w określonym miejscu i czasie. Generalnie, uznaje się, że momentem „narodzin” domu, jest chwila, kiedy został on przykryty dachem. To jest właśnie ten moment. Wtedy, gdy Qi zostaje zamknięte w tym domu i ten moment determinuje wiele ważnych cech nowego domu, takich jak:

- jego charakter, tu można się pokusić nawet o wygląd zewnętrzny domu,
- predyspozycje zdrowotne mieszkańców,
- zasobność,
- strukturę wydarzeń w tym domu,
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być sypialnie, pokoje wypoczynkowe, garderoby, łazienki, wc itp.
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być okna,
- wskazuje miejsce, gdzie powinny być drzwi główne do mieszkania, domu..
- wreszcie determinuje miejsce dla drzwi tylnych,
- określa kierunki drzwi wewnętrznych,
- i wiele, wiele innych spraw.

Wykres domu jest zdeterminowany przez taki czynnik, jak odczyt kompasu strony skierowania domu, zatem konsultant feng shui podaje ten odczyt architektowi. Oto jak wygląda sporządzanie odczytu kompasu

Brak obrazka

Dolna krawędź rysunki, to ściana Twojego domu, do którego stoisz przylepiona plecami. Strzałka na podstawce kompasu - wskazuje interesujący nasz kierunek, czyli odczyt.

Odczyt kompasu, to linia prostopadła do płaszczyzny ściany skierowania domu, a ściana skierowania, to ta, która ma największą powierzchnię otwieranych okien. W praktyce o tym, która to będzie ściana, zanim jeszcze będą opracowane wytyczne dla architekta, decydują warunki zewnętrzne, czyli środowisko, w jakim dom stanie. Rola człowieka polega na dostosowaniu się do tych warunków, a jednocześnie sprawienie, by one człowiekowi służyły w maksymalnym możliwym stopniu.

Wiele domów jest tak projektowanych, że trudno jest jednoznacznie określić, która ściana jest ścianą skierowania w rozumieniu feng shui, często domy te mają „dwie twarze” i cechuje je powodowanie zmienności losów mieszkańców. Szczególnie starannie powinny być projektowane domy szeregowe.

Zalecane jest, by front architektoniczny pokrywał się z frontem rozumianym jako front w feng shui, czyli ze ścianą skierowania domu. Jeżeli tak nie jest, to często dom ma front architektoniczny gdzie indziej, niż front (skierowanie) w ujęciu feng shui.
Kolejną sprawą jest, że mając sugerowany odczyt dla ściany frontowej, trzeba go nałożyć na zarys projektowanego budynku, wyznaczyć jego geometryczne centrum. Odczyt podany jest w stopniach i gotowy budynek powinien mieć właśnie taki odczyt, jaki był sugerowany na początku prac projektowych. Innymi słowy, po zbudowaniu domu, robiąc pomiar kontrolny, powinniśmy otrzymać dokładnie taki odczyt, jaki był sugerowany wcześniej przez konsultanta feng shui. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ten odczyt determinuje wykres domu, a wykresy są bardzo różne. Zapewne niewiele osób wie, że wszystkie nowe domy na całym świecie można z grubsza zakwalifikować do jednej z poniższych grup:
1. dom dobry dla zdrowia i dla pieniędzy,
2. dom dobry tylko dla zdrowia,
3. dom dobry tylko dla pieniędzy,
4. dom nie dobry ANI dla zdrowia ANI dla pieniędzy.
Jeżeli na przykład, wybudowaliśmy dom, który można by zaliczyć do grupy 2, czy 4, to żaden gadżet, figurka szczęścia, cudowny obrazek z płynącą wodą, tej sytuacji nie zmieni. Mogą być dwie możliwości:
1. albo zakasać rękawy i ciężko pracować,
2. albo „klepać biedę”
Jeżeli już mamy działkę i nie ma innych możliwości, jak postawienie domu o gorszych parametrach feng shui, to warto wiedzieć, że na etapie projektowania domu i dokonywania jego lokalizacji na działce, można wiele zmienić, nawet poprawić w znacznym stopniu domy wymienione w punkcie 2, czy 4.

