Skocz do zawartości

Spadek obróbek blacharskich na balustradach loggii


Recommended Posts

Witam serdecznie,
właśnie jestem po pierwszej próbie odbioru mieszkania w Krakowie, ale było kilka niedoróbek i czekam na drugie podejście ;)
Zaciekawiło mnie jedna rzecz, a mianowicie nachylenie blachy na balustradzie loggii. Jest ewidentnie do wewnątrz i spadek widoczny gołym okiem. Mam żygacz na środku balkonu, spad na kafelkach, więc jakiś odpływ jest. Natomiast dziwi mnie to, że przecież ta woda spływając będzie ciekła po elewacji i tak nasiąknie, że grzyb pewny :/
Co ciekawe moja znajoma odebrała mieszkanie 2 tygodnie temu, ten sam budynek u niej jest prosto.
Czy moglibyście mi potwierdzić czy takie są "praktyki budowlane" jak określił to inspektor, bo jakoś ciężko mi w to uwierzyć?

Pozdrawiam
Paweł Dz. Edytowano przez działek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wydawałoby się logiczne, natomiast otrzymałem oficjalną odpowiedź:
"dotyczy: spadek obróbek blacharskich na balustradach loggii
Informuję, że spadki obróbek blacharskich na balustradach loggii zgodnie ze sztuką budowlaną powinny być wykonane „do wnętrza”, czyli w kierunku loggii, a nie na „na zewnątrz” – zapobiega, to nadmiernemu pojawianiu się zacieków na elewacji budynku."

No tak, ale zacieki u mnie na elewacji, wewnątrz loggi to już mogą powstać?
Nie wiem na co mogę się powołać w tej sprawie? Jest jakiś przepis, który to reguluje? Szukałem w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690)
Dział VII BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA oraz Dział VIII HIGIENA I ZDROWIE, ale nie widzę tam konkretów :/

Niestety na chwilę obecną zdjęcia nie mogę załatwić, bo nie ma mnie na miejscu. Edytowano przez działek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

No tak, ale zacieki u mnie na elewacji, wewnątrz loggi to już mogą powstać?


Zacieki raczej nie powstaną, a w każdym razie jest mniejsze prawdopodobieństwo niż na elewacji. Bo obróbka blaszana zapewne wystaje kilka centów i w loggii nie wieje wiatr, zmieniający pionowy tor spadania kropli wody.
Jak dodamy do tego toru spadania drogę, czyli jej długość, to zawsze wyjdzie że mniejsze prawdopodobieństwo zabrudzenia jest przy spadku wewnętrznym, gdy deszcz spłukuje z tej płaskiej powierzchni nagromadzony miejski syf.
Jak do tego dodamy sople Mistrza Jana, to chyba wszystko staje się jasne, czy jakoś tak. icon_lol.gif
Link do komentarza
Tu nie ma co obalać! Po prostu obróbka powinna być zamontowana poziomo i tyle. Argumenty o zaciekaniu na elewację są bezsensowne. Napisałem wcześniej, że wówczas parapety okienne powinny mieć spadek w stronę okien a pewno są szersze od tej balustrady więc i zacieki i "sople" będą większe. Czy to nie oczywiste, że takie rozumowanie jak i argumenty są bzdurne. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Janie z całym szacunkiem, ale spytam w jakim celu spadek obróbki na "balustradzie" loggii. Tu decydują względy estetyczne. Ile wody znajdzie się na takiej obróbce? Przyznasz, że argumenty o zaciekającej elewacji są bezwartościowe a sopelki do pominięcia. icon_cool.gif Serdecznie Cię pozdrawiam.

