Skocz do zawartości

Remont elewacji a ocieplenie ściany fundamentowej piwnicy


Recommended Posts

Będę remontować elewację domu-kostki, w taj chwili jest siding z 7cm styropianu, mam docieplić do 15 cm. Dom jest podpiwniczony (piwnica 2m wysokości, w zasadzie nie ma wilgoci w kilu miejscach jakieś drobne wysolenia) architekt zaproponował żeby ocieplenie wpuścić 0,5 w ziemię - docieplić ścianę fundamentową. Jeden wykonawca mówi, że ocieplenie ściany fundamentowej do 0,5m poniżej poziomu ziemi jest OK, drugi mówi, że jak już odkopywać to aż do ławy fundamentowej i ocieplać całą ścianę do ławy inaczej nie ma sensu. Poradźcie czy w ogóle wpuszczać ocieplenie w ziemię a jeśli tak to czy faktycznie do 0,5m poniżej gruntu czy całość ocieplać aż do ławy? Przyznam że koszty odkopania ścian, i docieplenia są dość wysokie i skoro piwnica nie będzie mieszkalna (siłownia) to wolałabym nie ruszać. Z drugiej strony skoro już robię elewację raz na dziesiąt lat to chciałabym porządnie.

Link do komentarza

Dokładnie tak jest!

Jeśli ma być porządnie - odkop do ław!

Tylko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - odkopywanie ścian kawałkami, po zaizolowaniu zasypanie i zagęszczenie gruntu i przechodzenie do następnych fragmentów ściany. To wydłuża czas remontu, ale zabezpiecza przed złożeniem się domu! A historia zna kilka takich przypadków, że wykonawca dla skrócenia czasu remontu odkopał cały dom dookoła i  pozbawił ściany piwnicy oporu (jaki stawiał grunt otaczający dom), naruszył równowagę statyczną budynku i ten się zawalił...

Link do komentarza

Co do zasady - ocieplenie przeprowadza się w celu ochrony przed ucieczką ciepła z przestrzeni ogrzewanych, bo tylko wtedy uzyskać można wymierne korzyści ekonomiczne. W przypadku piwnicy nieogrzewanej ewentualne ocieplenie ścian zewnętrznych ma na celu ograniczenie przepływu ciepła w pionie (w przekroju muru) z pomieszczeń mieszkalnych do gruntu. Ponieważ najniższe temperatury gruntu występują przy jego powierzchni, to odczuwalną efektywność termoizolacji ścian piwnicy uzyskuje się przy ułożeniu jej na głębokości 0,5 - 1 m poniżej poziomu gruntu zależnie od wysokości cokołu domu.

W piwnicach nieogrzewanych konieczne jest ocieplenie stropu przez który uchodzi najwięcej ciepła, a w przypadku okazjonalnego korzystania z piwnicy (np. siłownia) użytkowane pomieszczenie można ocieplić od środka, co umożliwi szybkie jego nagrzanie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...