Skocz do zawartości

Ziemia orna -Zabudowa zagrodowa


Mario71

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Witam wszystkich użytkowników tego forum.
Mam pytanie, jestem właścicielem ziemi ornej 1ha, ziemia klasy 3.Chciałem przekwalifikować na działki budowlane, ale niestety w gminie brak jest planu zagospodarowano przestrzennego i powiedziano mi że mogę złożyć wniosek o warunki zabudowy zagrodowej.Czy po otrzymaniu zgody nie będzie problemu z podzieleniem później na np 6 mniejszych działek?Czy to dobra kolejność?
Ziemia jest w kształcie prostokąta 45 szerokość -250 długość, jeden wjazd z drogi krajowej.Ile muszę przeznaczyć na drogę i ile z tego można zrobić działek? Edytowano przez Mario71 (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Wiem, ale można podzielić na poniżej 0,5h i wtedy wystarczy decyzja gminy.



Niestety nie - w ubiegłym roku zmieniły się przepisy.

Teraz każdy obszar gruntu klasy I - III wymaga zgody ministra rolnictwa na przekształcenie.
Napisano (edytowany)
Chodzi o doradzenie mi jakie w moim przypadku będzie najlepsze rozwiązanie.

Cytat

Nic nie piszesz o otoczeniu. Jest tam gdzieś blisko inna zabudowa? Bo coś mi się wydaje, że zabudowa zgrodowa, to jednak różni się od handlu działkami.



Na przewciw głównej drogi są zabudowania ( droga gminna ), a po mojej stronie dwie działki wcześniej jest zabudowa.

Edytowano przez Mario71 (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Ps. A stare przepisy mówiły o zwartym obszarze, a nie obszarze działki, czyli też trzeba było mieć zgodę.



Nie bardzo rozumiem, mógłbyś jaśniej ?
Napisano
Budować jako rolnik (jeśli spełniasz wszystkie warunki "bycia" rolnikiem" i owszem.
Przekształcić na budowlane i ewentualny podział na działki z prawem do zabudowy - za zgodą ministra.
W stanie obecnym, można podzielić na działki nie mniejsze jak 3.000m2 i też na nich budować będą mogli rolnicy (tylko).

Napisano
Cytat

Budować jako rolnik (jeśli spełniasz wszystkie warunki "bycia" rolnikiem" i owszem.
Przekształcić na budowlane i ewentualny podział na działki z prawem do zabudowy - za zgodą ministra.
W stanie obecnym, można podzielić na działki nie mniejsze jak 3.000m2 i też na nich budować będą mogli rolnicy (tylko).


Przekształcić na budowlane , kiedy przez złożeniem wniosku o zabudowę zagrodowa?
Napisano
Mieszasz pojęcia - zabudowa zagrodowa dla rolników, nie jest związana ze zmianą przeznaczenia gruntu - nawet pod domem grunt jest dalej rolny.

Podałem 3 różne i możliwe warianty.

Napisano (edytowany)
W mojej gminie były cztery sąsiednie działki (budowlane) do sprzedania, po podziale własnosci gminnej. Kupił je jeden gość, dziany facet i chciał je scalić, żeby mieć więcej terenu, bo położenie miały dość atrakcyjne. A wtedy burmistrz pokazał mu figę i zapowiedział, że dopóki pełni urząd, żadnego scalenia nie bedzie, bo po to je wydzielił, żeby nie scalać. No i są sobie działki, facet ma za dużo pieniedzy, żeby budować dom na małej, bo to poniżej jego ambicji. Chciał postawić dom częściowo na jednej i częściowo na drugiej. Ale gmina się nie zgodziła.

Stąd też mój post. Gmina nie wyda Ci warunków zabudowy dla trzech działek, bo potrzeby mieszkaniowe jako rolnik będziesz miał zaspokojone po wybudowaniu jednego domu i to wszystko. Nic im nie zrobisz, jak Ci nie pozwolą budować na następnych. Ot, taka polityka. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Napisano
1. Przepisy już od dawna stanowią, że nie można wydać decyzji o WZiZT jeśli grunt wymaga decyzji o przekształceniu, a tam jest grunt III klasy - czyli pod ochroną, czyli wymagana jest decyzja, a teraz dodatkowo zgoda ministra.

2. Zabudowa zagrodowa dla rolników, nie wymaga przekształceń gruntu.

3.. Rolnik to taki ktoś kto ma;
- wykształcenie rolnicze,
- posiada nie mniej niż 1ha użytków rolnych,
- prowadzi w danej gminie gospodarstwo rolne - mogą wymagać 5 lat,
- jest w niej zameldowany (uznaniowo w gminie sąsiadującej) - mogą wymagać 5 lat.

4. Na tej ziemi, raczej, nie da się zarobić (jako budowlanej).



Ktoś Cię wpuścił w nieplewione maliny icon_evil.gif
Napisano
Cytat

..... mam 0,992h ,



icon_eek.gif

Cytat

Ziemia jest w kształcie prostokąta 45 szerokość -250 długość,



45 x 250 = 1,125 ha.

Jak masz ponad 5 lat (musi być Twoja własnością, lub w dzierżawie) to załapujesz się na zaliczenie stażu w rolnictwie, równoznacznym z wykształceniem rolniczym - bo prowadziłeś gospodarstwo rolne.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...