Skocz do zawartości

Jak przykleić prosto tapetę?


mpb

Recommended Posts

  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Dla panienek, które się tapetują.
Natomiast do tapetowania ścian używa się specjalnych rolek, szeroka gumowa do likwidowania pęcherzy powietrza, natomiast beczkowe lub trapezowe twarde do likwidowania śladu spoin. Nie nalezy zapominać o kierunkach ruchu rolki i o tym, że np. tapeta winylowa rozciąga się w kierunku rolowania. Zbyt wiele poprzecznych ruchów w jednym miejscu potrafi znakomicie odkształcić bok od pionu już w drugim - trzecim pasie.
A tak naprawdę, to porządne tapetowanie nie jest wcale takie proste jak się komuś wydaje. Ale popaćkać każdy może.




hehe i teraz będzie dyskusja co lepsze: rolki czy szczotki icon_biggrin.gif
Link do komentarza
W domu też przydają się dwie poziomice, chociaż można pomyśleć, że po co. Ale właściwie tak jest, jedna długa dla odrysowania ręką długiej linii, druga po to by sprawdzić czy dobrze pracujemy. Te krótkie to można jedną ręką przyłożyć i wygodnie pewnym chwytem nimi operować. Są dostępne modele od 600 cm do 2 m. Ja mam tę najkrótszą od 1,5 m. Miałem na początku tylko krótką i nie pracowało się zbyt wydajnie. ;)
Link do komentarza
Do tapetowania potrzeba niestety doświadczenia... równa i zagruntowana powierzchnia, dobry klej (podkreślam DOBRY), ławkowiec i ... filc ... tak filc zastąpi wasze wałki i rolki... a doświadczenie jest po to by papier odróżnić o flizeliny i winylu i wyczuć kiedy i jak się rozciąga pod wpływem wilgoci. A do pięknego i pionowego położenia tapety wystarczy zwykły pion ... kawałek ciężarka na cienkim sznurku.... i sprawne oko i ręce
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

W zeszłym roku tapetowałam pokój, a dokładniej kładłam na ściany raufaze. Nie miałam żadnego doświadczenia, pomagał mi mąż, który też nigdy wcześniej nie tapetował. Oczyściliśmy ściany, zagruntowaliśmy klejem do tapet, a na drugi dzień zabraliśmy się za kładzenie tapet. Do ustalenia pionu służył nam długopis na sznurku, a do przyklejania i wygładzania wałek. Ściany były niemiłosiernie krzywe, niczym fale Dunaju, przez co w paru miejscach tapeta nie wyglądała idealnie, na szczęście była jednokolorowa, wzór stanowiłby większy problem. Końcowy efekt uznaliśmy za bardzo dobry, tapeta się nie odkleja w żadnym miejscu, nie zrobiły się pęcherze, nie ma przerw między pasami, a znajomi pytają czasem jaką firmę wynajęliśmy do remontu. Krótko mówiąc - dla chcącego nic trudnego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...