Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
NOTO

Przemarzająca ściana - poniemiecka kamienica.

Recommended Posts

Witam,

Proszę o informację jak najlepiej poradzić sobie z problemem przemarzającej ściany i pojawiającym się tam grzybem na ścianie wewnętrznej.
Załączam zdjęcie

Wentylacja została w tym pomieszczeniu TERAZ poprawiona (była wcześniej mało skuteczna).
Ściana normalnie z tynkiem ma 48 cm. W tym miejscu sporo mniej. (25cm - na oko)

Podejrzewam, że podczas wcześniejszego okresu ściana mogła zakumulować sporo wilgoci.

Ściana i tak będzie b.zimna w zimie. Jeśli ocieplenie tego kawałka to chyba lepiej od wewnątrz ?

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli od wewnątrz to tylko Multiporem.
Unikniesz całej skomplikowanej technologi gdybyś chciał zastosować znacznie lepszy (cieplejszy) materiał izolacyjny.
Ale może da się to zrobić jednak od zewnątrz trochę kombinując z droższym izolatorem przez co będzie można dać go cieńszą warstwę.
Powierzchnia do izolowania raczej nie zabija.
  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ale może da się to zrobić jednak od zewnątrz trochę kombinując z droższym izolatorem przez co będzie można dać go cieńszą warstwę.Dzięki za odpowiedź i nakierowanie.
Czy miałeś coś konkretnego na myśli pisząc o tym zewnętrznym ?


Czy przez położeniem multipora konieczne jest wysuszenie ściany czy też jeśli tej wilgoci nie jest zbyt wiele to możliwe jest że ta wilgoć wyjdzie po położeniu płyty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyjdzie jak będzie miała dokąd.
Jeśli ściana była zalana to trzeba ją bezwzględnie osuszyć, ale jeśli to tylko zawilgocenie na poziomie takiego jakie występuje przy stawianiu nowej ściany to Multipor sobie z nim poradzi, bo ten materiał nie zakłóca dyfuzji pary wodnej.

PS.
O jakie konkrety Ci chodzi?
Materiały izolacyjne nadające się do tego typu ocieplenia od zewnątrz są różne i różniste, a ich lambda może się zawierać w przedziale 0,021 - 0,044w/mK.
Stań przd fragmentem ściany, zapal jeśli Ci to pomoże i pomyśl jak ciepła ścinę chcesz uzyskać i ile masz miejsca na grubość na izolację.
Na tej podstawie wyjdzie Ci jaki materiał użyć.
Później sprawdź jego cenę, i jeśli wynik końcowy Cię zadowala (jest akceptowalny dla Ciebie) - do dzieła.
Finito icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytając o konkrety chciałem uzyskać również informację czy ten materiał na zewnątrz to może być również przykładowo styropian. Chodzi o zamknięcie ściany na oddawanie wilgoci (cegła i tynk wapienny). Czy można tak zrobić ?
Czy coś się zmieni jeśli większy fragment ściany (lub docelowo cała) się w ten sposób "zaklei".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W innym wątku znalazłem informację że alternatywą do multipora (od strony wewnętrznej) (multipor jest OK (choć koszt wysoki)) jest płyta K-G z wełną i folią.
Ale nie było określone w jakiej kolejności a to klucz i jeszcze jaka folia - jakie ma być jej zadanie (zapewne ma chronić wełnę przed namoczeniem od ściany .... ale też powinno być od strony płyty chyba coś ?

Pytanie zadaję ponieważ jest pomysł aby w tym pomieszczeniu obniżyć też sufit (3,1m) - i wtedy wszystko można zrobić w jednej technologii (aczkolwiek front robót się powiększa na cała ścianę i sufit). Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, ale wtedy koszt całości może wyjść drogo (to inny rząd kosztów niż tylko wnęka pod oknem). I jak rozumiem MULTIPOR przytwierdza się bezpośrednio do sufitu ? Jeśli tak to wtedy nie za bardzo obniży się pomieszczenie (aby mniej m3 ogrzewać).

Policzę - proszę poprawcie jeśli się mylę.
Pomieszczenie ok. 9m2. Ściana zewnętrzna też ok 11 m2 (choć trochę więcej będzie bo mieszkanie jest lekko narożne i chyba z metr drugiej ściany też jest zewnętrzny.