Brak obrazka

W tym wypadku odczyt kompasu wynosi 209 SW wg odczytu kompasu. Czerwona strzałka pokazuje ten właśnie odczyt. Podkreślam ten fakt, gdyż jest on decydujący w całym przedsięwzięciu, jakim jest budowa domu z wykorzystaniem zasad feng shui. Każdy stopień odczytu kompasu daje inne możliwości i często inny wykres domu. A oto, jak wygląda przykładowy wykres domu:

Brak obrazka


Brak obrazka

Są to dwa wzory tego samego wykresu. Powyższy dom został zbudowany w latach 1984 – 2004 i jest domem, który wskazuje na możliwość przemocy mężczyzny nad kobietą. Był to dom, który wspierał zdrowie, ale kwestie finansowe mieszkańców były ich problemem. Oba dotyczą domu zbudowanego w 7 Okresie Feng Shui w roku 1985 o skierowaniu S1 i odczycie kompasu 162 stopnie. W feng shui raczej używamy tzw. wykresów tortowych, zamiast kwadratowych, czyli tego pierwszego rodzaju.

Ten właśnie wykres, wskazuje miejsca, które powinny być wykorzystywane przez człowieka, oraz miejsca, których powinien unikać, urządzając tam garderoby, spiżarnie, wc itp.

Pisze o tym, by przybliżyć temat tym wszystkim, którzy są otwarci na nowe wyzwania.

Pozdrawiam serdecznie
Grażyna Czajka-Bartosik
Link do komentarza
 • 5 miesiące temu...
A ja zaś proponowałbym nie przejmować się dziwnymi energiami których istnienie ktoś próbuje man wmówić a które z nauka nie mają nic wspólnego.
Omawiamy praktycznie tą samą problematyką w innym temacie - istnieją naukowe prace które zaprzeczają istnieniu tych dziwnych energii" ....
Polecam do poczytania: https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...amp;#entry13604
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
Feng shui - kolejna żałosna bzdura dla naiwnych.
Aż dziw bierze w ile i jakich bzdur (i za jakie pieniądze) jest w stanie uwierzyć współczesny człowiek,na dodatek często mieniący się być chrześcijaninem.
A już feng shui jest chyba najbzdurniejszą z tych bzdur.Znam masę ludzi,którzy się tym w najmniejszym stopniu nie przejmują i są szczęśliwi,zadowoleni z życia i zdrowi.Nie brakuje też takich,którzy zwariowali na punkcie feng shui i jakoś nijak nie przekłada się to na ich życie.
Nie wiem- śmiać się z takich czy płakać nad nimi. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
To chyba jednak nie chodzi o to by patrzeć z góry na ludzi którym w życiu nie wyszło. Każdy potrzebuje oparcia i mogą nim być nawet amulety czy inne sztuczki ale jeżeli zawierzamy życie amuletom zamiast podejmować decyzje to dzieje się coś źle. Na szczęście nie ma takich szkół które nakazywały by kupowanie materiałów budowlanych w czasie pełni księżyca.
Link do komentarza
 • 2 tygodnie temu...
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Piszę „wyzwanie”, ponieważ projektowanie takiego domu, całkowicie odbiega od normalnej pracy architekta.


Tak,to prawda.Trzeba być nienormalnym,by projektować dom w ten sposób.
Chociaż może nie icon_rolleyes.gif .Nie ma nic nie normalnego w wyciąganiu kasy od naiwnych.Nienormalnością jest kupienie takiego projektu.
Link do komentarza
Nie nazywałbym "nienormalnymi" osób które "kupują" takie bzdury jak radiestezja czy feng shui.
Ja sadzę że kit można wcisnąć każdej zdrowej osobie która jest akurat w potrzebie.
A w potrzebie wcześniej czy później każdy z nas może się znaleźć - każdy z nas może okazać się osobą, która kupi jakiś 'kit" sprzedawany w ponętnej dla nas formie.
Jak dla mnie cała ta sprawa to dokładnie tak jak ze sprzedawaniem bubla i fuszerki. Wszystko można komuś wcisnąć.
Sprawa tylko reklamy.
I zaufania.
W przypadku feng shui i radiestezji - niestety, ale to sprawa zaufania do niewłaściwych osób najwyraźniej.

