Skocz do zawartości

Dom po wydzieleniu lokali mieszkalnych


Recommended Posts

Witam mam pytanie, mamy dom wybudowany lata ok 1940-1950r, w domu znajduja sie cztery mieszkania, na dole 2 u góry 2
tak dom zostal wybudowany kilkadziesiat lat temu, w tym roku zostały wydzielone sądownie 4 lokale mieszkalne,
pytanie wygląda tak, jak sklasyfikować teraz ten budynek?
jednorodzinny, wielorodziny czy jeszcze inaczej? Wszsystko zachowane w oryginale z dn. budowy , nic nie bylo przebudowywane itp, poprostu dawniej tak budowano dla kilku pokoleń, dom stoi w zabudowie jednorodzinnej, wejscie głowne do klatki schodowej a z niej do lokali na dole pozniej schodami do gory i dwa lokale nastepne,
poniżej wklejam zdjeie podobnego domu z internetu.

DSC01446.jpg


http://imageshack.com/a/img69/3493/19y3.jpg
Link do komentarza
Czyli powstał budynek mieszkalny wielolokalowy, a od dnia upawomocnienia się orzeczenia sądu, powinna być założona księga obiektu. No i powinna być prowadzona przez zarządcę. Obowiązują was wszystkie czynności, przeglądy, posiadanie dokumentacji, zgodnie z prawem budowlanym i z warunkami technicznymi dla obiektów i ich usytuowania.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20102431623

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html
Link do komentarza
To dlaczego Ty się tym zajmujesz ?

Prawo jest w tym zakresie jednoznaczne - jest to obowiązek właściciela lub zarządcy budynku.

Po drugie, prowadzenie dokumentacji obiektu, zaczyna się od dnia uprawomocnienie się wyroku lub od daty założenia odrębnych KW na wydzielone lokale.

Poprzedni właściciel budynku (zakładając, że był on jednorodzinny) nie miał obowiązków w tym zakresie - tak więc cała dokumentacja jest tworzona od "0" - co obciąża solidarnie wszystkich współwłaścicieli.

Upsssssss. Powieliłem (w zasadzie) to co napisał S icon_redface.gif
Link do komentarza
Włascicielem (wspolwlascicielem) jestem ja, generalnie to się tylko tyle zmienilo iż sa numery mieszkań, ja mam udzial 50% , na chwile obecna jest zalozona 1 ksiega wiczysta na mieszkanie, facet który ma pozostała część czyli 2 mieszkania podal mnie do nadzoru budowlanego, o jakas pierdole kontaktu nie mamy chlop typowy kargul , sam na siebie doniosl i tyle wiec w takim wypadku nie wiem jak to odkrecic, zarzadcy nie ma.
Link do komentarza
Czyli - podał również siebie. icon_lol.gif

W zasadzie bez jego "błogosławieństwa" nic nie możesz - również reprezentowania.

Czyli pismo zwrotne - że adresatem i stroną jest także drugi współwłaściciel (można dołączyć wyrok sądu wyodrębniający lokale).

Jak są jakieś nieprawidłowości, to winnym jest także ten drugi (nawet za "wady" zastane) - chyba, że wyrok sądu nałozył na któregoś ze współwłaścicieli jakiś obowiązek, którego ten nie wykonał (nie wykonuje).
Link do komentarza
Czyli w tym momencie budynek stal sie wielorodzinny mimo tego ze wybudowany kilkadziesiat lat temu i nic nie zostalo w nim zmienione zawsze byly te mieszkania, a jak sie to odnosi do planu zabudowy skoro jest jednorodzina, czy teraz przez to iz budynek przemienil sie cudownie w wielorodzinny moze nadal stac na tym gruncie, ustawa jest ciekawa lecz powstala z racji ochrony przed developerami ktorzy stawiaja bloki jako budynki jednorodzine a pozniej dziela na mieszkania, nowelizacja ustawy w moim przypadku jest bez sensu- skoro dom i tak byl wybudowany jako jednorodzinny i takim pozostal a mieszkania powstaly odrazu przy budowie, nis da sie tego do niczego porownac gdyz nie buduje sie juz takich domow wielopokoleniowych- to teraz nie wiem mam blok? kamiennice czy jak to okreslic?
Link do komentarza
Fajnie nawijasz - ale skoro MPZP, to wypada tylko wyburzyć (zgodnie z Twoją argumentacją). icon_cool.gif
Masz dom mieszkalny - z wydzielonymi 4 lokalami mieszkalnymi.
Skutki tego są takie, że najprawdopodobniej, dla PIB jest to dom "wielomieszkaniowy" - czyli obowiązuje art.62 PB.

W uzupełnieniu - PIB sam by na to nie "wpadł", ale teraz po uprzejmym donosie, nie ma wyjścia.


Ps. I co najważniejsze. Do czasu wydzielenia (formalnego) tych samodzielnych lokali mieszkalnych, nie było problemu, można była wynajmować, a budynek dalej byłby jednorodzinny.

