Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Wg obecnego prawa można mieć oczko o pow.50m2 i mam już zgodę. Tydzień temu wykopaliśmy koparką dół ok.15mx4m, głębokości ok 1,5m w polu, gdzie do tej pory były mokradła i wybijające źródła. Najlepsze jest to że te źródła są na wzniesieniu (Podkarpacie)i woda zawsze spływała zabagniając zbocze stoku, a na dole znikała. W oczku woda szybko zapełniła dół a, dno i ściany stanowi warstwa naturalnej gliny. I teraz już wiem że trzeba będzie zrobić odpływ. W związku z tym, czym wyłożyć ten zbiornik żeby glina nie mąciła wody? Czy nadaje się do tego agrotkanina, a na niej warstwa żwiru?
Wystarczy, że wykażesz się cierpliwością. Rozpylona, a raczej rozpuszczona w wodzie glina z czasem osiądzie na dnie. Widziałeś kiedyś, żeby kryształowo czyste jeziorka były wykładane jakąś włókniną?
Glinianki charakteryzują się przezroczystą, twardą wodą o odczynie lekko zasadowym.
Dotyczy to jednak wyrobisk po prawdziwych kopalniach gliny, gdzie głębokość sięga kilkudziesięciu metrów.
W każdym razie woda się u Ciebie sama oczyści do kryształu.

Pomyśl o roślinach, ryby sobie na razie daruj, do czasu zadomowienia się flory. icon_biggrin.gif
Trzymam kciuki. A Ty zamieść tu fotkę. icon_smile.gif
Dlatego chciałem zdjęcie tego Twojego jeziora. icon_biggrin.gif

Żeby nie przelewało brzegami, trza może zrobić mnicha, pidło.

Dostałeś wskazówki - poczytaj se teraz ciut o tym w necie. Ja w ten łikend będę raczej zajęty... wink.gif

Pidło można zrobić, ale trzeba gdzieś odprowadzić tą wodę, a potok płynie ok 40 m dalej i po drodze jest już urodzajna gleba więc woda będzie wsiąkała i znów może powstać bagnisko. Teraz po deszczach z jednej strony woda w oczku już się przelewa i widać że w tym miejscu jest spad terenu. Dlatego też z drugiej strony trzeba będzie pogłębić wykop. Niestety w tych warunkach glebowych koparka wjedzie jak przestanie padać i teren obeschnie. Zamieszczę zdjęcie zrobione kilka godzin po wykopaniu, wczoraj tak lało że nie miałam możliwości chodzić tam z telefonem.

DSC01446.jpg

Proponuję założyć rurą przelewową (zamiast pidła) i skierować jej wylot w kierunku potoku. Musisz sama ocenić, czy wylot powinien być tuż za groblą, czy trzeba pociągnąć to dalej w ziemi, żeby nie powstał nowy ciek, który żłobiłby teren.
Wrzucę Ci parę obrazków dla rozjaśnienia myśli.

• Lubię to 1
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Też chciałem zrobić stawik, ale nie sądziłem, że to tak skomplikowane

Jeśli jest woda w ogrodzie to wcale nie jest skomplikowane. Mój stawik ma teraz 50m2 lustra wody, ale po ostatnich opadach głębokość to ok.1,5m. Podczas suszy było ok.1m. W lipcu wpuściłam 4 karaśki, które teraz są dwa razy większe i pojawiło się sporo młodych rybek. Jestem ciekawa czy rybki przeżyją zimę.
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• No właśnie wcześniej pytałem jak nazywa się ten styl, no i nic. Chmmm, pewnie umiejętny i odważny. No tak, to faktycznie trzeba mieć bardzo dużo odwagi i umiejętności żeby płytę OSB podeprzeć dwoma kozłami budowlanymi i nazywać to stołem.    
    • Dzięki za radę. Pozostawienie tej 160ki pod budynkiem bardziej mi odpowiada niż zmiana jej na mniejszą. Poza budynkiem już, zrobię tak jak napisałeś i nie będę musiał wtedy, jak sądzę pytać kierownika budowy o zgodę.
    • Fajnie tak jest podczytać, jak zaczął sie dany wątek...   Ten, na przykład, rozpoczął sie przed prawie dwunastoma laty od reklamy strony, która wtedy zaczynała i - spamując - reklamowała swoje usługi... Tutaj zaczynała swoje reklamy i dzisiaj jest rozwiniętą, o zasięgu europejskim, firmą...     Ale wracając do tematu... Uważam, że bardziej funkcjonalne niż rolety - są...  żaluzje! Można odciąć całkowicie dostęp światła - czy to słonecznego, czy lamp, stojących tuż za oknem -  a można i regulować natężenie światła w pomieszczeniu, poprzez uchylenie lamelek o odpowiedni kąt... Mam takie doświadczenie z jednym z inwestorów podczas generalnego remontu mieszkania na parterze, z oknami tuż przy chodniku, biegnącym pod ścianą budynku... Gospodarz postanowił zamontować rolety wewnętrzne, podczas gdy ja proponowałem zamontowanie zwykłych żaluzji... Tłumaczyłem, że właśnie przez odpowiednie uchylenie lamelek można zapewnić sobie intymność w mieszkaniu, przy nieodcinaniu się od słonecznego, i w ogóle - dziennego - światła... Moje argumenty do niego nie trafiały... Po zamieszkaniu rodziny w wykończonym lokalu zaczęły się dyskusje, że w mieszkaniu jest ciemno! Do środka przechodnie nie zaglądają, ale światło dzienne również mają dostęp ograniczony... Firanek nie lubieli, nie wchodziło w grę przesłonięcie się gęstymi firankami, iiiii....... po jakimś okresie zauważyłem, przejeżdżając koło tego budynku, że w oknach pojawiły się również żaluzje...   To działo się ok. 15 lat temu... Dzisiaj można zainstalować rolety dzień-noc, czy plisowane (i zasłaniać np. dolną połowę okna, pozostawiając dostęp światła), ale zwykłe żaluzje dają więcej możliwości...      
    • Jutro wykopie i zmierze dokladnie. A powiedz mi taka rzecz jeszcze. Jezeli przykladowo zrobilbym dreny na dzialce i to ala oczko wodne poglebil i do niego wpuscil dreny to pomoze cos ? I jaki moglby byc tego koszt ?  
    • W dołku, jeśli jest wykopany w miejscu ewentualnej budowy. I jeszcze się zastanów czy taki poziom wody nie będzie się w innych okresach zwiększał. Powinieneś przeanalizować przebieg całego rowu melioracyjnego, nawet czy nie grozi nim jakiś powrót wody wylewowej z jakiejś rzeki.   I uważaj, u nas pod koniec lat 70-tych wykonano meliorację i takie widoki znam. Ale ludzie są bardzo wkur...ieni, bo ta melioracja osuszyła wprawdzie działki podmokłe, ale doszczętnie zamieniła na step pola położone wyżej, które miały znacznie lepszą rolniczo glebę. No i teraz rozważane są kombinacje, żeby tę meliorację jakoś zatkać. I żeby Ciebie coś takiego nie spotkało.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...