Skocz do zawartości

Klimatyzacja domowej roboty


Recommended Posts

Witam,
Jeżeli temat się powiela to przepraszam ale nie znalazłem podobnego na tym forum, za zły dział też przepraszam.

Chcę zrealizować pomysł stworzenia klimatyzacji domowej roboty działającej na zasadzie wykorzystania zimnego powietrza z piwnicy - rurami np. fi 100 za pomocą jakiegoś wentylatora np. 12/24V (montowanego w pomieszczeniu).
Problem pojawia się właśnie przy wentylatorze, nie wiem jak moc wystarczy do skutecznej pracy, za razem żeby wentylator nie był zbyt głośny.
Idealnym rozwiązaniem była by regulacja szybkości obrotu wiatraka podawanym napięciem.
Ma ktoś jakieś doświadczenie w tej kwestii, może coś doradzić?

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

A ile tam masz tego zimnego powietrza ???

A jak je wypompujesz te zimne, to skąd weźmiesz go więcej ...



To akurat nie jest problem w tym wątku :p
Piwnica to 3 pomieszczenia, w sumie jakieś 60m kw. przy wysokości średnio (stary dom to i sufit w piwnicy nie jest równy) 180 cm. Piwnica jest pod parterem z grubymi murami + jest tam bojler z zimną wodą (wyciągana pompą ze studni), powietrze się chłodzi szybciutko ;)

Poza tym klima nie będzie chodzić na okrągło, wiadomo że nie ma sensu schodzić do temperatury 18*C jeżeli na polu jest 35*C (chociaż to byłby raj ^^ ), mury w domu też są grube także automatycznie temperatura w całym domu jest niższa niż w przeciętnym mieszkaniu, stąd wystarczy "dochłodzić" icon_biggrin.gif

No i przechodzimy do mojej zagadki, jaki wyciąg powietrza najlepiej zastosować. Najrozsądniej będzie chyba jakiś wentylator na końcu układu (w pomieszczeniu docelowym), pytanie jaka średnica wiatraka wystarczy. Czy będzie to np. 120mm wentylatorek, taki jak w komputerze czy trzeba czegoś mocniejszego/o większej średnicy.

Dodatkowo naszła mnie myśl, że można by po drodze zastosować (o ile jest taka możliwość) jakiś filtr, który wstępnie "odsieje" zapachy z piwnicy (nazwijmy to "zapachem piwnicy" icon_smile.gif )
Link do komentarza
Myślę, że to kiepskie rozwiązanie - ale bardzo pochwalam projekty DIY
Czemu kiepskie bo:
1) smrodu "stęchlizny" nie pozbędziesz się, chyba że zastosujesz jakieś dobre filtry węglowe (a to już podraża inwestycję zarówno o filtry, jak i o mocniejsze i więcej energochłonne wiatraki);
2) Możesz dać rury biegnące od piwnicy -> pomieszczenie klimatyzowane -> zewnątrz budynku bądź z powrotem piwnica. Ale raz, że taka rura to mało estetyczny wystrój wnętrza, dwa zimą musiałbyś to uszczelniać na potęgę;
3) Ja osobiście myślałem o tym aby w okresie upałów puścić zimną wodę w układ CO (podłogówka+kalafiory) - ale dowiedziałem się czym to grozi (głównie skraplanie wody) i odpuściłem temat.

Jeżeli do czegoś dojdziesz i coś wybudujesz to daj znać bo ciekaw jestem efektów.

P.S. Wg mnie najsensowniej to pobawić się GWC bo latem klima, a zimą wstępne ocieplenie powietrza - ale z opłacalnością czytałem, że jest różnie.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Dnia 18.08.2016 o 22:42, magik092 napisał:

Poza tym klima nie będzie chodzić na okrągło, wiadomo że nie ma sensu schodzić do temperatury 18*C jeżeli na polu jest 35*C (chociaż to byłby raj ^^ ), mury w domu też są grube także automatycznie temperatura w całym domu jest niższa niż w przeciętnym mieszkaniu, stąd wystarczy "dochłodzić" :icon_biggrin:

Masz chyba dwa kłopoty: 1. szybko zabraknie tego powietrza w piwnicy, a jak zrobisz nawiew, to w czasie upałów szybo piwnica się zagrzeje wtedy. 2, smrodek piwniczny bedzie.

Ale jeśli chcesz eksperymentować, to bym proponował pobierać powietrze z mieszkania (gorące) pompować je rurą do piwnicy, następnie wokół bojlera z zimną wodą  (taka chlodnica) -  chyba zimniejszą niż piwnica (bo woda stale pompowana jest zimna) i potem z powrotem w gore do mieszkania - a więc chlodzenie powietrza z mieszkania. W tym przypadku dobry byłby b. wolny przepływ powietrza (żeby sie miało czas ochłodzić), ale stały.

Wystarczy chyba jeden wentylator na nawiewie - aha - nawiew u dołu pomieszczenia - wywiew u gory - naturalnie w mieszkaniu

Powietrze też nie będzie cuchnąć piwnicą bo będzie oddzielone od piwnicy rurą. no i raczej wtedy ocieplasz piwnicę i wodę, nie potrzebujesz dodatkowego nawiewu w piwnicy. I jeszcze - wolny bieg powietrza nie będzie generował hałasu.

Ale nie ręczę za wynik - to raczej eksperyment :zalamka:

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Najlepszy sposób na tanią domową klimę jaki widziałem, to:

 

podłączenie się pod wodę do podlewania ogrodu starą chłodnicą od samochodu i wstawienie za nią wentylatora.

Tania i zimna woda powoli, małym strumieniem przepływa przez chłodnicę i dalej płynie podlewać kwiatki. Woda dzięki wentylatorowi za chłodnicą zostawia chłód w pomieszczeniu. Odbiera ciepło i płynie do ogrodu. Trochę to toporne, ale tanie i skuteczne!

 

 

 

 

ps. można plusować ;)

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...