Skocz do zawartości

Chcę odłączyć się od ogrzewania piecem olejowym i podłączyć na własną rękę piec węglowy


Recommended Posts

Witajcie. Może ktoś z Was mi pomoże lub ukierunkuje gdzie szukać odpowiedzi. Jestem właścicielem mieszkania na parterze w bloku: piwnica, parter, pierwsze piętro strych (niezagospodarowany). W latach 90' w każdym z mieszkań w kuchni stały piece, nie kaflowe tylko takie na blacie których można było zagrzać np. wodę. Właśnie wtedy agencja nakazała każdemu usunąć piece bo idzie lepsze... ogrzewanie olejowe... Więc Ci "głupsi" pozbyli się tych pieców a nieliczni je zostawili. Ja niestety go wyrzuciłem. Teraz po latach chciał bym wrócić do ogrzewania piecem w mieszkaniu lub piecem w piwnicy lecz okazuje się, że nie mogę... Czy to jest normalne ? Mieszkanie jest moje a moim widzi mi się na kuchnie jest właśnie postawienie pieca w pomieszczeniu. Chciał bym zaoszczędzić bo czy jestem w domu czy nie, czy jest lato czy zimna, czy kaloryfery są zakręcone czy nie płacę miesięcznie ponad 1000zł za ogrzewanie i podgrzanie wody! Chcę ogrzewać mieszkanie i podgrzewać wodę ciepłem z węgla. Co mam zrobić icon_neutral.gif ? Mam nadzieję że ktoś pomoże.
Dzięki.
Link do komentarza
Spółdzielnia mieszkaniowa na tym niewielkim osiedlu. Dodam jeszcze, że blok jest z dwiema klatkami schodowymi więc 8 rodzin w bloku, to nie jakiś wielki moloch. Mówią że nie można bo komin które były od początku istnienia bloków są teraz wykorzystane jako kominy od pieca olejowego co wg. mnie jest totalną brednią bo komin z pieca jest wyprowadzony na ścianę frontową- pech chciał że na ścianę frontową mojego mieszkania...
Link do komentarza
Cytat

Odrębna sprawa to techniczne możliwości takiej przeróbki, przygotowanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę.





Techniczne możliwości. Kiedyś każdy mieszkaniec tego osiedla posiadał swój piec więc chyba nie ma problemu znowu podłączyć się do tego komina do którego były kiedyś podłączone piece. Każde mieszkanie ma swój oddzielny kanał wentylacyjny i kominowy więc nadal nie rozumiem dlaczego nie można. Jest kilka rodzin na tym osiedlu które nie wyrzuciły pieców wtedy gdy inni wyrzucali i sami sobie ogrzewają i nie ma z tym problemu ...

Cytat

Komin jest kluczem do tematu, a jak go pominiesz, to się potrujesz z rodziną i spółdzielnia pozbedzie się problemu.




Chcę podłączyć piec do komina który już istnieje i istniał od kiedy powstało osiedle, ale jest po prostu nie używany. Skąd więc czarny scenariusz ? Mam w mieszkaniu jeden kanał wentylacyjny i jeden kanał kominowy.
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś każdy mieszkaniec tego osiedla posiadał swój piec więc chyba nie ma problemu znowu podłączyć się do tego komina do którego były kiedyś podłączone piece.



Kiedyś panienki na tej ulicy były dziewicami i obiektami pożądania, kazdy by chciał się z którąś przespać, a teraz nogi maja jak słonice, skórę na rzyci pomarszczoną, zamiast cycków zwisają im flaki... Poderwałbyś którąś?
Link do komentarza
Bo współczesne systemy grzewcze, to nie piece z początków XX wieku.
Bo współcześnie, pod 1 kanał można wpiąć tylko jeden "piec" lub w przypadku wentylacji, tylko jedno mieszkanie.
Bo dzięki takim rozwiązaniom sąsiad już nie podtruwa sąsiada.

Bo należy wziąć doopę w trok i zamówić ekspertyzę kominiarza, a nie jejkać - tak wiem trzeba za to zapłacić, ale to Twój wybór.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...