Skocz do zawartości

Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją?


Recommended Posts

Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją w domu energooszczędnym, czy też po prostu spełniającym współczesne, wyśrubowane standardy termoizolacyjności? Otóż sprawa nie jest jednoznaczna...


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/19511-czy-oplaca-sie-montowac-wentylacje-mechaniczna-z-rekuperacja

Link do komentarza
xJa polecam rekuperację dostępną na stronie ... Jeśli chodzi o alergie właśnie przy zastosowaniu rekuperacji nie ma możliwości nabawienia się schorzeń układu oddechowego. Urządzenie czyli rekuperator przefiltruje i oczyści ze wszystkich pyłów i zanieczyszczeń.
Link do komentarza
Cytat

xJa polecam rekuperację dostępną na stronie ... Jeśli chodzi o alergie właśnie przy zastosowaniu rekuperacji nie ma możliwości nabawienia się schorzeń układu oddechowego. Urządzenie czyli rekuperator przefiltruje i oczyści ze wszystkich pyłów i zanieczyszczeń.



To już poważna gwarancja - z pewnością miliony alergików się ucieszą.


Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Nestor
Czy się zwróci to nie wiadomo - podobnie jak solary, pompy ciepła, kotły, grzejniki i wszystko co wsadzamy do domu. Ja zamontowałem rekuperacje z jednego powodu - chcę powietrza. Niestety dzisiejsze domy to termosy,a co za tym idzie, bardzo mocno ograniczona wymiana powietrza. Rekuperacja na pewno w tej wymianie pomaga. Przy okazji pewnie coś w sezonie grzewczym zostanie mi w kieszeni z odzysku ciepła.
Uważam, że takie pytania "czy się coś opłaca" są bez sensu. Dla jednego będzie to tylko kwestia opłacalności, a dla drugiego najważniejsze będą cechy użytkowe pewnych rozwiązań. Inni jeszcze coś kupią/zamontują, bo "sąsiad ma to i ja też zamontuję".
Link do komentarza
Opłacalność montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie można rozpatrywać tylko pod względem finansowym, ponieważ zawsze to będzie nieopłacalne, mimo marketingowego nawijania makaronu na uszy.
Taka wentylacja jest czymś dodanym, zapewniającym większy komfort mieszkania i przy okazji ograniczy straty ciepła. Za ten komfort trzeba zapłacić.
Tak samo jak kupujemy tanie auto i droższe, jedno i drugie nas dowiezie do celu, ale komfort i osiągi będą miały różne.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...

Odświeżę temat ciekawym materiałem filmowym. Obecnie wentylacja mechaniczna wypiera z rynku wentylację grawitacyjną z oczywistych dla mnie względów. Kolejnym krokiem jest tego rodzaju wentylacja z odzyskiem ciepła (dla ograniczenia strat ciepła na wentylacji) i jeszcze kolejnym jest uniwersalność rozwiązania. Mam tu na myśli możliwość montażu wentylacji decentralnej z odzyskiem ciepła w domu modernizowanym. A to już "gra warta świeczki" nawet dla sceptyków.

 

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Mam nowy materiał filmowy. W domu, o którym mowa w materiale filmowym, zamontowano centrale wentylacyjną o wydajności 520 m3/h w synergii z pompą ciepła i to wszystko zasilane jest prądem z 26 paneli PV na dachu. Efekt jest taki, że rachunki za prąd spadają praktycznie do "zera" a inwestycja zamortyzuje się szybko. Działania te sa przez inwestora płci pięknej przemyślane. Zapraszam do oglądania i przewija się też wspomniana inwestorka. Dla jasności - to nie ten Pan :).

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...