p.s.
Żyć zamierzam długo ale nie zamierzam o tym pamiętać icon_lol.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry,   Przedstawiam Państwu ofertę fimy WOOD-FERT: skup i sprzedaż starego drewna, rozbiórka starych drewnianych domów, stodół.   Oferujemy szeroki asortyment drewnianych produktów: deski, płyty, panele, belki – każdy z nich niesie ze sobą historię i jest gotowy do przyjęcia nowej roli. Od ścian obiciowych po unikalne meble – nasze drewno dodaje charakteru każdemu projektowi.   Masz stodołę, szopę, dom, wiatrak lub inną konstrukcję drewnianą? Skupujemy stare drewno, dając mu nowe życie. Odkryj z nami wartość drzemiącą w Twoich drewnianych konstrukcjach. Jeśli stoisz przed wyborem, co zrobić ze starą konstrukcją drewnianą, wybierz opcję, która przyczynia się do Twojego zysku – sprzedaj nam swoje stare drewno. Działamy na terenie województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Odkupimy Twoje stare deski, belki i inne elementy drewniane. Oferujemy kompleksową rozbiórkę – od dachu, aż po fundamenty. Niezależnie od rozmiaru i kondycji Twojego budynku, gwarantujemy uczciwe wyceny i płatność gotówką.   Od 2016 roku jesteśmy na rynku międzynarodowym, dostarczając starannie wyselekcjonowane, stare drewno, stare deski z Polski. Nasze doświadczenie i położenie pozwalają na dostarczanie drewna, które jest nie tylko estetycznie wyjątkowe, ale i trwałe z zachowaną dozą historii. Jako wiodący specjaliści w obróbce i sprzedaży starego drewna, dostarczamy produkty najwyższej jakości na terenie całej Europy. Nasze unikalne stare deski, płyty, panele i belki doskonale sprawdzą się w projektach wnętrzarskich oraz przy tworzeniu niepowtarzalnych mebli. Nasze bogate doświadczenie na rynku międzynarodowym pozwala nam obsługiwać klientów z różnych zakątków Europy. Elastycznie dostosowujemy się do różnych potrzeb i wymagań, zapewniając kompleksową obsługę – od momentu wyboru materiału, aż po jego dostawę.   https://woodfert.eu/skup-starego-drewna/
    • Tak, to komin systemowy : SKORSTEN PLUS, wykonawca mi go wybrał bo ja się nie znam na tym. Nawet nie wiem, czy jest dobry czy nie. Na tej stronie jest cały jego opis :  https://www.skorsten.pl/skorsten-plus  a tu mały fragment : ...to uniwersalny system kominowy przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń na każdy rodzaj paliw. Stosowany z kotłami c.o. opalanymi zarówno paliwami stałymi, ciekłymi jak i gazowymi. Jest to najbardziej uniwersalny komin, który pozwala na zastosowanie w większości systemów grzewczych znajdujących się w ofercie rynkowej.   W środku jest ceramiczny wkład w otulinie z wełny mineralnej. A tak wygląda komin w przekroju :   Trzy mniejsze, przekreślone prostokąty to wentylacja.   Ta okładzina na nim, to styropian przyklejony na klej cementowy a na nim jeszcze siatka z włókna szklanego zatopiona chyba w tymże kleju i jako ostatnia warstwa, tynk cienkowarstwowy, częściowo widoczny. Wykonawca postawił mnie przed faktem dokonanym i sam zrobił to ocieplenie komina (używając płyt twardszego styropianu pozostałego po izolacji podłogi) na zewnątrz budynku ponad dachówkami, które kończy się jak widać na zdjęciach na poddaszu zaraz pod deskowaniem. Gdzieś powyżej jest zdjęcie jak to wygląda z zewnątrz. Znalazłem jeszcze takie oznaczenie kodowe : EN13063-1 T600 N1 D 3 G50, EN13063-2 T400 N1 W 3 O50 i EN13063-3 T600 N1 D 3 G50 .   Przyznam, że dalej nie wiem czy kontynuować z tą okładziną na poddaszu czy nie ? A co z moim pierwszym pytaniem :  
    • Dawno nie dyskutowaliśmy, a nadarza się okazja.    
    • W Twojej sytuacji kluczowe będzie sprawdzenie, czy budowa zagrodowa faktycznie wchodzi w grę (czy spełniasz / możesz spełnić warunki rolnika) i czy lokalne urzędy nie będą miały zastrzeżeń co do wyłączenia kawałka gruntu z produkcji rolnej w ramach zabudowy zagrodowej. Jeśli nie – wtedy niestety jedynym pewnym rozwiązaniem może być długofalowe czekanie na zmianę planu albo zakup innej działki. Powodzenia w poszukiwaniach i formalnościach!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...