Skocz do zawartości

trawa


Gość

Recommended Posts

Zasiałem trawę przed domem. Już powschodziła, ale jest bardzo słaba. Tzn. pędy są bardzo wiotkie. Czy trzeba dodawać jakiegoś nawozu, czy można po niej chodzić?
Kiedy powinienem kosić?
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Cytat

Zasiałem trawę przed domem. Już powschodziła, ale jest bardzo słaba. Tzn. pędy są bardzo wiotkie. Czy trzeba dodawać jakiegoś nawozu, czy można po niej chodzić?
Kiedy powinienem kosić?


Trawa wymaga czasu. Od razu gęsta i piękna nie będzie. No, chyba że kupisz trawę z rolki. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Mnie się zawsze wydaje że ona się zeschnie po jednym dniu. Więc nie kupuję.


Mozna powiedziec "wolnoc Tomku w swoim domku". Trawa siana lub z rolki-co kto woli. I jedna i druga ma wady i zalety. Ale zeby miec wogole ladna trawe(trawnik) nalezy kupic dobrego gatunku nasiona przystosowane do roznych sytuacji i w zaleznosci jaka mamy glebe. A wiec inne nasiona gdy trawnik bedzie uzywany jako miejsce zabawy dla dzieci, inne gdy chcemy wychodowac trawe odporna na susze( bo nie mozemy z roznych przyczyn czesto go podlewac), inne gdy mamy sporo cienia na naszej posesji, inne gdy chcemy wychodowac naprawde nieskazitelny, puszysty "angielski" trawnik. Oczywiscie musimy odpowiednio pielegnowac. A wiec podlewanie, usuwanie "chwastow", nawozenie, koszenie, "naprawa" pustych miejsc lub zoltych plackow- tam gdzie "wyladuje" na niej snieg gdy odsniezamy . Acha, pilnowanie pieska zeby nie robil sobie lazienki z naszego trawnika!!. POdlewanie juz ktos opisal, usuwanie "chwastow" juz opisalam w innym post. A wiec koszenie--kosiarka oczywiscie. Nie kosic gdy trawa byla dlugo nie podlewana lub gdy dlugo deszcz nie padal. "Stresujemy" wtedy trawe i latwo jest ja zniszczyc. Nie kosic wczesniej jak godz. 10-11 w dzien--rosa do tej godziny powinna zniknac. Tak samo--nie kosic mokrej trawy--po deszczu lub podlewaniu. NIe kosic trawy za nisko!!!. Lepiej zaczac wyzej--i zobaczyc czy jest w porzadku. Optymalna-najlepsza wysokosc na jakiej powinnismy "ustawic" kosiarke to pomiedzy 6.5cm-8cm.
Co do nawozenia--zalezy w duzej mierze od gleby na jakiej rosnie trawa. Sklepy ogrodnicze powinny byc w tym pomocne i doradzic. Bardzo czesto nawoz-odzywka zawiera tez herbicydy ktore niedopuszczaja do wzrostu chwastow w naszej trawie. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

To są takie gatunki trawy? Odporne na suszę? Chyba spoza naszej strefy klimatycznej.



To się nazywa busz - ta inna strefa i rosną tam głownie krzewy. Ela chyba myslała o jakiejś modyfikowanej trawie z małym zapotrzebowaniem na wodę i silnymi korzeniami icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

No właśnie gdzie Oni są icon_rolleyes.gif Mam nadzieję że się nie obrazili.