To tak samo jakbyć z budynku gospodarczego, zrobił (formalnie) garaż. Budynek ten sam - wymogi inne.
Link do komentarza
A co jesli założona jest narazie tylko 1 ksiega na mieszkanie czy ma to wplyw. Gdybym sam byl wlascicielem to nie ma problemu zakladam ksiazke i tyle ale niestety nie mam dostepu do mieszkan tego pana wiec jak mam to zrobic zalozyc ksiazke na siebie jako wlasciciela przeciez nie moge odpowiadac sam za calosc ani nic nikomu narzucic- a wiadomo iz typ nie ma mozgu skoro sam na siebie debil nasyla inspektor budolany.
Link do komentarza
Cytat

Czyli pismo zwrotne - że adresatem i stroną jest także drugi współwłaściciel (można dołączyć wyrok sądu wyodrębniający lokale).

Jak są jakieś nieprawidłowości, to winnym jest także ten drugi (nawet za "wady" zastane) - chyba, że wyrok sądu nałozył na któregoś ze współwłaścicieli jakiś obowiązek, którego ten nie wykonał (nie wykonuje).



icon_cool.gif icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Chodzilo mi o "łopatologie" przepis znam ale go za bardzo nie rozumiem, znaczy pewnych rzeczy, mam kontrol z pinb wiec nie wchodzi w gre nic nie zgodnego z PB. Z wezwania dowiedzialem sie o czyms takim jak ksiazka obiektu, biegly sadawy nie poraczyl sie o zaznaczenie w papierach iz teraz to jest budynek wielorodzinny. Np. Dzwonilem do ochrony srodowiska to o i nic nie wiedza na temat ochrony srodowiska w budynku rodzinnym. Dla kogos kto sie zna na PB to pierdola dla mnie czarna magia.
Link do komentarza
Cedzisz te informacje (istotne) strumieniem takim jak sikający 150 latek z przerośniętą prostatą.

Teraz okazuje się, że jest jakaś (decyzja?, monit ?, ......./) z PIB, wystawiona na ............?

Przeczytaj dokładnie ten 62 art. bo tam są wszystkie odpowiedzi, albo olej to wszystko bo nałożony ewentualny mandat, rozłoży się na wszystkich współwłaścicieli, a nic tak nie mobilizuje do współpracy jak zapłacona kasa (za ewentualny mandat).
Link do komentarza
Art.62 PB określa terminy dla określonych przeglądów.
Najkrótszy z nich to co rok (z jednym wyjątkiem).
Budynek nie jest jednorodzinnym od dnia ...... - czyli żaden z terminów ustawowych nie upłynął.

Tak moim zdaniem powinna wyglądać odpowiedź na to postanowienie - chyba, że znów są jakieś okoliczności o których nie napisałeś.
Link do komentarza
mam od
elektryka
gazownika
kominiarza
nie rozumiem tej czessci


a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
i o co chodzi z dokumentacja budynku dom przedwojenny nie ma żadnych papierów
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić?
    • Dzień dobry, Blachodachówka PŁASKA Plus ma wiele zalet, takich jak nowoczesny wygląd, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i łatwość montażu. Do jej wad można zaliczyć wyższy koszt w porównaniu z tradycyjnymi blachodachówkami oraz konieczność precyzyjnego montażu. Ważnym elementem montażu jest zastosowanie drewna konstrukcyjnego C24 i dokładnemu wypoziomowaniu połaci, co zapobiegnie efektowi odstawania arkuszy. Montaż blachodachówki PŁASKA Plus wymaga doświadczenia i precyzji, szczególnie w przypadku dachów o skomplikowanej geometrii. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie i pokrycia, aby uniknąć problemów z przeciekami. Blachodachówka PŁASKA Plus nadaje się na dachy o różnych kształtach.  Przed montażem najlepiej zapoznać się z instrukcją montażu: Instrukcja montażu blachodachówki PŁASKA Plus _________________________ Blachodachówki panelowe - Blachy Pruszyński https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/blachodachowka-panelowa-modulowa/
    • Najpierw trzeba całkowicie usunąć wszystkie fragmenty tapety i kleju. Potem należy sprawdzić, czy całe podłoże jest stabilne, tzn. czy nic nie odpada od ściany. Trzeba też zaszpachlować ewentualne pęknięcia. Gładź można nałożyć wtedy, gdy ściana nie ma dużych odchyleń od płaszczyzny, bo nie da się ich w ten sposób zniwelować. No i sprawa kluczowa - nałożenie gładzi wymaga pewnej wprawy. Można oczywiście spróbować posiłkować się tutorialami z YT, ale nie ma gwarancji, że efekty będą zadowalające...
    • Co wiadomo o tym domu - ile i gdzie jest ocieplenia? Dla jednych ocieplone ściany to takie z 5 cm izolacji, dla innych z 20 cm. Jaka jest izolacja dachu, ewentualnie stropu, jeżeli nie ma użytkowego poddasza? Jakie są okna - jak duże, o jakim standardzie? Zakładam, że wentylacja jest grawitacyjna. Jakie tam są grzejniki? Bardzo stare, zakładane jeszcze przed ociepleniem budynku, czy nowsze? Bo te nowe mogły być już dobierane na znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło. Co paradoksalnie jest wadą.  Czy dotąd źródłem ciepła także był kocioł gazowy? W instalacji c.o. jest otwarte czy zamknięte naczynie wzbiorcze? Chyba największą zaletą kotłów ACV jest możliwość pracy w otwartych instalacjach. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...