Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy mogę wybudować szambo zamiast podłączać się do sieci kanalizacyjnej?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow
Witam serdecznie.
Dostałem dom w spadku od rodziców w stanie surowym zamkniętym z tynkami i ślepymi wylewkami, oraz wszystkie instalacje oprócz CO. W warunkach zabudowy podane jest że dom ma być podłączony do sieci kanalizacyjnej. Problem polega na tym że podłączenie jest około 300 m od domu i należało by się przebijać przez tory kolejowe więc jest to inwestycja bardzo kosztowna na którą mnie po prostu nie stać.

Czy mógłbym wybudować po prostu szambo własne lub przydomową oczyszczalnie ścieków i z jaką papierkową robotą się to wiąże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapisy w warunkach zabudowy są jedynie wytycznymi do projektowania, a realizacja inwestycji powinna odpowiadać projektowi i planowi zagospodarowania działki, na które wydano pozwolenie na budowę.

Jeśli w dokumentacji nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej można złożyć zgłoszenie zamiaru budowy oczyszczalni przydomowej lub szamba. Do zawiadomienia trzeba dołączyć projekt lokalizacji tych obiektów odpowiadający aktualnym przepisom. Jeśli w ciągu miesiąca starostwo nie zgłosi sprzeciwu, można będzie przystąpić do robót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zapisy w warunkach zabudowy są jedynie wytycznymi do projektowania, a realizacja inwestycji powinna odpowiadać projektowi i planowi zagospodarowania działki, na które wydano pozwolenie na budowę.

