Skocz do zawartości

Od czego zależy koszt budowy?


Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Jestem na etapie wybierania projektu i gryzę się z kosztami. Nie bardzo ogarniam temat kosztów, tzn co będzie w budowie droższe, czy kurnik, czy balkon, czy dodatkowy pokój nad garażem. Tzn wiem, że wszystko co dodatkowe zwiększa koszt, ale czy warto rezygnować np z dodatkowego pokoju na dole przez co metraż będzie mniejszy. Czy warto robić zamiast balkonu kurnik? Czy te kwoty będą rzeczywiście dużo mniejsze? Nie ukrywam, że funkcjonalnie chciałbym mieć pokój nad garażem i balkon, ale mógłbym z tych rzeczy od biedy zrezygnować jeśli to będą sporo wyższe koszty

A konkretnie mam 3 projekty. Który wg was będzie najdroższy i dlaczego?

http://hbstudio.pl/projekt;37

http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojalux_946_opisogolny

http://www.archeton.pl/projekt-domu-majkab...1187_opisogolny Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Najtańszy będzie ten pierwszy - z uwagi na najmniejszą powierzchnię.


powierzchnia to nie wszystko; liczy się bryła budynku, kształt dachu, układ pomieszczeń, ilość kominów itp.

Ja uważam, że najbardziej funkcjonalny jest projekt Zoja. Po małym tuningu, realizacja będzie zbliżona do kosztów budowy Agatki. Ja zrezygnowałabym z wykuszy, balkonów i jeśli fundusze są mocno ograniczone to również z kominka. Układ sypialni małżeńskiej można by odwrócić tak, by łazienki były obok siebie (wtedy byłby jeden pion, a nie 2).
Napisano (edytowany)
Projekt "Majka" odpada - mały, ciasnawy i za bardzo fikuśny.

"Agatka" jest całkiem niezły.
Jeśli chcesz ciąć koszty, to możesz zrezygnować z garażu (zamiast tego wiata) i strychu nad nim (brak wejścia z klatki schodowej, więc jest mniej funkcjonalny niż ten z Zoji).
Jeśli zechcesz zrezygnować z balkonu zadaszającego wejście do domu, to wówczas trzeba będzie zmienić rozmieszczenie ścianek działowych poddasza i nieco przesunąc też komin od kominka w głąb domu (tańsza wersja: otwór kominowy zacząć dokładnie nad wkładem kominkowym - komin stalowy - brak wyczystki). Dach nad wejściem wysunąć jak w Zoji.
Co jest dobre w tym projekcie: dodatkowy pokój na parterze, łazienki przy/nad kotłownią (jeden pion wod.-kan.).

A może zajrzyj na strony innych pracowni architektonicznych (domy w stylu, horyzont, Z500 itp.) Edytowano przez moniss (zobacz historię edycji)
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Cytat

powierzchnia to nie wszystko; liczy się bryła budynku, kształt dachu, układ pomieszczeń, ilość kominów itp.

Ja uważam, że najbardziej funkcjonalny jest projekt Zoja. Po małym tuningu, realizacja będzie zbliżona do kosztów budowy Agatki. Ja zrezygnowałabym z wykuszy, balkonów i jeśli fundusze są mocno ograniczone to również z kominka. Układ sypialni małżeńskiej można by odwrócić tak, by łazienki były obok siebie (wtedy byłby jeden pion, a nie 2).



dokładnie, dodałbym jeszcze rodzaj i koszt materiałów budowlanych icon_smile.gif
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Uważam, że powinieneś spojrzeć szerzej na temat kosztów budowy domu i uwzględnić jego eksploatacje. Budując dom z materiałów o lepszych parametrach, zwłaszcza termoizolacyjnych zaoszczędzisz w przyszłości na kosztach ogrzewania, obecnie najlepszym takim materiałem jest beton komórkowy, który dodatkowo bardzo dobrze wpływa na czas budowy ponieważ muruje się z niego bardzo sprawnie a także łatwo w nim wykonywać wszelkie bruzdy instalacyjne itp.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Cytat

...Budując dom z materiałów o lepszych parametrach, zwłaszcza termoizolacyjnych zaoszczędzisz w przyszłości na kosztach ogrzewania, obecnie najlepszym takim materiałem jest beton komórkowy, który dodatkowo bardzo dobrze wpływa na czas budowy ponieważ muruje się z niego bardzo sprawnie a także łatwo w nim wykonywać wszelkie bruzdy instalacyjne itp.



Zawsze mnie zastanawiają takie wypowiedzi, bo w sumie - większość z nas buduje się tak po 30-stce, może nawet później, a każdemu mówi się, że dom musi być z jak najlepszych materiałów, wtedy wytrzyma 500 lat etc etc...
Tyle że średnią życia w Polsce mamy zdecydowanie niższą,
więc po co komu dom na tyle lat?
Chyba nie dla prapraprawnuków, którzy i tak będą mieli własną wizję mieszkania, domu, życia?

Koszt budowy zależy od materiałów to fakt, ale czy my aby nie przesadzamy z super jakością tych materiałów?
Mi wystarczy dom na 50 lat plus minus paręicon_smile.gif I koszta budowy niższe.
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...