Skocz do zawartości

Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu


Recommended Posts

Napisano

Na etapie wznoszenia budynku większość ludzi nie myśli wcale o infrastrukturze technicznej na działce. W efekcie okazuje się, że nie ułożono nawet przewodów do dzwonka przy bramie. Brakuje także oświetlenia bramy i podjazdu, nie wspominając już o ogrodzie, w którym przydałyby się nie tylko lampy, ale i gniazda do zasilania piły, kosiarki itp.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/18358-oswietlenie-zewnetrzne-budynku-i-ogrodu

Gość cubetx
Napisano
Jeśli chodzi o lampy zewnętrzne to polecam wybór produktów takich marek jak Philips, Aquaform, Maxlight, czy Leds C4. Z pewnością spełnią one oczekiwania każdego komu zależy na wysokiej jakości i ładnym wyglądzie. Warto zainwestować w oświetlenie LED, które nada elewacji fajny klimat, a będzie zużywało bardzo mało energii.
  • 1 rok temu...
Gość Aleksandra
Napisano
W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo?
Napisano
1 godzinę temu, Gość Aleksandra napisał:

W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo?

Trzeba dać ich mniej.

Napisano (edytowany)

Lampy retro są bardzo wyrazistymi elementami w ogrodzie i nie robiłabym z nich jedynego oświetlenia ogrodowego.

Kinkiety przy tarasie i przy wejściu. Kinkiet przy furtce, który jednocześnie oświetla numer posesji. 

Jeśli ścieżka furtka-dom jest długa, to tam można zastosować dodatkowo lampy stojące. A na podwórzu wysoką lampę stojącą (latarnię), oświetlającą obszar przed garażem i dojście do śmietnika. 

Zależnie od układu ogrodu, lampami stojącymi można podświetlić fragmenty trawnika (zwłaszcza w kluczowych miejscach np. dojście do altany, na wylocie ścieżki na trawnik), ale już drzewa od dołu podświetlić reflektorkami. 

Należy pamiętać, że ogród ma być nastrojowo podświetlony a nie rozświetlony jak lotnisko.

 

Dobrze jest więc lampy podzielić na osobne obwody, zapalane w zależności od potrzeb - np. tylko taras, tylko drzewa, tylko altana. Sterować można pilotem lub smartfonem.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • koszt wyrównania na 100% przekroczy ci kwotę 60 tyś. Tyle co najmniej to będzie kosztował mur oporowy wysokości ponad 2 m. Bo nie możesz sobie wyrównać i spadku zrobić na sąsiedniej działce.  
    • Trzy zakręty 90 stopni i jeden zakręt 180 stopni? Tam jest jakoś 12 metrów tego kanału? Trochę słabo... Działać to będzie jakoś ale jak to już osobna sprawa.
    • Transformuj swoje codzienne otoczenie dzięki usługom sprzątającym KrakBłysk w Krakowie. Specjalizujemy się w wszechstronnych rozwiązaniach, które dopasowujemy do stylu życia naszych klientów. Zajmujemy się sprzątaniem mieszkań i domów, oferując elastyczne terminy, dostosowane do Twojego grafiku. Używamy wyłącznie sprawdzonych produktów i technik, które pozwalają nam sprostać najwyższym wymaganiom w dziedzinie czystości. Nasi specjaliści z pasją podejmują każde wyzwanie, a wyniki ich pracy gwarantują pełną satysfakcję. Zdecyduj się na KrakBłysk i odkryj, jak idealnie czysty może być Twój dom.   Krakblysk.pl
    • Cześć,   w przyszłym roku będziemy wykańczać mieszkanie. Będzie zamiana miejsca aneksu kuchennego. Najbardziej martwię się wentylacją, z kanalizacją będzie prościej.  Na załączonym rzucie mieszkania niebieskimi strzałkami zaznaczone są obecne miejsca wywiewu, przeznaczone pod okap jest w starej kuchni. O to okap, S to potencjalne lokalizacje drugiego silnika. Zielonym rura z okapu, może nawet ciągnąca się z nad lodówki. Żółtym wentylacja nie wspomagana przeciągnięta ze starej kuchni na korytarz.  Co wiem to musi być praca albo koszt, szczególnie wycinanie górnych w szafkach kuchennych. Silnik tylko z okapu sam sobie nie poradzi więc od razu plan na drugi silnik. Sterowanie będzie trudne, ale zamierzam zrobić to za pomocą Home assistant razem z czujnikami temp/wilgoci i przejściówkami do gniazdek. Jeżeli dałoby się za pomocą okapu reagującego na parę i współpracującego z silnikiem odległym jednocześnie to też ok, ale na razie nie znalazłem takiego. Oprócz tego drugi silnik uruchamiałbym sam bez okapu np przy wilgotności powyżej 60% lub trzymał włączony jakiś czas po zakończeniu gotowania, daleko i/lub zabudowany to mniej hałasuje. Czy robić taką instalację? Czy wentylacja przejdzie przeglądy, czy ten żółty może się liczyć się jako grawitacyjna w kuchni? Mam ochotę gdzieś przed drugim silnikiem zastosować jakiś filtr, czy się opłaca? Linki do podobnych realizacji?      
    • 15 lat pykło niedawno! 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...