Skocz do zawartości

Budowa domu na dwóch działkach


wosieq

Recommended Posts

Witajcie

Posiadam działkę ok 700m2 i jest podzielona na dwie części. Jedna działka była pierwotna moja, a druga została kupiona po podziale działki brata. Dom będzie umieszczony na dwóch działkach, czyli granica będzie przebiegać przez dom.

Właśnie dowiedziałem się że muszę scalić działkę, mieć jedną KW jak chce budować na działce - tak mi powiedział architekt.
Niestety mam już większość pozałatwianych warunków przyłączy, umowę na gaz, prąd podłączą za miesiąc.

Proszę o jakąś opinie czy faktycznie jest potrzebne scalenie działki oraz czy o te warunki trzeba na nowo się starać?

Link do komentarza
Cytat

Zmień/zamień byle jakiego architekta, na kumatego projektanta.
Pierdzieli głupoty.\

Dokonując zgłoszenia budowy, lub występując o PnB, wskazujesz 2 działki, na których będziesz budował.



Dokładnie tak jak bajbaga pisze - ja dom mam postawiony na 2 działkach bezproblemowo.
Odrolnienie tylko pod budynek miałem.
Link do komentarza
Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu. Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania. Co do przyłączy - umowy dotyczą konkretnej nieruchomości (adresu) i nie ma znaczenia czy działka będzie powiększona po scaleniu. Trzeba jedynie uzgodnić lokalizację przyłączy dostosowując ją do przyszłej zabudowy.
Link do komentarza
Cytat

Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu.



Nie jest to prawdą.
Nie ma przepisu który wymaga, aby budowa była możliwa tylko na jednej działce.

Przy wypełnianiu wniosku o PnB druk PB-1, w rubryce 77 wpisujemy numery działek, których wniosek dotyczy.

lub:

Przy wypełniani wniosku zgłoszenia budowy druk PB-4 w rubryce 72 wpisujemy numery działek których wniosek dotyczy.

W obu przypadkach:

Przy wypełnianiu Oświadczenia, druk PB-3, w rubryce 19 wpisujemy numery działek, których Oświadczenie dotyczy.



Proponuję także, aby na druku PB-5 (informacje uzupełniające) narysować obie działki (podając ich numery) i nanieść na nich sposób posadowienia budynku.

I finito.

dopisałem:

Cytat

Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania.



Ciekawe - bo czym w świetle Prawa Budowlanego, rożni się budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej?

Czyli przy zabudowie zagrodowej obowiązują inne wymogi co do odległości od granic, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego ?

I tak na marginesie: art.29.z PB:

Cytat

„1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;”,

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...