Jak to mawiał niegdyś mój przełożony - jeśli dobrze zareklamujesz to każdego rodzaju g... możesz sprzedać- byle tylko dobrze zachwalić to chętny w potrzebie do kupna zawsze się znajdzie.
Link do komentarza
No tak....,co racja,to racja.
Sprzedający takie projekty,sprzedają tak naprawdę nadzieję.Nadzieję na zdrowie,na powodzenie,na sukces.
Na nadziei można naprawdę robić kokosy.I to bezpiecznie.Bo kto tu cokolwiek udowodni,kto będzie dochodził swego?Toż to trzeba by się przyznać,że dał się zrobić w balona?I to w takim stylu...
Link do komentarza
 • 2 tygodnie temu...
 • 5 tygodnie temu...
Cytat

Tak,to prawda.Trzeba być nienormalnym,by projektować dom w ten sposób.
Chociaż może nie icon_rolleyes.gif .Nie ma nic nie normalnego w wyciąganiu kasy od naiwnych.Nienormalnością jest kupienie takiego projektu.
Po co byc normalnym?
Najlepiej tylko udawac normalnego!
Jak to robimy?
-Wyobrazamy sobie jak wyglada i jak sie zachowuje czlowiek normalny i co?
Udajemy normalnego!

Skoro 80 osob nie rozumie podstawowych zasad fizyki ,
a 98 nie potrafi ich zastosowac w praktyce
to ja sie pytam , - statystycznie rzecz biorac kto jest normalny?

Oczywiscie ze 98 % jest normalna , a te 2% to oszolomy


Co do wyciagania kasy do naiwnych, to ja to tak rozumie:
Placimy w podatkach na studia, a ci co biora te kase i wypuszczaja nieukow.
To jest moim zdaniem
wyciąganie kasy od naiwnych!
Link do komentarza
Cytat

Taa - niewątpliwie.
A najlepiej udawać że jest coś "normalnego" tam gdzie fizyki nie ma ...
Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i włożył do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylągł się ze stadem kurcząt i wyrósł wraz z nimi.

Orzeł przez całe życie zachowywał się jak kury z podwórka, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając glist i robaków. Piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotać skrzydłami i fruwać kilka metrów w powietrzu. No bo przecież, czyż nie tak właśnie fruwają koguty?

Minęły lata i orzeł zestarzał się. Pewnego dnia zauważył wysoko nad sobą, na czystym niebie wspaniałego ptaka. Płynął wspaniale i majestatycznie wśród prądów powietrza, ledwo poruszając potężnymi, złocistymi skrzydłami.

Stary orzeł patrzył w górę oszołomiony. - Co to jest? - zapytał kurę stojącą obok. - To jest orzeł, król ptaków - odrzekła kura. - Ale nie myśl o tym. Ty i ja jesteśmy inni niż on.

