Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
mesmariusz

Szambo zamiast fundamentu? Jakaś niemiecka technologia?

Recommended Posts

Witam.

Mam u siebie taką oto sytuację. Budynek poniemiecki. Pół bliźniaka. Podpiwniczenie pod 1/3 budynku. W części bez podpiwniczenia... betonowy ring (szambo) na którym centralnie położona szyna stalowa trzymająca ścianę. Krótko mówiąc szambo zamiast fundamentu. Chcę pod tym szambem (pod ringiem, który ma wysokość jakieś 80 cm) wykonać przewiert / kret / lub przewiert sterowany, i wbić się bezpośrednio do piwnicy. Potem zaleją pozostałości szamba betonem z gruszki, będzie coś w rodzaju potężnej stopy fundamentowej - bo jak widać na chwilę obecną to fundamentu tam nie ma, ściana trzyma się na doszczętnie skorodowanej szynie stalowej postawionej na rungu szamba... Spotkaliście się kiedykolwiek z taką technologią???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z "fachowości" opisu i załączonego zdjęcia wynika, że twoje działania mogą skończyć się katastrofą budowlaną. Prace przy fundamentach wymagają przeprowadzenia ekspertyzy przez konstruktora budowlanego i opracowania projektu i technologii planowanych robót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Z "fachowości" opisu i załączonego zdjęcia wynika, że twoje działania mogą skończyć się katastrofą budowlaną. Prace przy fundamentach wymagają przeprowadzenia ekspertyzy przez konstruktora budowlanego i opracowania projektu i technologii planowanych robót.


Gdybym nie odkrył warstwy ziemi, i nie zobaczył (dzięki temu) stanu technicznego i całej tej ściany stojącej na przerdzewiałej szynie to prędzej czy później do tekiej katastrofy na pewno by doszło.

Widział już kiedyś coś takiego, by krąg od szamba robił za fundament?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To wygląda na wykonaną po amatorsku przybudówkę. Fundamentowanie na studniach jest stosowane, ale w warunkach głęboko występujących gruntów nośnych - studnie wypełnione betonem, a między nimi żelbetowe belki nośne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

To wygląda na wykonaną po amatorsku przybudówkę. Fundamentowanie na studniach jest stosowane, ale w warunkach głęboko występujących gruntów nośnych - studnie wypełnione betonem, a między nimi żelbetowe belki nośne.Przybudówka jest po lewej stronie (widać po pęknięcie. To co po prawej to oryginał. I to nie jest studnia, tylko pojedynczy krąg o wysokości 80 cm. Na nim położona stalowa szyna, a na tej szynie ściana. Ten krąg kiedyś robił za szambo. Połowa kręgu pod budynkiem, połowa na zewnątrz. Od zewnątrz było wybierane. Ciekawe czy po drugiej stronie bliźniaka budowa jest identyczna. Generalnie dziwne to, i dziwne, że jeszcze stoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu wziąłbym konstruktora i z nim skonsultował robotę. Ten środkowy kawałek (z dziurą i oknem) - chyba przedmiotowy - wygląda, że był kiedyś dobudówką do tego budynku po prawej. był parterowy i byle jaki - stąd takie byle jakie fundowanie, może to był jakiś gospodarczy lamus. Potem do tego byle czego (i na nim!)  dobudowano z lewej następną część  -   też trochę byle jak - nobo nawet nie sprawdzono tych dawnych fundamentów. Wszystko to jest dość ryzykowne - i bez konstruktora bym tego nie ruszał !  - co nie znaczy, że może być tak, że finalnie może się to dość prosto zakończyć. Ale konstruktor jest niezbędny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Karol Z.
   U mnie wychodzi całkiem przyzwoicie. Mam urządzenie od firmy Fonko i nie płacę dużo za ogrzewanie.
  • Jest już najnowsze zalecenie Ministerstwa Zdrowia i Premiera w sprawie biegania na świeżym powietrzu! 🏃‍♂👉 Dozwolone jest bieganie maksymalnie dwóch osób w odstępie 280cm. Jeżeli są to członkowie rodziny wówczas odległość między nimi może wynosić 160cm. Jeżeli śpią w jednym łóżku - 120cm. 🏃‍♂👉 Biegać można w godzinach: 07:00 - 09:00 16:00 - 18:30 23:00 - 02:15 Zabronione jest bieganie następujących par: ⛔ Zięć z teściową ⛔ Synowa z teściową ⛔ Małżeństwo w separacji ⛔ Rodzeństwo pokłócone o spadek Zakaz obejmuje również bieganie ze sobą dwóch szwagrów - grozi to zbyt długim pobytem po treningu pod sklepem monopolowym.     Ukradnięte ......nie pamiętam nicka forumowiczki,dawno jej nie było.Ale Daga i inni z innego fb będą wiedzieć.
  • Koronawirus wygonił mnie na wczesne zakupy. W Biedronce byłem przed czwartą. Ale za to jaki luksus,klientów może pięciu   Trzeba będzie zakręcić się kolo tych maseczek.Jeszcze ich nie używałem.
  • aaaaaaaaaaaaaaaaa...   nie możesz się zabezpieczyć przed moimi odpowiedziami, ponieważ one są   nieoczekiwane, niespodziewane, zaskakujące i piorunujące. Obiektywnie więc lepiej przyjąć je na klatę, przemyśleć - i poprawić się. Bo one niosą duży ładunek dydaktyczny. I mają swe źródło w głębokiej sympatii do adwersarza. Nawet nie wiem, czy nie jest to mowa miłości do bliźniego.... No i są podane w lekkiej, przystępnej, również dla seniorów, formie!   Uniki nie są wskazane, bo zbytnie machanie rozumem może poluzować klepki - a kto lubi szmery w uszach, czy łomotanie w głowie.    Należy się tylko pozytywnie nastawić, przyjąć i zastosować.    Oczywiście słowo DZIĘKUJĘ  z przyjemnością zawsze od ciebie przyjmę!       Pożyczyłem fotkę od animusa, bo jakoś pasuje mi do tego mojego postu    -  a może tak sobie wyobrażam twoją minę po jego przeczytaniu ???!
  • Zgadza się - ale zachorowań jest stała ilość, a więc i ten szczyt będzie niższy. Taką mam nadzieję. Oby ludziom nie odbiło, jak we Włoszech - i siedzieli w domu. Chociaż ja nie jestem optymista - jestem trzeźwym i chlodnym obserwatorem   Cieszę się - ale czekam, co dalej, z rezerwą     USA - tam ta ilość zarażonych strasznie rośnie. Szczyt podobno w okolicach Świąt.      Ciekawe: Okazuje się, że zwykła maseczka chrurgiczna i podobne - nie chronią przed koronawirusami. Mało - siadaja one (i inne bakterie i wirusy) na maseczce i stanowią dodatkowe niebezpieczeństwo. Co ciekawe - powinno się taką maseczkę zmieniać co 20 minut. Paranoja!
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...