Skocz do zawartości

Pergola na taras - przekroje elementów konstrukcyjnych


Recommended Posts

Zamierzam zabudować na wiosnę drewnianą pergolę na tarasie. Miałaby ona wyglądać podobnie, jak ta przedstawiona na rysunku poniżej z tym, że belka przy ścianie domu byłaby wsparta na słupach, a nie połączona z ścianą.

DSC01446.jpg



Wymiary pergoli, to 5x2,6m. Jakie powinny być wymiary (przekroje poprzeczne) elementów konstrukcyjnych: 2x3szt słupów, belek poprzecznych i desek kratownicy przeciwsłonecznej na dach i ściany? Robił ktoś już coś podobnego? Ciekawy też jestem, czy drewno można odliczyć od podatku w ramach ulgi na remont (jeżeli zakupię materiały w 2013 roku).
Link do komentarza
Dziękuję za odzew. Wbrew pozorom nie ma tak dużo gotowych rozwiązań w necie. Przeważnie są tam tylko zdjęcia szczęśliwych właścicieli pod skończonymi pergolami.

Czyli przekroje słupów i belek nośnych powinny mieć 10x10cm. Dla desek kratownicy wydaje mi się, że mogłoby wystarczyć 10x4cm lub jeszcze mniej (te 10cm ze względu na to, żeby pod pergolą był większy cień).

Jak byście proponowali połączyć całą konstrukcję? Dałoby się to zrobić wkrętami, bez blaszanych kątowników?
Jakie wtedy trzeba by zrobić zaciosy na belkach i deskach?
Link do komentarza
Cytat

Jak byście proponowali połączyć całą konstrukcję? Dałoby się to zrobić wkrętami, bez blaszanych kątowników?
Jakie wtedy trzeba by zrobić zaciosy na belkach i deskach?


Jeżeli nie będzie widać to można dać łączniki metalowe a tam gdzie łączenia są na widoku jedynie połączenia poprzez zaciosy, wycinanie itp i zamiast gwoździ metolowych używać drewnianych.
Link do komentarza
Przy takich małych przekrojach pozostają łączniki stalowe, gwoździe i wkręty ciesielskie. W przypadku łączników stalowych można pomyśleć jak zrobić takie połączenie aby wpuścić je w drewno.

Poziomą belkę podtrzymującą dach można spokojnie zamocować do słupków gwoździami lub wkrętami ciesielskimi od góry - nie będzie nic widać, a połączenie będzie stabilne. Podobnie elementy poszycia - przy grubości 4cm można to zrobić nawiercając element przed wkręceniem wkręta ciesielskiego.

Zdjęcie które pokazałeś jako poglądowe prezentuje chyba nie pergolę a zadaszenie szklane na konstrukcji drewnianej. Gdybyś chciał zrobić coś podobnego, to talerzyki wkrętów również należy wpuścić w drewno na kilka mm, aby nie powodowały naprężeń szyb zespolonych... i wtedy jednak jakieś stężenia dodatkowe w rodzaju mieczy czy zastrzałów pomiędzy słupkami...
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Powiedziałbym daszek... Cztery deski (grubość 40mm, szer 15cm?) z wyfrezowanym w krawędzi zagłębieniem na podwójną grubość deski stanowiącej pokrycie (40mm głęboko, 20mm szeroko). Łączysz w kalenicy po dwie deski (jakaś ukryta od wewnętrznej strony płytka perforowana... albo po prostu zakład jak na pokazanym przez Ciebie zdjęciu). Wzmacniasz w kalenicy i w okapie, od wewnątrz, czymś na kształt łat o długości jak szerokość daszka. Mocujesz szkielet do słupków, nabijasz deski pokrycia z zakładką, zaczynając od dołu.
Daszek gotowy
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Materiał do konstrukcji pergoli tarasowej jest już zakupiony, dostawa za kilka dni. Zdecydowałem się na słupy i belki o przekrojach 11x11cm oraz kantówki i miecze 6x11cm (po oheblowaniu).

Pozostała mi jeszcze decyzja, co do wyboru materiału i wzoru wypełnienia dwóch najbardziej nasłonecznionych boków pergoli. Jeden o szerokości 1,6m, drugi 2,2m, wysokość około 1,4m do mieczy.
Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy żaluzjami ze sklejki wodoodpornej pociętej na 5cm paski, albo po prostu kratkami z listew. Za parę lat boki i góra powinny i tak porosnąć winobluszczem icon_smile.gif

Czy sklejka nadaje się, jako materiał na zewnątrz pomieszczeń?
Jakie powinny być przekroje listew, żeby w przyszłości nie były zbyt szybko niszczone przez rośliny?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam,

zastanawiam się nad zrobieniem zadaszenia nad tarasem w podobnym kształcie tzn dachu dwuspadowego. Cośś na kształt takiej pergoli: http://jagram.com.pl/pergola-z-lawka-i-z-dachem-oxford.html

Chodzi o sam dach ale dla rozmiarów szerokość 6m i głębokość 4m (to maksymalne wymiary - prawdopodobnie będzie to 5x4m).
Dach będzie z tyłu mocowany do elewacji z bloczka keramzytowego (kotwy chemiczne ?) a z przodu opierał się na 2 lub 3 słupach.

Dach będzie pokryty dachówką ceramiczną.
Jakie obciążenia należy przyjąć dla takiego dachu ze śniegiem (nachylenie małe ok 35stopni)

Myślałem aby zrobić słupy i poprzeczki z belek o wymiarach 20x10cm. kontrłaty xxx6cm. Bez deskowania pod dachówką. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Czy różnica w kolorze drewna to efekt lat czy zastosowania innego koloru ?


Cytat

Ważne, aby układać je stroną odrdzeniową do góry - to zapobiegnie pękaniu deseczek i przeciekom.



Po swoim złym przykładzie położenia widzę teraz codziennie jakie to waźne :(
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...