Tak więc orzeł więcej o tym nie myślał. I umarł wierząc, że jest kogutem w zagrodzie.
Link do komentarza
Morał z tego taki,że wyznawcy feng-shui są orłami z urodzenia a reszta chce z nich zrobić kury. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Panie Jerzy,gdyby to całe f-s w ogóle działało,to ludzie wg. jego zasad żyjący jakoś by się wyróżniali.Nie wiem,...zdrowiem,mądrością,radością życia,spokojem,bogactwem,itd.Tyle,że jakoś tego u nich nie widać.Szczególnie tzw. artyści lecą na takie bujdy,a jak byli bogaci,to już przed pojawieniem się tego szamaństwa.
Nie brak też artystów posiadających w/w cechy,a nie mających z f-s nic wspólnego.
Nie da się zauważyć żadnego związku f-s z tym,co ono obiecuje.
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
Możecie być pewni, że wchodząc do domu w którym zastosowane są zasady feng-shui - (nie wiedząc o tym) - nigdy byście tego nie odróżnili - czy jest feng-shui , czy nie ma ...
a niech sobie ludzie ustawiają meble w/g tej teorii jesli uważają, że tak jest dobrze i czują sie z tym lepiej - bo wszystko zaczyna się w głowie ...
Jeśli ktoś mysli, że łóżko w sypialni musi stać po skosie, bo wtedy będzie miał więcej rozkoszy w sypialni - to pewnie tak będzie. Bo wszystko zaczyna sie w głowie... icon_biggrin.gif icon_wink.gif
Link do komentarza
Tylko - po co wierzyć w magię i w przesądy ?
Dobrze nikt na tym nie wyszedł - co najwyżej ktoś zbzikował na punkcie "zabezpieczania" się przed nieistniejącymi energiami.
Przecież to strasznie nielogiczne wierzyć w takie bajędy że jak np. dwa wejścia do domu ustawi sie naprzeciwko siebie t "szczęście ma uciekać z domu" icon_biggrin.gif
Albo jesteśmy niewierzącymi osobami myślącymi logicznie i w bzdury się nie wierzy, albo jesteśmy osobami wierzącymi w Boga - a wiara w Boga przeczy stosowaniu się do przesądów i zabobonów - albo cofniemy się moralnością do epoki szamaństwa.
Po co ?
Działajmy logicznie a nie w myśl przesądów ...
Link do komentarza
 • 3 tygodnie temu...
Wszyscy pędzimy za nowinkami, szkoda, że nikt nie przystanął na chwilę i nie spojrzał na to co daje nam nasze dziedzictwo. W starych domach podział funkcji był barzo jasno określony: na wejściu była chłodna sień a wraz nią spiżarnia ( wszystko zależy od wielkości domu, mówię o najmniejszych, dwuizbowych); z jednej strony część dzienna czyli izba połączona z kuchnią i z drugiej izba tzw biała czyli część nocna, goscinna/ odświętna... Jasny, klarowny podział we wnątrz a na zewnątrz, żadne wybetonowane plaże tylko zacienione ganki, werandy gdzie miło usiąść przy kawie nawet w skwarne południe..

Link do komentarza
Woooooow! Ale kabaret icon_smile.gif))) Już wiem czemu mi się poszczęściło w życiu, po prostu rodzice niechcący zbudowali dom wg zasad feng-shui icon_biggrin.gif
Wredną stroną tego całego hokus-pokus jest to, że ludzie płacą ciężkie pieniądze, żeby mieć "gwarancje" szczęścia, zapewnioną przez lokalnego szamana. I to wszystko w XXI wieku....
Link do komentarza
 • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam,
Od kilku lat współpracuję z architektami przy projektowaniu domów, które mają być zgodne także z zaleceniami feng shui. Chcę napisać kilka słów na ten temat, z nadzieją, że coraz więcej architektów zainteresuje się tematem i podejmie wyzwanie. Piszę „wyzwanie”, ponieważ projektowanie takiego domu, całkowicie odbiega od normalnej pracy architekta. Budowa domu zgodnego z zasadami feng shui, wymaga wzięcia pod uwagę sugestii jakie pochodzą z feng shui i dopiero na tej podstawie projektować dom.

Pierwszą różnicą jest to, że lokalizację domu na działce wykonuje się w oparciu o odczyt kompasu, czyli odczyt pola magnetycznego. W tym zakresie jest wymagana aptekarska dokładność. Architekci korzystają z odczytów kierunków rzeczywistych, geograficznych znajdujących się na mapach. W feng shui musimy mieć opierać się o odczyt kompasu i to bardzo dokładny. Dlatego, pierwszą rzeczą jest zaproszenie na działkę geodety i wyznaczenie na mapie kierunków magnetycznych. Lokalizacja domu na działce jest także oparta o wytyczne z odczytu pola magnetycznego. Różnica pomiędzy odczytem magnetycznym, a odczytem geograficznym wynosi 2-3-4 a czasem więcej stopni.

Z każdym stopniem odczytu kompasu jest związana inna jakość pola magnetycznego, jakie zostanie zamknięte wewnątrz domu, a co za tym idzie otrzymamy inny wykres domu. Opieranie się w swej pracy na wartościach magnetycznych, od początku do końca jest tu koniecznością. Jest to podstawa przy pracy związanej z projektowaniem domu wg zasad feng shui.

Po ustaleniu warunków zabudowy i naniesieniu odczytu kierunków magnetycznych na plan działki, można przystąpić do dalszej pracy. Warunki zabudowy są konieczne także dla konsultanta feng shui, gdyż musi on wiedzieć, w jaki stopień będzie skierowany dom, bo to określa rodzaj wykresu domu.

