Skocz do zawartości

Jak przygotować pomieszczenie, gdzie ma być sauna?


Recommended Posts

Napisano
Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Wszędzie piszą jak zbudować saunę, a ja chciałbym zapytać, jak przygotować pomieszczenie gdzie ma być sauna? Na razie jest wylewka i tynk, doprowadzona siła, wentylacja mechaniczna.

Czy trzeba dawać jakieś specjalne izolacje (ściana, podłoga, sufit) od temperatury czy wilgoci? Specjalne farby czy podkłady? Albo jeszcze coś?
Napisano
Cytat

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Wszędzie piszą jak zbudować saunę, a ja chciałbym zapytać, jak przygotować pomieszczenie gdzie ma być sauna? Na razie jest wylewka i tynk, doprowadzona siła, wentylacja mechaniczna.

Czy trzeba dawać jakieś specjalne izolacje (ściana, podłoga, sufit) od temperatury czy wilgoci? Specjalne farby czy podkłady? Albo jeszcze coś?




Witam, sauna to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, i tym przypadku przypomina raczej warunkami bardziej pralnię niż łazienkę.
Wysoka temperatura i para wodna, która kiedyś w końcu się wykropli. O ile mowa o saunie parowej mokrej. Wyobraźmy sobie małą łazienkę zaraz po wzięciu porannego prysznica. Wg mojej wiedzy będą to izolacje ogólnie dostępne na rynku - folie w płynie i membrany oraz farby odporne na zwiększoną wilgotność.

Proponuję zapoznać się z artykułem.
Napisano
Cytat

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Wszędzie piszą jak zbudować saunę, a ja chciałbym zapytać, jak przygotować pomieszczenie gdzie ma być sauna? Na razie jest wylewka i tynk, doprowadzona siła, wentylacja mechaniczna.

Czy trzeba dawać jakieś specjalne izolacje (ściana, podłoga, sufit) od temperatury czy wilgoci? Specjalne farby czy podkłady? Albo jeszcze coś?


Ale o jaką saunę chodzi?
Sauna sucha - fińska - (czasem dla niepoznaki zwana mokra, bo sucha jest staroszwedzka) - to 10-35% wilgotności, sauna parowa (czasem dla zmylenia zwana łaźnią parową, co jest błędne zresztą) ma 35-45% wilgotności a już sama łaźnia parowa (najdroższa, więc najrzadziej budowana w domach prywatnych, aczkolwiek nawet teraz mamy w trakcie 2 takie realizacje) ma wilgotności 100%.
A zależności od tego jest różna izolacja.

  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Decydując się na saunę w domu to doskonały pomysł. Ja zdecydowałam się na Saunę Fińską, Harvia Solide S2122LD, głębokości 2085 mm Firmy AMS w której zakupiłam też akcesoria do sauny i dopłaciłam tylko 10 % za montaż i nie żałuje tej decyzji. Posiada nowoczesny wygląd a zewnętrzne ściany sauny mogłam nawet pomalować na kolor współgrający z kolorami ścian w domu :-) To świetny pomysł na saunę w domu!

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Z fotografii wynika, że minimalny spadek da się zachować, będziesz tylko musiał tę rurę kanalizy zabudować, bo pod nią będzie trudno utrzymać porządek i czystość. Jak u mnie, niemal dokładnie, tylko ja mam w drugą stronę. .  Jak to potem "schować" to już kwestia wyobraźni, może nad nią jakąś szafeczkę da się zmieścić?  
    • Witam, dziękuję za wszystkie odpowiedzi.   Pytanie padły dwa: 1. Odnośnie statusu mieszkania. Jest to stan developerski w budynku wielorodzinnym oddanym do użytkowania. Jest zarządca na budynku. 2. Wymiar od ściany to około 60 cm      
    • Temat dotyczy wiaty, która została postawiona za zgodą właściciela działki "A" na działce "B". Wiata przez wiele lat miała konstrukcję na czterech słupach oraz dach z blachy. Z przodu zamontowana została roleta. Budynek "A" postawiony został na granicy działki.    W tym roku właściciel działki B zdecydował się bez zgłoszenia na domurowanie z betonu komórkowego ścian. Co zostało zgłoszone do nadzoru budowlanego. Inspektor stwierdził, że nadal jest to konstrukcja lekka i nie zabudowana z 4 stron, więc nadal pełni rolę wiaty. Właściciel działki "B" po kontroli zamiast rolety wstawił drzwi prowadzące do budynku w ścianie z bloczków komórkowych oraz dokończył wszystkie ściany.    Czy posiadając zgodę na wybudowanie wiaty właściciel działki nr B ma prawo dokonać zabudowy tej wiaty bez zachowania dystansu pomiędzy budynkami ? (wg. inspektora tak), jak również czy może dobudować piętro ?  (wg. inspektora tak).   Czy ktoś może pomóc w tym temacie ?
    • Dzień dobry, posiadam działkę na której jest już wybudowany fundament (szerokość 40cm) o wymiarach 8 x 9m co daje po obrysie zabudowę 72 m2 - miał na nim powstać budynek gospodarczy. Szukam projektu domu na zgłoszenie który mógł bym na nim postawić. Interesuje mnie dom parterowy z poddaszem do adaptacji, dach dwuspadowy. Technologii jeszcze nie wybrałem, ale skłaniał bym się ku murowanemu. Nie jestem obeznany z tematem i czy mógł bym wybrać np.: Projekt domu Z73 o zbliżonych wymiarach 7,86 x 9,06 m lub Projekt domu A-130 Dom lipowa 7,86 m x 8,86 m i go adaptować do istniejącego fundamentu?   Załączam poglądowo stare plany domu gospodarczego.  
    • Taki grzejnik (jedna płyta i ożebrowanie) o wymiarach 60×60 cm maa moc ok. 610 W dla parametrów 75/65/20°C.  To praktycznie tyle samo co największy z wymienionych  grzejników drabinkowych (618 W, grzejnik 25×165 cm) przy identycznych parametrach zasilania.  Czyli w tym przypadku mamy zastąpienie starego grzejnika nowym o tej samej mocy. Przy innych parametrach zasilania zmiany mocy obu grzejników też będą niemal identyczne.  Natomiast mniejszy grzejnik drabinkowy 25×77 cm będzie miał prawie dwa razy niższą moc niż stary model płytowy - 363 W, dla parametrów 75/65/20°C. Wymiana na taki jest już mocno ryzykowna, z utrzymaniem pożądanej temperatury w łazience może być problem.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...