Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Mocowanie rolet - jaki system wybrać?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Proszę o poradę odnośnie mocowania rolet zewnętrznych. Część lepiej w ścianie pod nadprożem, część na zewnątrz ściany w warstwie ociepleniowej. Wykonawca skłania się do wersji pierwszej, w projektant do drugiej.
Proszę o przedstawienie wad i zalet tych dwóch rozwiązań oraz o przybliżone koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Poszczególne modele rolet i kaset o określonym sposobie zamontowania różnią się nieco miedzy sobą, ale podstawowe różnice funkcjonalne między kasetami zewnętrznymi i w nadprożu to: nadprożowe mają gorszą ciepłochronność i utrudniony dostęp do wnętrza (maskownica wewnątrz domu)i z reguły wyższy koszt ale kasety niewidoczne na zewnątrz. Kasety muszą być instalowane podczas budowy ścian zewnętrznych.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jak ktoś wpadnie na ten pomysł po kilku latach to co ma zrobić? Przecież jest kilka systemów roletowych. Z pewnością producenci przewidzieli, ze inwestor nie o wszystkim pomyśli na początku budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tylko o które wersje montażu i samych rolet faktycznie chodzi?
1. Pod nadprożem a nad ramą okna - co wymaga zaprojektowania odpowiednio wyższego otworu okiennego, niż wysokość samego okna, ewentualnie zamontowania niższego okna niż pierwotnie planowane.
2. Rolety tzw. elewacyjnej, montowanej na warstwie ocieplenia ściany nośnej, wystającej poza płaszczyznę ściany. To wariant moim zdaniem najlepszy pod względem cieplnym i łatwy do zrobienia, ale nie każdemu się będzie podobał.
3. Rolety schowanej w grubości ściany z ociepleniem. Zależnie od grubości ocieplenia będzie ono mniej czy więcej pocienione. To oczywiście oznacza gorsza izolacyjność cieplna w tym miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość kowalski
   Masło maślane, na początku JEDNO zdanie o konieczności stosowania ochrony przepięciowej, następnie dużo hałasu i zero faktów. Brak wymaganych minimalnych średnic przewodów pomiędzy ochronnikiem i uziomem, brak wymaganych minimalnych parametrów uziomów. Jeśli są do tego wymagane obliczenia - powinno się je podać, skąd "pochodzą" ...
  • Skojarzenia typu wiocha.pl, racjonalista.pl, burok.pl, @uroboros, itp - czyli popelina Nie mylić z całkiem fajnym kawałkiem:   a co zauważyłeś? 
  • Niech się dzieje wola nieba...itd...ktoś tak chce... chyba... Nooo, bardzo ciekawa...
  • USA - ciekawa mapa:   https://www.theguardian.com/world/ng-interactive/2020/apr/07/coronavirus-map-of-the-us-latest-cases-state-by-state       https://www.nytimes.com/interactive/2020/us/coronavirus-us-cases.html  
  • Nie wiem - zapytam jak umrę - jesli będzie okazja  To za porzucaniem najsłabszegoz potomstwa jesteś? Nie wiem o co chodzi z tymi urzędnikami... no nie udowodniłeś tego - tylko twierdzisz... smutne - mam nadzieję, że hodowca nie cieszy sie z tego, że je wysyła na rzeź, a raczej z gotowki Mam nadzieję, że nie będziemy kiedyś mięsożerni, a zwierzęta  - tu się ze mnie wyśmiejecie, ale ja przecież nigdy tym sie nie przejmuję - też Tak sobie wyobrażam RAJ  Na Ziemi, który urządził człowiek mając wolną wolę od Boga     ****   coś innego: Po wirusie przyjdzie do Polski druga plaga: susza https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1467438,po-wirusie-przyjdzie-do-polski-druga-plaga-susza.html   taki frag.: "Prace mające przeciwdziałać skutkom suszy opóźnią się z powodu koronawirusa. Zaczeka m.in. budowa systemów, które umożliwiają zatrzymywanie wody, gdy jest sucho, i jej odprowadzanie, gdy jest jej nadmiar. – Specjaliści przygotowują plany retencji korytowej. Teraz jest to oczywiście utrudnione. Niemożliwe jest organizowanie spotkań terenowych – przyznaje rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Sergiusz Kieruzel. Trwają wyceny inwestycji m.in. w województwach: łódzkim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. Część inicjatyw została jednak zablokowana. – Nie zdążyliśmy spotkać się z rolnikami na Podlasiu, Podkarpaciu i Mazowszu. Nie możemy działać, nie wiedząc, czy jest zgoda właścicieli gruntów, spółek wodnych – dodaje."   I tak mi sie naunęło abstrachująć od meritum: Z odsuwaniem czegoś na potem mam takie doświadczenia: 1. Albo zwykle mam stratę. 2. Albo okazuje się, że wcale tego nie musiałem zrobić i już tego nie robię. No i dylemat - no to robić czy nie?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...