Konsultant feng shui powinien pojechać na działkę i zmierzyć za pomocą kompasu warunki feng shui działki. Znając warunki zabudowy, będzie można ustalić, jak powinien stać przyszły dom na działce, by miał możliwie najlepszy wykres w tych określonych warunkach. To, jak powinien stać dom na działce przekłada się na konkretną wartość odczytu kompasu. Poniżej przykład domu skierowanego na 209 stopni SW, a jeszcze niżej dom skierowany na 162 stopień S (południe).

Wykres domu determinuje takie rzeczy jak: rozmieszczenie okien, drzwi, pokoi, wc, łazienek itd., dlatego kolejność pracy dla architekta jest całkiem odmienna, ponieważ musi on zaczekać na wytyczne od konsultanta feng shui, a dopiero później w oparciu o nie, wykorzystać wszystkie swoje umiejętności i talenty, by powstał dom jak najbardziej zgodny z zasadami feng shui, a jednocześnie był ładny i funkcjonalny. Z pewnością jest to utrudnienie, niemniej rekompensatą powinno być tworzenie bardziej przyjaznych domów z punktu widzenia feng shui.

Warto wiedzieć, że dobry dom, to często sztuka kompromisów pomiędzy feng shui, a możliwościami technicznymi, warunkami fizycznymi działki i wielu innymi czynnikami, do których warto dodać czynnik ludzki, który ma istotny wpływ na całość przedsięwzięcia. Dom budowany jest dla konkretnej rodziny, w konkretnych warunkach, dlatego jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch jednakowych domów feng shui, ponieważ warunki zewnętrzne i ludzie są inni.

Kilka słów o wykresie domu.
Jak już wspomniałam, wykres domu, na poziomie projektowania, daje wskazówki, gdzie powinny być drzwi główne do domu, gdzie sypialnia małżeńska, pokoje dzieci, pokoje wypoczynkowe, gabinety, pomieszczenia użytkowe itd. Ważne są także kierunki drzwi pokoi, ciągi komunikacyjne, wyjścia na taras, czy tylne wyjścia. Te wszystkie wytyczne podaje architektowi konsultant feng shui.

Wykres domu, w znacznym stopniu, determinuje zagospodarowanie zewnętrzne działki, ogród, rozmieszczenie takich elementów, jak garaż, oczka wodne, wysokość płotu, wjazdy na działkę i wiele innych.

Wykres urodzeniowy domu, nie ma nic wspólnego z siatką Bagua. Wizualnie wygląda on jak zestaw liczb, po trzy w każdym polu. Mówią one jednak o wszystkim, co nas interesuje. Dom powstaje w określonym miejscu i czasie. Generalnie, uznaje się, że momentem „narodzin” domu, jest chwila, kiedy został on przykryty dachem. To jest właśnie ten moment. Wtedy, gdy Qi zostaje zamknięte w tym domu i ten moment determinuje wiele ważnych cech nowego domu, takich jak:

- jego charakter, tu można się pokusić nawet o wygląd zewnętrzny domu,
- predyspozycje zdrowotne mieszkańców,
- zasobność,
- strukturę wydarzeń w tym domu,
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być sypialnie, pokoje wypoczynkowe, garderoby, łazienki, wc itp.
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być okna,
- wskazuje miejsce, gdzie powinny być drzwi główne do mieszkania, domu..
- wreszcie determinuje miejsce dla drzwi tylnych,
- określa kierunki drzwi wewnętrznych,
- i wiele, wiele innych spraw.

Wykres domu jest zdeterminowany przez taki czynnik, jak odczyt kompasu strony skierowania domu, zatem konsultant feng shui podaje ten odczyt architektowi. Oto jak wygląda sporządzanie odczytu kompasu

Brak obrazka

Dolna krawędź rysunki, to ściana Twojego domu, do którego stoisz przylepiona plecami. Strzałka na podstawce kompasu - wskazuje interesujący nasz kierunek, czyli odczyt.

Odczyt kompasu, to linia prostopadła do płaszczyzny ściany skierowania domu, a ściana skierowania, to ta, która ma największą powierzchnię otwieranych okien. W praktyce o tym, która to będzie ściana, zanim jeszcze będą opracowane wytyczne dla architekta, decydują warunki zewnętrzne, czyli środowisko, w jakim dom stanie. Rola człowieka polega na dostosowaniu się do tych warunków, a jednocześnie sprawienie, by one człowiekowi służyły w maksymalnym możliwym stopniu.