Jeśli w dokumentacji nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej można złożyć zgłoszenie zamiaru budowy oczyszczalni przydomowej lub szamba. Do zawiadomienia trzeba dołączyć projekt lokalizacji tych obiektów odpowiadający aktualnym przepisom. Jeśli w ciągu miesiąca starostwo nie zgłosi sprzeciwu, można będzie przystąpić do robót.Przepraszam ale jestem lajkonik w tych sprawach dopiero się wdrażam. W projekcie domu i na mapce mam narysowany projekt planowanego przyłącza do sieci kanalizacyjnej tylko tak jak mówię jest to dwie działki dalej i pod torami przekop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W opisanej sytuacji można wystąpić do gminy o wydanie nowych warunków zabudowy (zmiana sposobu odprowadzenia ścieków bytowych), jeśli wykonanie przyłącza jest trudne technicznie i kosztowne. Jeśli gmina nie zmieni warunków, to pozostaje droga odwoławcza (kolegium samorządowe, sąd administracyjny). Można też starać się w gminie o współfinansowanie podłączenia np. w ramach wykorzystania subwencji unijnych.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Można też starać się w gminie o współfinansowanie podłączenia np. w ramach wykorzystania subwencji unijnych.Każda gmina praktycznie taki program ma. Faktycznie partycypują w kosztach podłączenia, do pewnej określonej kwoty. W moim przypadku nowo położona instalacja kanalizacyjna była bardzo daleko od posesji, w dodatku pod górkę (wiązało się z zakupem pompy) dodatkowo kazano na swój koszt rozbierać kostkę brukową na placu w celu położenia rur. Wyliczyłem koszt podpięcia na około 30.000zeta podczas kiedy gmina szczuła mnie 2.500zeta maksymalną dotacją.
Odpisałem co i jak - i dali spokój. Choć namiętnie co kwartał wpadają strażnicy miejscy w celu kontrolowania faktur za wywóz nieczystości.
 • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W opisanej sytuacji można wystąpić do gminy o wydanie nowych warunków zabudowy (zmiana sposobu odprowadzenia ścieków bytowych), jeśli wykonanie przyłącza jest trudne technicznie i kosztowne. Jeśli gmina nie zmieni warunków, to pozostaje droga odwoławcza (kolegium samorządowe, sąd administracyjny). Można też starać się w gminie o współfinansowanie podłączenia np. w ramach wykorzystania subwencji unijnych.Panie Cezary mógłby Pan mi pomóc w sformułowaniu takiego pisma? Byłem dzisiaj w gminie kazali cos takiego napisać nie wiem za bardzo jak sie zabrac do tego ... Dodam ze powiedzieli że oni nie sfinansują tego przyłącza bo jest za drogie. I kazali napisać o zmianę sposobu odprowadzania ścieków. Jednak w gminie stwierdzili mi ze nadzór budowlany nie odbierze mi budynku gdyż warunki zabudowy wskazują na odprowadzenie ścieków do Gminnej Sieci Kanalizayjnej/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzeba po prostu wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy dla zbiornika/oczyszczalni co nie wymaga żadnego uzasadnienia. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi warunki te będą podstawą do zgłoszenia budowy takiego wariantu kanalizacji do starostwa, które nie powinno wnieść sprzeciwu i po miesiącu można przystąpić do robót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tu tylko są sami tacy co wybudowali albo budują   Z zewnątrz domek ładnie wygląda. Żaby było bardziej przejrzyściej do dyskusji pozwolę sobie wkleić rzuty parteru i poddasza.   Układ pomieszczeń wydaje sie dość logiczny ale z małymi korektami.  Po pierwsze co bym zmienił a raczej dodał to kotłownię zrobiłbym na końcu garażu, oczywiście wtedy musiały by wylecieć drzwi podwójne tarasowe, ale możesz je dać na ścianie gdzie są pojedyncze. Tym zabiegiem bryła domu nabrała by symetrycznego kształtu a i funkcjonalność była by lepsza, wchodzisz do kotłowni poprzez garaż i z wychodzisz,wchodzisz do kotłowni z zewnątrz od tyłu domu. Po drugie w miejsce planowej kotłowni powiększyłbym łazienkę i zrobił wejście do niej z korytarza, bo jakoś do mnie nie przemawia wejście do łazienki ze sypialni/pokoju. Po trzecie, zlikwidowałbym kibelek  a miejsce jego powiększyłbym garderobę w wiatrołapie albo zrobił z niego jakiś składzik np na przetwory. Z kominka w salonie tez bym zrezygnował zyskując tym samym więcej miejsca. Co do kotłowni to dobrze by było gdyś już teraz wiedział czym będziesz ogrzewał domek oraz jaka wentylację planujesz mieć w domku. Poddasza raczej bym nie ruszał, układ pomieszczeń na poddaszu uważam że jest spoko.                                                        
  • Witam, wraz z żoną będziemy budowali swój pierwszy dom. Jesteśmy rodziną z dwójką małych dzieci.  Chcemy projekt w o tradycyjnym wyglądzie polskiego dworku. Bardzo podoba nam się ten styl. Chcemy aby dom był również funkcjonalny. Teraz mieszkamy w mieszkaniu 3 pokojowym i brakuje nam trochę miejsca i schowków na różne rzeczy.  Znaleźliśmy projekt Z2A z firmy Z500. Poniżej link: https://z500.pl/projekt/29588/Z2_A,dom-w-stylu-dworkowym-z-uzytkowym-poddaszem.html Potrzebujemy porady od osób które wybudowały już jakiś dom w swoim życiu lub które się na tym znają. Chodzi nam głównie o waszą poradę czy według was ten dom jest funkcjonalny. Czy coś jest może jeszcze potrzebne w domu. Jakieś dodatkowe pomieszczenie.    Pozdrawiam Mariusz       
  • Ten projekt z tego co widziałem to nowość. Jeszcze go nikt nie wybudował. 
  • Gość Paweł
   Pytanie jest takie ? Jak i kto określał poziom "0" ogrodzenia ? Jeśli inwestor , to nie może mieć pretensji , jeśli murarze to powinni zniwelować teren uwzględnić spady czy też inne i tym samym określić "0" i wysokość wystającego fundamentu,wówczas można uniknąć takich sytuacji.
  • Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków... - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://m.budujemydom.pl/ogrodzenia/25763-widoczna-czesc-podmurowki-pozostawia-wiele-do-zyczenia
 • Popularne tematy

×