Czyli mamy ok 20m3 ściany/sufitu do pokrycia.
Multipor 6cm to ok 100zł/m2 = 2000 zł.
Zaprawa ciepłochronna ok 800 zł (160kg) (klejenie i pokrycie płyty) (!)
Siatka - pewnie ze 100 zł. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alternatywnie powinienem przeliczyć ile kosztowałoby postawienie podobnej ściany z płty G-K . Dołożyć do tego opór cieplny obu rozwiązań .... Czy róźnica będzie spora ?
W sumie naklejanie bloczków to prosta sprawa ... ale trochę powala koszt dla jednego pokoju (generalnie dom jak to poniemiecki jest zimny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przykładowo ceny z allegro multipora są lepsze niż z ich oficjalnej strony icon_smile.gif Trzeba zmodyfikować wycenę icon_smile.gif
to tym lepiej .... bo na razie multipor wygrywa .... ale korci poszukać czegoś tańszego i podobnie skutecznego icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie skupiaj się jednej technologii dla całego pomieszczenia... nic tym nie zyskasz.
Ścianę zewnętrzna/wnękę okienną ociepl Multiporem. Nie będziesz się musiał paprać z dokładnym uszczelnianiem paroizolacją wszystkich połączeń i krawędzi.
Sufit zrób K-G wypełniając pustkę nad płytami wełną czy też styropianem pamiętając o paroizolacji (ale to pryszcz bo płaszczyzna prosta) jeśli przestrzeń nad nim nie jest ogrzewana, a jeśli jest to paroizolacje możesz nawet pominąć.
Rób tak by było dobrze, a nie żeby się niepotrzebnie narobić narażając się jeszcze dodatkowo na wyższe koszty, lub możliwość łatwego popełnienia błędu w przypadku pchania się w styropian od wewnątrz przy obróbce wnęki okiennej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Też do tego wniosku powoli dojrzewam. Ale mieszkanie nie jest moje tylko znajomego. Jacyś "fachowcy" wcześniej dawali mu zupełnie inne porady : ocieplenie z zewnątrz (ale co jedno mieszkanie ?) , jakieś aguastop, iniekcje i inne bzdury.
Chce go przekonać ale i przekazać informację dlaczego tak się dzieje - to moim zdaniem klucz do nierobienia głupot.

Czy ta zaprawa ciepłochronna to musi być z obu stron płyty ? Pytam bo w sumie jest droga.
Jakiej grubości płyty mają sens ? Jak to przełożyć na kWh/rocznie (przykładowo - kiedyś bajbaga zrobił takie fajne wyliczenia dla styropianu na podłodze - to było przekonujące) Przy ścianie 48 cm (tej jest zdecydowanie więcej) i 25 cm (okolice okien i balkonów)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takie częściowe ocieplenie, od zewnątrz, to tak, jakby ktoś zimą ubrał się w futrzaną kamizelkę, ale resztę ciała okrył "tropikiem".

Dobrze wykonane ocieplenie od wewnątrz, np. multiporem 5 cm, da lepszy efekt niż 20cm styropianu od zewnątrz (dla tego przypadku) - już pomijam poczucie komfortu (ciepła ściana).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zadam jeszcze jedno dodatkowe pytanie ...
Czy w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem byłoby się dogadanie wszystkich mieszkańców i położenia ocieplenia z zewnątrz ?
To kamienica - z jednej strony przylega inna kamienica ale jest ona około 1-1,5m cieńsza (czyli jest duży nieogrzewany narożnik) Z drugiej strony nie ma jeszcze budynku i w związku z tym nie można jak rozumiem tam nic robić.
Ściana tylnia (od podwórka - tu znajomy ma to mieszkanie) jest bardzo dziwna bo na 4 piętrach mają aż 12 balkonów (4 wychodzą z klatki schodowej) + okna. Ocieplenie tego od zewnątrz to byłaby mordęga (dużo cięcia itp). Sama tylnia ściana to pewnie ze 300 m2 - koszt pewnie ze 30-40 tys zł.

Cytat

Dobrze wykonane ocieplenie od wewnątrz, np. multiporem 5 cm, da lepszy efekt niż 20cm styropianu od zewnątrz (dla tego przypadku) - już pomijam poczucie komfortu (ciepła ściana).No właśnie - jak poczytałem o materiale i inne wątki w tym temacie to też mi się to wykluło - dlatego piętro wyżej uszczegółowiłem pytanie. (wewnątrz wiele prac można zrobić samemu - ocieplnie zewnętrzne tylko firma (20m ściana ma zapewne wysokości)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...