Wiele domów jest tak projektowanych, że trudno jest jednoznacznie określić, która ściana jest ścianą skierowania w rozumieniu feng shui, często domy te mają „dwie twarze” i cechuje je powodowanie zmienności losów mieszkańców. Szczególnie starannie powinny być projektowane domy szeregowe.

Zalecane jest, by front architektoniczny pokrywał się z frontem rozumianym jako front w feng shui, czyli ze ścianą skierowania domu. Jeżeli tak nie jest, to często dom ma front architektoniczny gdzie indziej, niż front (skierowanie) w ujęciu feng shui.
Kolejną sprawą jest, że mając sugerowany odczyt dla ściany frontowej, trzeba go nałożyć na zarys projektowanego budynku, wyznaczyć jego geometryczne centrum. Odczyt podany jest w stopniach i gotowy budynek powinien mieć właśnie taki odczyt, jaki był sugerowany na początku prac projektowych. Innymi słowy, po zbudowaniu domu, robiąc pomiar kontrolny, powinniśmy otrzymać dokładnie taki odczyt, jaki był sugerowany wcześniej przez konsultanta feng shui. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ten odczyt determinuje wykres domu, a wykresy są bardzo różne. Zapewne niewiele osób wie, że wszystkie nowe domy na całym świecie można z grubsza zakwalifikować do jednej z poniższych grup:
1. dom dobry dla zdrowia i dla pieniędzy,
2. dom dobry tylko dla zdrowia,
3. dom dobry tylko dla pieniędzy,
4. dom nie dobry ANI dla zdrowia ANI dla pieniędzy.
Jeżeli na przykład, wybudowaliśmy dom, który można by zaliczyć do grupy 2, czy 4, to żaden gadżet, figurka szczęścia, cudowny obrazek z płynącą wodą, tej sytuacji nie zmieni. Mogą być dwie możliwości:
1. albo zakasać rękawy i ciężko pracować,
2. albo „klepać biedę”
Jeżeli już mamy działkę i nie ma innych możliwości, jak postawienie domu o gorszych parametrach feng shui, to warto wiedzieć, że na etapie projektowania domu i dokonywania jego lokalizacji na działce, można wiele zmienić, nawet poprawić w znacznym stopniu domy wymienione w punkcie 2, czy 4.

Brak obrazka

W tym wypadku odczyt kompasu wynosi 209 SW wg odczytu kompasu. Czerwona strzałka pokazuje ten właśnie odczyt. Podkreślam ten fakt, gdyż jest on decydujący w całym przedsięwzięciu, jakim jest budowa domu z wykorzystaniem zasad feng shui. Każdy stopień odczytu kompasu daje inne możliwości i często inny wykres domu. A oto, jak wygląda przykładowy wykres domu:

Brak obrazka


Brak obrazka

Są to dwa wzory tego samego wykresu. Powyższy dom został zbudowany w latach 1984 – 2004 i jest domem, który wskazuje na możliwość przemocy mężczyzny nad kobietą. Był to dom, który wspierał zdrowie, ale kwestie finansowe mieszkańców były ich problemem. Oba dotyczą domu zbudowanego w 7 Okresie Feng Shui w roku 1985 o skierowaniu S1 i odczycie kompasu 162 stopnie. W feng shui raczej używamy tzw. wykresów tortowych, zamiast kwadratowych, czyli tego pierwszego rodzaju.

Ten właśnie wykres, wskazuje miejsca, które powinny być wykorzystywane przez człowieka, oraz miejsca, których powinien unikać, urządzając tam garderoby, spiżarnie, wc itp.

Pisze o tym, by przybliżyć temat tym wszystkim, którzy są otwarci na nowe wyzwania.

