Skocz do zawartości

PC z powierza do CWU a klimatyzacja


Recommended Posts

Zamierzam zainstalować PC dla CWU.
Mój bojler zdycha więc pora to przemyśleć.
Przeczytałem, że można użyć takiej PC jako klimatyzatora (?) w lecie. w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem.
To, że w zimie PC mogłaby korzystać z powietrza usuwanego to rozumiem, ale nie bardzo rozumiem jak w lecie ma "dmuchać zimnym"?
Może ktoś rozjaśnić na czym ma polegać podłączenie takiej PC w obieg wentylacji i jak należałoby to poprawnie uczynić?
Czy PC o mocy 2KW wystarczy do takich celów?
Link do komentarza
Cytat

Przeczytałem, że można użyć takiej PC jako klimatyzatora (?) w lecie.


Chłyt marketingowy icon_lol.gif

Chłód jest produktem uboczny/odpadowym, który można wykorzystać... tyle że jest go na tyle mało że wystarczy go na jedno pomieszczenie - o czym wspomniał Bajbaga.
Wtedy schłodzenie będzie zauważalne... dla całego domu się rozlezie po kątach icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Wrócę do tematu.
Prosument podobno pomału staruje.

Sytuacja wygląda tak, że i tak nuszę kupić nowy zasobnik CWU o pojemności 200-250L
z podwóją wężownicą. Wydam na to około 2tys.

Alternatywa to zakup PCI do CWU 2 w jednym - koszt pewnie około 6tys.

W programie Prosument można by uzyskać 40% dofinansowania (?), na jakich zasadach (?)
Kręci mnie ta możliwość i tylko nie chciałbym się dać wkręcić w coś kiczowatego.


Co sądzicie?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nawet gdybyś nie dostał dofinansowania to i tak się opłaci.
Znajomy kupił z trzy lata temu PCi do cwu i bardzo sobie chwali. Niestety nie pamiętam jaka to pompa i z jakim zasobnikiem, ale wyszła mu ta inwestycja taniej niż by miał zamontować solary.
Link do komentarza
Cytat

Nawet gdybyś nie dostał dofinansowania to i tak się opłaci.


Ale pod jakim względem?
Ekonomicznie raczej słabo?
Powiedzmy 6 tysiaków- 2 tysiaki = 4 tysiaki - tyle musiałbym dołożyć.
Jak wydam te 4 tysiaki na węgiel to będę mógł grzać tą wodę (samą wodę) ile lat icon_mrgreen.gif

Wydaje mi się, że tylko z dofinansowaniem ma to jaki-taki sens ekonomiczny.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ale pod jakim względem?
Ekonomicznie raczej słabo?
Powiedzmy 6 tysiaków- 2 tysiaki = 4 tysiaki - tyle musiałbym dołożyć.
Jak wydam te 4 tysiaki na węgiel to będę mógł grzać tą wodę (samą wodę) ile lat icon_mrgreen.gif

Wydaje mi się, że tylko z dofinansowaniem ma to jaki-taki sens ekonomiczny.


Ale mówimy tu o cwu i tylko w okresie letnim bo w zimie to i tak będziesz palił w piecu czyli cwu masz już w pakiecie icon_biggrin.gif
Konkretnie chodziło o okres letnio gdzie aby mieć cwu trza palić w piecu, i o to głównie chodzi, a ekonomicznie to w porównaniu z solarami. Ja gdybym miał taki problem to zamiast solarów założyłbym PCi.
Jak go spotkam to się wypytam co to za pompa i ile dał za nią.
A tak na marginesie to za wygodę się płaci icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Forumowicze,

Jak wiadomo, budynki mieszkalne można wentylować grawitacyjnie lub za pomocą wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (np. rekuperatory) lub poprzez wentylację mechaniczną wyciągową.Ostatnią z możliwości wykorzystujemy właśnie w pompach ciepła do przygotowania cwu. Wywiew powietrza z pomieszczeń jest wymuszony poprzez wentylator znajdujący się w pompie ciepła, natomiast nawiew powietrza z zewnątrz odbywa się podciśnieniowo poprzez nieszczelności (np. nawiewniki szczelinowe w oknach)
Wentylowanie budynku za pomocą pompy ciepła do cwu umożliwia odzysk części ciepła z powietrza wywiewanego, które byłoby tracone wymuszając ruch powietrza za pomocą zwykłego wentylatora wyciągowego. Odzysk ciepła jest jednak możliwy jedynie w czasie podgrzewu wody w zasobniku, przez resztę czasu instalacja wentylacji będzie pracowała bez odzysku ciepła. Zakładając, że użytkownicy będą zużywali dziennie 250 litrów ciepłej wody o temp. 40°C to instalacja wentylacji będzie pracowała z odzyskiem ciepła przez ponad 5 godzin na dobę.

Dodatkowo, jeżeli inwestor zdecydował się na zakup pompy ciepła z myślą o grzaniu ciepłej wody użytkowej to otrzymuje urządzenie wentylacyjne niejako za darmo.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...