OK,Ok, lara, juz jestem!!!! oczywiscie ze sie nie obrazilam bo nie ma za co a nawet jak by i bylo to mozna "jednym uchem wpuscic a drugim wypuscic' i po krzyku--ha,ha,ha!!.
Ta nasza "nieobecnosc na linii" to oczywiscie spowodowana nawalem zajec na naszej farmie i w naszym byznesie i nawet dzisiaj jak mozecie zauwazyc pisze o bardzo poznej porze--i oczka mi sie kleja!!. Ale postanowilam juz napisac na temat trawy--bo wczoraj wlasnie odwiedzilam pare stron www na ten temat i wybralam jedna z nich. Przetlumaczylam troche tekstu i napisze jak dostac sie na ta strone i co na niej opisuja. A wiec donosze co nastepuje.
Strona www.allaboutlawns.com jest po angielsku, czyli w tlumaczeniu "wszystko o trawnikach".
Wejdz na ta strone i kliknij na temat: Grass Types "rodzaje trawy"
Pod tym tematem bedzie dosyc dluga lista roznych innych tematow zwiazanych z trawa. Przejedz do konca listy i zacznij liczyc od konca czyli od dolu listy--13 temat pod tytulem: Cool Season Grasses czyli Trawy dla sezonu (klimatu) chlodnego (umiarkowanego) czyli takiego jak w Polsce. Otworz (kliknij)ten temat. Przejedz mniej wiecej do polowy strony tego tematu. PO lewej stronie, gruba czcionka bedzie tytul: Return to Grasses.....
Otworz to (kliknij na to). Otworzy sie nowy temat: Getting to know your lawn czyli Poznaj swoj trawnik.
Na poczatku tego tematu sa zadane trzy podstawowe pytania do wlascicieli trawnikow:
W jakim klimacie bedzie rosl Twoj trawnik?
Jaki rodzaj gleby posiadasz?
Jaki rodzaj trawy chcesz miec?
Poza tym bedzie tam mapa klimatyczna US a takze dosc szczegolowo opisana kazda strefa klimatyczna (zone) US i jaka trawa jest najbardziej odpowiednia dla danego zonu. Odnosnikiem polskiego klimatu bedzie zone 4 i 5 (w kolorach bedzie to kolor brazowy i ciemno-niebieski-mapa jest kolorowa)
W tych zonach najlepsze sa trawy: Kentucky Bluegrass, Bent grass Colonial, Fescue, Ryegrass Perenial.
Z tego co przeczytalam i z tego co powiedzial moj maz, najbardziej odporna na mala ilosc wody w chlodnym klimacie (czyli jesli nie ma dlugo deszczu lub nie mozemy podlewac przez jakis czas), jest trawa o nazwie Fescue, druga w kolejnosci jest trawa Ryegrass Perenial.
Nie wiem czy w Polsce sa dostepne te rodzaje trawy ale moze sa ich odpowiedniki. O to musicie sie spytac w sklepie.
Sa takze opisane inne cechy tych traw, tak jak odpornosc na duzy ruch (bawiace sie dzieci), ktora trawa moze dobrze rosnac w cieniu, jak duzo pracy wymaga dana trawa aby ladnie wygladal trawnik itp.
Ale moze to opisze pozniej, bo oczki mi sie naprawde kleja!!!! a moze bedziecie mogli sami przetlumaczyc.
Acha, na glownej stronie jest takze temat: Weeds czyli Chwasty!!. jest opisane o konczynce ze nie powinno sie jej zwalczac!!!bo jest bardzo pozyteczna!! dla trawy i gleby!! tak jak pisalam poprzednio!!!Owszem moze byc troszke niebezpieczna ze wzgledu na pszczolki!! ale o pszczolki tez trzeba dbac!! i nie niszczyc konczynki!!Ok, juz koncze, pozdrawiam wszystkich, moze jeszcze cos napisze przez weekend, do zobaczenia, Ela i Ken.
Link do komentarza
Cytat

jest trawa o nazwie Fescue, druga w kolejnosci jest trawa Ryegrass Perenial.



I to są te najlepsze gatunki do niepodlewania icon_lol.gif ? Świetnie:) Bardzo dziękuję.

Aha i mam proźbę. Gdybyście tak mogli w miejsce słowa "zona" używać "strefa" icon_lol.gif. Niby to samo a od razu sympatyczniej icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

I to są te najlepsze gatunki do niepodlewania icon_lol.gif ? Świetnie:) Bardzo dziękuję.