Pozdrawiam serdecznie
Grażyna Czajka-BartosikKiedyś analizowałem sobie podręcznik feng shui - część zasad w zasadzie obowiązuje w projektowaniu architektury - ale tylko część.
Ciekaw jestem, czy są badania wplywu - np czy rodzina ktora przeprowadziła sie do danego domu odczuła znaczącą zmianę (w zdrowiu, finansach, itd). I odwrotnie.To by był jakiś dowód.
Poza tym projektuje w danym srodowisku, kulturze - i tu też jest kwestia, czy to, codobre dla Chińczyka, będzie dobre dla europejczyka, czy np. dla Eskimosa?
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś analizowałem sobie podręcznik feng shui - część zasad w zasadzie obowiązuje w projektowaniu architektury - ale tylko część.
Ciekaw jestem, czy są badania wplywu - np czy rodzina ktora przeprowadziła sie do danego domu odczuła znaczącą zmianę (w zdrowiu, finansach, itd). I odwrotnie.To by był jakiś dowód.
Poza tym projektuje w danym srodowisku, kulturze - i tu też jest kwestia, czy to, codobre dla Chińczyka, będzie dobre dla europejczyka, czy np. dla Eskimosa?


Ależ - ma to zastosowanie w praktyce a cała sprawa była dokładnie przebadana.
Wniosek - wpływ feng shui na nas ma dokładnie taki sam wpływ jak odpukiwanie w niemalowane.
Najlepiej z sękiem i drzazgą .
...
... jak zaboli to może pomyślisz nad tym co robisz .i w co wierzysz .. icon_cool.gif
Link do komentarza
 • 1 rok temu...
 • 4 tygodnie temu...
Cytat

To może wrzuć jakiś namiar... coś co może rozszerzyć wiedzę forumowiczów.


Pewnie że mozna ale żeby nie kończyło sie to ja z Panem TB ,gdzieś coś usłyszał i juz wszytkie mądrości ma....
jest to temat zbyt obszerny zeby jakimis linkami czy nawet pojedyńczymi ksiązkami ogarnąc ,a przecietny rok nauki kosztuje tylko od 7000-20000zł mozna z powodzeniem sie wybrać ,w zaleznosci jaki dział wybierzemy i kierunek
Link do komentarza
Cytat

Pewnie że mozna ale żeby nie kończyło sie to ja z Panem TB ,gdzieś coś usłyszał i juz wszytkie mądrości ma....
jest to temat zbyt obszerny zeby jakimis linkami czy nawet pojedyńczymi ksiązkami ogarnąc ,a przecietny rok nauki kosztuje tylko od 7000-20000zł mozna z powodzeniem sie wybrać ,w zaleznosci jaki dział wybierzemy i kierunek


Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego, małego kroku icon_smile.gif
Link do komentarza
ja słyszałam że feng shui to nauka wywodząca sie ze starej filozofii chińskiej więc nie wymysł obecnych czasów ale... to że stara nie znaczy że mam w nią wierzyć. Ja nie wierzę, podobnie jak większosc forumowiczów wypowiadających sie w tym wątku. Generalnie mam bardzo duży dystans o wszelkich energii, bioenergii, zabobonów itp może dlateog że nieraz widziałam w pracy katastrofę wynikająca z faktu że ktoś uwierzył np w leczenie jakimiś takimi dziwnymi metodami ZAMIAST wiedzy medycznej- napewno ciągle niedoskonałej jednak wpsółcześnie już jakoś udokumentowanej, jednoznacznie uporzadkowanej na zasadzie że "to pomaga a a to szkodzi".
Co nie znaczy że wiedzę medyczną uważam za panaceum na wszystko...
Ja tak się składa wierze w Boga jako Twórcę porządku świata i feng shui nie jest mi już do niczego potrzebne:)
A co do wyciągania pieniędzy to naparwdę znam wiele osób które wyciągają kasę z ludzi właśnie podpierając się różnymi takimi filozofiami i innymi czary mary. A ludzie płacą. Kij im w oko- jesli lubią...?
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Widzę, że debilizm feng shui zatacza coraz większe kręgi. Proponuję najpierw przeczytać krótki artykuł: http://newage.info.pl/index.php?option=com...&Itemid=286

Następnie oglądnąć film, w którym zrobiono eksperyment dotyczący tej żenady:
http://skepticdave.blogspot.com/2009/02/pe...huibottled.html

LUDZIE ZACZNIJCIE MYŚLEĆ !!!Nie można potępiać wszystkiego czego się nie rozumie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Kto przegląda   0 użytkowników

  • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Utwórz nowe...