Skocz do zawartości

Tesla pokazała... dachówki. Wchodzą w branżę dekarską? Nie, ukryli w nich panele słoneczne


retrofood

Recommended Posts

Musimy robić panele słoneczne tak atrakcyjne, jak samochody elektryczne - powiedział Elon Musk prezentując swój pomysł. Jego zdaniem nowoczesne rozwiązania technologiczne powinny być niewidoczne. Nowe panele wyglądają więc jak zwykłe dachy. Jako modele do ich pokazania posłużyły domy zbudowane na fikcyjnej ulicy „Wisteria Lane”, wykorzystywane na planie popularnego serialu „Gotowe na wszystko”. Szklane panele mają kilka wersji, które imitują popularne style, na przykład dachówki łupkowe czy toskańskie.

Panele przetwarzają energię słoneczną w elektryczną, która zasila cały dom, może też posłużyć do ładowania samochodów elektrycznych. Tesla zapewnia, że panele lepiej izolują niż tradycyjne pokrycie dachowe. Są też bardzo wytrzymałe i odporne na skrajną pogodę, w tym silny grad - bardziej, niż materiały, których wygląd naśladują.

Ale solarne dachówki to nie wszystko. Musk chce sprzedawać je w zestawie z udoskonaloną domową baterią Powerwall, która razem z elektrycznymi samochodami miałaby tworzyć zupełnie nowy, ekologiczny styl życia. Jak zapewnia Musk, bateria nowej generacji, ukryta w ścianie budynku, zapewniłaby wystarczającą ilość energii, by zasilić „lodówkę, gniazdka elektryczne i oświetlenie” dla domu z czterema sypialniami - na cały dzień. Powerwall 2 mają być dostępne jeszcze w tym roku. Koszt jednej to 5,5 tys. dolarów.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,209125...ny-elon.html#MT

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

niedawno gdzieś widzialem w necie rozwiązanie niemieckie - panele foto pełniące role tez krycia dachu (oparte na krokwiach) i zintegrowane z systemem rynnowym (cały system) - widok był bardzo estetyczny, choć nie tak ciepły jak dachówka...system nazywa się BIPV (fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) - znalazłem polską podobną stronę, ale system bardziej prymitywny:

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/9353/pierwszy-taki-system-bipv-na-terenie-kraju

thumb_semi_6a3e87d8b298e48d419fe31843d0bd5b.png

Link do komentarza
Dnia 30.10.2016 o 17:34, retrofood napisał:


Ale solarne dachówki to nie wszystko. Musk chce sprzedawać je w zestawie z udoskonaloną domową baterią Powerwall, która razem z elektrycznymi samochodami miałaby tworzyć zupełnie nowy, ekologiczny styl życia. Jak zapewnia Musk, bateria nowej generacji, ukryta w ścianie budynku, zapewniłaby wystarczającą ilość energii, by zasilić „lodówkę, gniazdka elektryczne i oświetlenie” dla domu z czterema sypialniami - na cały dzień. Powerwall 2 mają być dostępne jeszcze w tym roku. Koszt jednej to 5,5 tys. 

 

Jestem ciekawy na czym będzie polegało to udoskonalenie tych baterii Powerwall i miejmy nadzieję że nie tylko na mnożenie np. do 14 tys. i łączeniu w szereg popularnych ogniw litowo-jonowych 18650 od Panasonica, tak jak ma to miejsce w aucie od Tesli model S.

http://samochodyelektryczne.org/zdjecia_otwartego_pakietu_akumulatorow_tesla_model_s.htm

Tak to auto chodzi na takie baterie w ilości 7104, mam takie w latarce.

18650-panasonic-ncr18650b-3400_thn2.jpg

 

 

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 27.12.2016 o 21:47, demo napisał:

Jak zapewnia Musk, bateria nowej generacji, ukryta w ścianie budynku, zapewniłaby wystarczającą ilość energii, by zasilić „lodówkę, gniazdka elektryczne i oświetlenie” dla domu z czterema sypialniami - na cały dzień. Powerwall 2 mają być dostępne jeszcze w tym roku. Koszt jednej to 5,5 tys. 

A utylizacja baterii, produkcja, sprzedaż itd będzie kosztować więcej niż wyprodukowanie zwykłego prądu.

Link do komentarza
Dnia 10.01.2017 o 20:57, demo napisał:

 

Zenek kruca, jak Ty to robisz że zmieniasz autora cytatu ?:zalamka:

To już recydywa, należy się żółta kartka.

 

No sorry, ale nie wiem o co chodzi i jestem niewinny. I jaka recydywa? 

Zaznaczam i cykam cytat. Ne mam na nic więcej wpływu. :wallbash:

Autora cytatu może zmienić chyba tylko aplikacja - nie da się tego zaznaczyć i zmienić - spróbowałem teraz.

Pozdr

Link do komentarza

Nie zganiaj na aplikację bo sam to robisz gmerając i zaznaczając czort wie co.

Kufa nic nie zaznaczaj tylko cykaj.:icon_biggrin:

O co chodzi ?, patrz post #4 w którym cytujesz niby mnie, a to jest cytat z retrofooda, który ja tylko cytowałem.

Recydywa dlatego że już wcześniej MHTYL w innym temacie też Ci na to zwracał uwagę.

 

Link do komentarza
19 minut temu, zenek napisał:

No sorry, ale nie wiem o co chodzi i jestem niewinny. I jaka recydywa? 

Zaznaczam i cykam cytat. Ne mam na nic więcej wpływu. :wallbash:

Autora cytatu może zmienić chyba tylko aplikacja - nie da się tego zaznaczyć i zmienić - spróbowałem teraz.

Pozdr

Najeżdżasz kursorem na "Cytuj" ten obok +(Multi Cytowanie) na dole po lewej stronie i klikasz. Nic nie trzeba zaznaczać, bo założę się że zaznaczasz i kopiujesz i dlatego tak wychodzi.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...