Aha i mam proźbę. Gdybyście tak mogli w miejsce słowa "zona" używać "strefa" icon_lol.gif. Niby to samo a od razu sympatyczniej icon_biggrin.gif


Okey dokey nie ma sprawy--strefa klimatyczna. Chyba uzywalam obydwa okreslenia w moim post. Pozdrawiam, Ela.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

A ja postawiłem na trawnik łąkowy tzn trawka + różne polne kwiatki. Nie miałem kłopotu, bo te kwiatki same się zasiały z sąsiedztwa icon_smile.gif Całkiem fajnie wygląda. A i kosić trzeba rzadziej icon_smile.gif W końcu jak łąka to łąka!



Zamiast trawnika (który wymaga bardzo dużo pielęgnacji: regularne strzyżenie i nawadnianie, napowietrzanie czy usuwanie chwastów) można założyć łąkę kwietną. Będzie dla niego doskonałą alternatywą i oryginalnym elementem ogrodu.

Łąka kwietna rzeczywiście nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Jedynym koniecznym zabiegiem jest koszenie - kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Aby stworzyć łąkę kwietną wystarczy zasiać rośliny. Najlepiej wybrać te gatunki, które preferują taki rodzaj gleby, jaka występuje w naszym ogrodzie. Na pewno dobrze będą rosły rośliny naturalnie występujące na działce lub w jej otoczeniu)

Pamiętajmy, że alternatywą dla trawnika może być także posadzenie roślin zadarniających.
icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale dobrze przycięty i wypielęgnowany trawnik... to jest coś! icon_smile.gif



Dokładnie, podoba mi się opcja łąki kwietnej ale piękny trawnik to jednak wizytówka ogrodu. Ciężka praca warta jest chyba soczystozielonej murawy. A aeracja, wertykulacja, nawożenie, wałowanie... no niestety, trzeba się w sobie zebrac i wykonać icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

co to jest aeracja, wałowanie możecie wyjaśnic?
...



Aeracja trawnika, zwana napowietrzeniem, polega na nakłuwaniu ziemi. Zabieg wykonuje się aeratorem elektrycznym lub ręcznym, może to być również walec z kolcami. Na małym trawniku napowietrzanie można wykonać nawet za pomocą wideł, grabi lub specjalnych nakładek z kolcami, zakładanymi na buty.
Aeracja poprawia stosunki wodno - powietrzne w glebie i rozluźnia zbite podłoże. Pobudza to rozwój systemu korzeniowego traw oraz ułatwia wnikanie nawozów.

Wałowanie ma na celu dociśnięcie kęp trawy i prawidłowe jej ukorzenienie. Szczególnie potrzebne jest po ustąpieniu mroźnej zimy.
Wykonuje się je specjalnym wałem o wadze nie przekraczającej 90 kg, pracując w dwóch prostopadłych kierunkach.
Wałowanie pomoże także wyrównać niewielkie zagłębienia, na przykład po kołach samochodu.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Witam, wszystkich znajacych sie na trawie i nie tylko tych.
W tym roku w listopadzie chcemy wprowadzic sie do naszego domu. Chcialbym pod koniec wrzesnia zasiac trawe w czesci reprezentacyjnej ogrodu. Podloze u mnie jest piaszczyste na powierzchni (szary drobniutki piasek, ktory jak tylko przyjdzie goroaczka zamienia sie w pyl) jest to warstwa okolo 10 - 15 cm, ponizej jest raczej ziemia torfowa) Slyszalem ze nie ma przeszkod zeby siac w tym okresie trawe i ze niby trawa lubi piaszczyste podloze. Prosze Was o porady jak sie do tego zabrac, jaka trawe najlepiej wybrac, czy wspomagac ja na poczatku jakimis nawozami i jak ja pielegnowac od posiania, jak czestoi podlewac, kiedy walcowac i wszystko inne co powinienem wiedziec.
Dzieki.
POzdr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Chyba, że trawka z rolki. Ta to chyba by się jeszcze przyjęła?


