Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Oczko wodne z pozwoleniem, czy bez?


Recommended Posts

Wita. Wykonuję projekt ogrodu dla klienta. W ogrodzie ma znajdować się staw kąpielowy. Wiem, że przepisy się pozmieniały odnośnie pozwoleń. Cały staw ma mieć 195m2 a strefa kąpielowa 40m2. Jakie wymagane są dokumenty? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata temu...
Gość Tomas

https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/srodowisko/4620405,Czy-oczko-wodne-lub-staw-wybudujemy-bez-trudu.html Temat przydomowych zbiorników wodnych jest powiązany z kilkoma aktami prawnymi. Pierwszy z nich to ustawa prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414).

 

Po zmianach wspomnianej ustawy na początku 2017 roku, budowa przydomowych oczek wodnych i basenów o powierzchni do 50 mkw. nie wymaga pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Zgodnie z poprzednim stanem prawnym, takie niewielkie zbiorniki wodne mogły zostać wybudowane na podstawie zgłoszenia do organu administracji budowlanej. Warto nadmienić, że kolejne zmiany w ustawie prawo budowlane obowiązujące od dnia 19 września 2020 r. nie modyfikują sytuacji dotyczącej basenów i oczek wodnych. Te zbiorniki wodne położone na działce zabudowanej domem, nadal będzie można budować bez zgłoszenia i pozwolenia, o ile ich powierzchnia nie przekroczy 50 mkw.

 

Prawo budowlane: Art.29 pkt.2, pozycja 13) 2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa: 13) przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2.

 

Proszę redakcję o weryfikację mojego wpisu - nie jestem prawnikiem, więc mogłem coś pokręcić.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, przydomowe oczko wodne lub basen o powierzchni do 50 m2 włącznie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jednak skoro przepis mówi o przydomowych obiektach to dotyczy nieruchomości zabudowanej.

Z kolei co do przytoczonego w linku wyroku WSA w Rzeszowie (50 m2 to łączna maksymalna powierzchnia wszystkich przydomowych oczek wodnych), to trzeba przypomnieć, że polskie prawo nie jest precedensowe. Wyrok może być więc wskazówką dla kolejnych sądów, ale nie jest dla nich wiążący.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...