Skocz do zawartości

Szambo zamiast fundamentu? Jakaś niemiecka technologia?


Recommended Posts

Witam.

Mam u siebie taką oto sytuację. Budynek poniemiecki. Pół bliźniaka. Podpiwniczenie pod 1/3 budynku. W części bez podpiwniczenia... betonowy ring (szambo) na którym centralnie położona szyna stalowa trzymająca ścianę. Krótko mówiąc szambo zamiast fundamentu. Chcę pod tym szambem (pod ringiem, który ma wysokość jakieś 80 cm) wykonać przewiert / kret / lub przewiert sterowany, i wbić się bezpośrednio do piwnicy. Potem zaleją pozostałości szamba betonem z gruszki, będzie coś w rodzaju potężnej stopy fundamentowej - bo jak widać na chwilę obecną to fundamentu tam nie ma, ściana trzyma się na doszczętnie skorodowanej szynie stalowej postawionej na rungu szamba... Spotkaliście się kiedykolwiek z taką technologią???

Link do komentarza
Cytat

Z "fachowości" opisu i załączonego zdjęcia wynika, że twoje działania mogą skończyć się katastrofą budowlaną. Prace przy fundamentach wymagają przeprowadzenia ekspertyzy przez konstruktora budowlanego i opracowania projektu i technologii planowanych robót.


Gdybym nie odkrył warstwy ziemi, i nie zobaczył (dzięki temu) stanu technicznego i całej tej ściany stojącej na przerdzewiałej szynie to prędzej czy później do tekiej katastrofy na pewno by doszło.

Widział już kiedyś coś takiego, by krąg od szamba robił za fundament?
Link do komentarza
Cytat

To wygląda na wykonaną po amatorsku przybudówkę. Fundamentowanie na studniach jest stosowane, ale w warunkach głęboko występujących gruntów nośnych - studnie wypełnione betonem, a między nimi żelbetowe belki nośne.



Przybudówka jest po lewej stronie (widać po pęknięcie. To co po prawej to oryginał. I to nie jest studnia, tylko pojedynczy krąg o wysokości 80 cm. Na nim położona stalowa szyna, a na tej szynie ściana. Ten krąg kiedyś robił za szambo. Połowa kręgu pod budynkiem, połowa na zewnątrz. Od zewnątrz było wybierane. Ciekawe czy po drugiej stronie bliźniaka budowa jest identyczna. Generalnie dziwne to, i dziwne, że jeszcze stoi.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Na twoim miejscu wziąłbym konstruktora i z nim skonsultował robotę. Ten środkowy kawałek (z dziurą i oknem) - chyba przedmiotowy - wygląda, że był kiedyś dobudówką do tego budynku po prawej. był parterowy i byle jaki - stąd takie byle jakie fundowanie, może to był jakiś gospodarczy lamus. Potem do tego byle czego (i na nim!)  dobudowano z lewej następną część  -   też trochę byle jak - nobo nawet nie sprawdzono tych dawnych fundamentów. Wszystko to jest dość ryzykowne - i bez konstruktora bym tego nie ruszał !  - co nie znaczy, że może być tak, że finalnie może się to dość prosto zakończyć. Ale konstruktor jest niezbędny 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja bym to nawet skrócił i napisał "W magazyn energii warto zainwestować, żeby zwiększyć  autokonsumpcję".  Bo naczelną ideą energetyki rozproszonej, w postaci m.in. fotowoltaiki  czy energetyki wiatrowej jest właśnie zużywanie energii w miejscu jej wytwarzania. I wtedy to się opłaca bez względu na sposoby rozliczeń z energetyką zawodową.   Próby zarabiania na sprzedaży wytworzonej energii będą zawsze nieopłacalne, gdyż wymaga to przesyłu, który kosztuje i ktoś musi za niego zapłacić. 
    • Nie DO sąsiada, tylko wzdłuż granicy działki sąsiedniej (od"zachodu" działki) i odpływu w stronę rzeki...
    • Obejrzałem te krzywki z linku z Alliexpressu i na tymczasem pozycja nr 6 wystarczyłaby... Dwa takie elementy wkręcone w miejscu zaworków ( pewnie z pomocą przedłużek) tak, aby z rozetami, osłaniającymi otwory w glazurze, znalazły jak najbliżej ściany - załatwiłby sprawę... Jedynie czas transportu jest dość długi Na Allegro jest coś podobnego, o większym rozstawie osi otworów, sporo droższego, ale dostępnego prawie na już...   Te krzywki nieźle wyglądają i mogłyby być dobre...
    • W magazyn energii warto zainwestować wtedy gdy nie jesteśmy w net-meteringu,  a w net-billingu (obowiązywać zaczął po 1 kwietnia 2022 roku), żeby zwiększyć  autokonsumpcję.   Dzięki magazynowi  energii nadwyżki, zamiast być sprzedane po bardzo niekorzystnym kursie a może to być nawet 5 groszy za 1 kWh, (energia wprowadzona do sieci jest przeliczana  po cenie rynkowej, a od lipca 2024 r. będzie ustalana co godzinę i może być nawet ujemna), zostaną wykorzystane w godzinach kiedy nie ma już nasłonecznienia i fotowoltaika nie produkuje prądu, wtedy trzeba odkupować prąd znacznie drożej.   Pół biedy jak sprzedając 1 kWh, możemy za tą kwotę  odkupić przynajmniej połowę kWh, ale  jak wyjdzie, że odkupimy 1/10 kWh, albo oddamy w godzinach południowych kWh za darmo.   Cena sprzedaży energii do sieci (RCEm) - net-billing były ustalane miesięcznie   Dla energii.    Skorygowana [zł / MWh]                               Skorygowana [zł / kWh] kwietnia 2024.                            253,69.                                                       0,2537 marca    2024.                             249,12                                                         0,2491 lutego    2024.                             324,25                                                        0,3243   Teraz będą ustalane godzinowo, więc w okresach dużego nasłonecznienia oraz silnego wiatru będą skupowane za grosze albo nawet operator wyłączy zdalnie falownik w twoim mieszkaniu, jak będą ujemne.   Magazyn energii nie powinien być też zbyt duży, albo drogi,  stopa zwrotu powinna wynosić maksymalne  do 5 lat, magazyny energii  wytrzymują w dobrej kondycji do 10 lat, potem trzeba wymieniać. 
    • Co Ty .... ja muszę mieć wszystko zaplanowane na taki wyjazd  Gdybym jechała na weekend, to mogłabym pójść na spontan może nieco bardziej ... ale ja tam tydzień prawie będę, więc wolę, żeby mnie nic nie zaskoczyło  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...