Skocz do zawartości

PC z powierza do CWU a klimatyzacja


Recommended Posts

Zamierzam zainstalować PC dla CWU.
Mój bojler zdycha więc pora to przemyśleć.
Przeczytałem, że można użyć takiej PC jako klimatyzatora (?) w lecie. w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem.
To, że w zimie PC mogłaby korzystać z powietrza usuwanego to rozumiem, ale nie bardzo rozumiem jak w lecie ma "dmuchać zimnym"?
Może ktoś rozjaśnić na czym ma polegać podłączenie takiej PC w obieg wentylacji i jak należałoby to poprawnie uczynić?
Czy PC o mocy 2KW wystarczy do takich celów?
Link do komentarza
Cytat

Przeczytałem, że można użyć takiej PC jako klimatyzatora (?) w lecie.


Chłyt marketingowy icon_lol.gif

Chłód jest produktem uboczny/odpadowym, który można wykorzystać... tyle że jest go na tyle mało że wystarczy go na jedno pomieszczenie - o czym wspomniał Bajbaga.
Wtedy schłodzenie będzie zauważalne... dla całego domu się rozlezie po kątach icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Wrócę do tematu.
Prosument podobno pomału staruje.

Sytuacja wygląda tak, że i tak nuszę kupić nowy zasobnik CWU o pojemności 200-250L
z podwóją wężownicą. Wydam na to około 2tys.

Alternatywa to zakup PCI do CWU 2 w jednym - koszt pewnie około 6tys.

W programie Prosument można by uzyskać 40% dofinansowania (?), na jakich zasadach (?)
Kręci mnie ta możliwość i tylko nie chciałbym się dać wkręcić w coś kiczowatego.


Co sądzicie?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nawet gdybyś nie dostał dofinansowania to i tak się opłaci.
Znajomy kupił z trzy lata temu PCi do cwu i bardzo sobie chwali. Niestety nie pamiętam jaka to pompa i z jakim zasobnikiem, ale wyszła mu ta inwestycja taniej niż by miał zamontować solary.
Link do komentarza
Cytat

Nawet gdybyś nie dostał dofinansowania to i tak się opłaci.


Ale pod jakim względem?
Ekonomicznie raczej słabo?
Powiedzmy 6 tysiaków- 2 tysiaki = 4 tysiaki - tyle musiałbym dołożyć.
Jak wydam te 4 tysiaki na węgiel to będę mógł grzać tą wodę (samą wodę) ile lat icon_mrgreen.gif

Wydaje mi się, że tylko z dofinansowaniem ma to jaki-taki sens ekonomiczny.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ale pod jakim względem?
Ekonomicznie raczej słabo?
Powiedzmy 6 tysiaków- 2 tysiaki = 4 tysiaki - tyle musiałbym dołożyć.
Jak wydam te 4 tysiaki na węgiel to będę mógł grzać tą wodę (samą wodę) ile lat icon_mrgreen.gif

Wydaje mi się, że tylko z dofinansowaniem ma to jaki-taki sens ekonomiczny.


Ale mówimy tu o cwu i tylko w okresie letnim bo w zimie to i tak będziesz palił w piecu czyli cwu masz już w pakiecie icon_biggrin.gif
Konkretnie chodziło o okres letnio gdzie aby mieć cwu trza palić w piecu, i o to głównie chodzi, a ekonomicznie to w porównaniu z solarami. Ja gdybym miał taki problem to zamiast solarów założyłbym PCi.
Jak go spotkam to się wypytam co to za pompa i ile dał za nią.
A tak na marginesie to za wygodę się płaci icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Forumowicze,

Jak wiadomo, budynki mieszkalne można wentylować grawitacyjnie lub za pomocą wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (np. rekuperatory) lub poprzez wentylację mechaniczną wyciągową.Ostatnią z możliwości wykorzystujemy właśnie w pompach ciepła do przygotowania cwu. Wywiew powietrza z pomieszczeń jest wymuszony poprzez wentylator znajdujący się w pompie ciepła, natomiast nawiew powietrza z zewnątrz odbywa się podciśnieniowo poprzez nieszczelności (np. nawiewniki szczelinowe w oknach)
Wentylowanie budynku za pomocą pompy ciepła do cwu umożliwia odzysk części ciepła z powietrza wywiewanego, które byłoby tracone wymuszając ruch powietrza za pomocą zwykłego wentylatora wyciągowego. Odzysk ciepła jest jednak możliwy jedynie w czasie podgrzewu wody w zasobniku, przez resztę czasu instalacja wentylacji będzie pracowała bez odzysku ciepła. Zakładając, że użytkownicy będą zużywali dziennie 250 litrów ciepłej wody o temp. 40°C to instalacja wentylacji będzie pracowała z odzyskiem ciepła przez ponad 5 godzin na dobę.

Dodatkowo, jeżeli inwestor zdecydował się na zakup pompy ciepła z myślą o grzaniu ciepłej wody użytkowej to otrzymuje urządzenie wentylacyjne niejako za darmo.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...