Z rolki tak, ale to zupełnie inny przedział cenowy, a jak ktoś ma czas to po co kłaść trawę z rolki gdy za chwilę może przykryć ją śnieg i i tak nie będzie jej widać, no chyba, że ktoś jest taki niecierpliwy, że musi mieć traweczkę od razu icon_wink.gif .
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzięki za wskazówki, zacznę od pleców i dam znać jak poszło. 
    • Cześć,  chyba znajduję się w sytuacji beznadziejnej. Od paru lat staram się uzyskać od naszej gminy informacje o możliwości jakie mam na działce rolnej rodziców, którzy chcą część tej działki wydzielić i przepisać mi, abym mógł się na niej wybudować. Mam nadzieję, że ktoś z was będzie w stanie mi pomóc.   Rodzice posiadają działkę rolną o powierzchni 0,8ha (tylko tato jest rolnikiem), działkę rolną dostała mama w spadku po babci. Rodzice tę działkę dzierżawią komuś innemu, sami jej nie uprawiają. Na tej powierzchni działki są trzy klasy ziemi, klasa RII, klasa RIIIa i RIIIb. Chcieliby wydzielić z tego około 16 arów i przepisać je na mnie (nie jestem rolnikiem) abym wraz z rodziną mógł się tam wybudować. Niestety akurat na granicy naszej działki kończy się przeznaczenie terenów pod zabudowy na planie zagospodarowania przestrzennego gminy (co ciekawe działka pod naszą ma klasę II i jest w pełni przewidziana pod zabudowę...).  Staraliśmy się już w gminie o to aby uwzględnić naszą działkę podczas aktualnego planowania jako działkę przeznaczoną pod zabudowę. Niestety, spotkaliśmy się z odmową, która była argumentowana tym, że gmina już prawie osiągnęła 100% limitu jaki mogła wykorzystać na przeznaczenie terenów pod zabudowy (nie wiem czy nas zbyli, czy rzeczywiście jest coś takiego, ale nadal zbierają wnioski od ludzi).   Próbowaliśmy dowiedzieć się co w takim wypadku mamy zrobić aby móc się tam wybudować. W gminie dostaliśmy informację o wystąpieniu o WZ, ale powiedziano nam też, że wysoka klasa ziemi to pewna odmowa. Czytałem też o nowelizacji ustawy z 2023 roku, która praktycznie to uniemożliwia. Ręce opadły. Niestety na innych działkach rolnych rodziców nie ma jak się budować bo są w szczerym polu, bez dostępu do wody, dojazdu i prądu. Jedynie ta działka jest położona przy zabudowaniach, drodze i dostępnie do sieci wody.   Czy mamy w ogóle jeszcze jakieś opcje, aby załatwić tę sprawę? Wiemy, że jest jeszcze coś takiego jak budowa zagrodowa, ale tutaj informacji o wymaganiach jest tyle, że sam już nie wiem które są prawdziwe, a które nie. Jeśli, zostaje nam tylko taka opcja, prosiłbym również o podpowiedź jak załatwić to w ten sposób i jakie wymagania musimy spełnić.   Jeżeli potrzeba, podeślę jaka to gmina i działka, proszę dać znać.   Wiem, że możemy kupić działkę budowlaną, ale niestety w naszych okolicach to koszty grubo powyżej 100 tyś zł i zanim to zrobimy, wolę się upewnić że wyczerpałem już wszystkie możliwości.   Przepraszam za troszkę narzekania, ale strasznie to irytujące, że człowiek nie może wybudować się na własnym kawałku ziemi, a przez urzędy traktowany jest jak jakiś trędowaty.   Pozdrawiam.
    • Z meblami jest tak, ze nie mogą być skoszone. I od tego trzeba regulację zaczynać. A jeśli podłoga krzywa, to trzeba najpierw pod nóżki coś podłożyć i komodę wypoziomować, a dopiero potem brać się za regulację zawiasów. I nie ma bata, musi się dać, jeśli mebel złożony prawidłowo.
    • Sprawdź najpierw przekątne, czy prawidłowo przybiłeś plecy mebelka. Kup poziomicę i wypoziomuj, wypionuj ją, wsadź coś pod nóżki, na których się opiera ta komoda.   Dopiero wtedy. Wtedy da się.
    • Szwagier kupił stan surowy w 70-tych. I co roku, na początku zimy, można wszystkie pustaki policzyć na bocznej ścianie. Masz całe okoliczności.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...