Skocz do zawartości

Pergola na taras - przekroje elementów konstrukcyjnych


Recommended Posts

Zamierzam zabudować na wiosnę drewnianą pergolę na tarasie. Miałaby ona wyglądać podobnie, jak ta przedstawiona na rysunku poniżej z tym, że belka przy ścianie domu byłaby wsparta na słupach, a nie połączona z ścianą.

DSC01446.jpg



Wymiary pergoli, to 5x2,6m. Jakie powinny być wymiary (przekroje poprzeczne) elementów konstrukcyjnych: 2x3szt słupów, belek poprzecznych i desek kratownicy przeciwsłonecznej na dach i ściany? Robił ktoś już coś podobnego? Ciekawy też jestem, czy drewno można odliczyć od podatku w ramach ulgi na remont (jeżeli zakupię materiały w 2013 roku).
Link do komentarza
Dziękuję za odzew. Wbrew pozorom nie ma tak dużo gotowych rozwiązań w necie. Przeważnie są tam tylko zdjęcia szczęśliwych właścicieli pod skończonymi pergolami.

Czyli przekroje słupów i belek nośnych powinny mieć 10x10cm. Dla desek kratownicy wydaje mi się, że mogłoby wystarczyć 10x4cm lub jeszcze mniej (te 10cm ze względu na to, żeby pod pergolą był większy cień).

Jak byście proponowali połączyć całą konstrukcję? Dałoby się to zrobić wkrętami, bez blaszanych kątowników?
Jakie wtedy trzeba by zrobić zaciosy na belkach i deskach?
Link do komentarza
Cytat

Jak byście proponowali połączyć całą konstrukcję? Dałoby się to zrobić wkrętami, bez blaszanych kątowników?
Jakie wtedy trzeba by zrobić zaciosy na belkach i deskach?


Jeżeli nie będzie widać to można dać łączniki metalowe a tam gdzie łączenia są na widoku jedynie połączenia poprzez zaciosy, wycinanie itp i zamiast gwoździ metolowych używać drewnianych.
Link do komentarza
Przy takich małych przekrojach pozostają łączniki stalowe, gwoździe i wkręty ciesielskie. W przypadku łączników stalowych można pomyśleć jak zrobić takie połączenie aby wpuścić je w drewno.

Poziomą belkę podtrzymującą dach można spokojnie zamocować do słupków gwoździami lub wkrętami ciesielskimi od góry - nie będzie nic widać, a połączenie będzie stabilne. Podobnie elementy poszycia - przy grubości 4cm można to zrobić nawiercając element przed wkręceniem wkręta ciesielskiego.

Zdjęcie które pokazałeś jako poglądowe prezentuje chyba nie pergolę a zadaszenie szklane na konstrukcji drewnianej. Gdybyś chciał zrobić coś podobnego, to talerzyki wkrętów również należy wpuścić w drewno na kilka mm, aby nie powodowały naprężeń szyb zespolonych... i wtedy jednak jakieś stężenia dodatkowe w rodzaju mieczy czy zastrzałów pomiędzy słupkami...
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Powiedziałbym daszek... Cztery deski (grubość 40mm, szer 15cm?) z wyfrezowanym w krawędzi zagłębieniem na podwójną grubość deski stanowiącej pokrycie (40mm głęboko, 20mm szeroko). Łączysz w kalenicy po dwie deski (jakaś ukryta od wewnętrznej strony płytka perforowana... albo po prostu zakład jak na pokazanym przez Ciebie zdjęciu). Wzmacniasz w kalenicy i w okapie, od wewnątrz, czymś na kształt łat o długości jak szerokość daszka. Mocujesz szkielet do słupków, nabijasz deski pokrycia z zakładką, zaczynając od dołu.
Daszek gotowy
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Materiał do konstrukcji pergoli tarasowej jest już zakupiony, dostawa za kilka dni. Zdecydowałem się na słupy i belki o przekrojach 11x11cm oraz kantówki i miecze 6x11cm (po oheblowaniu).

Pozostała mi jeszcze decyzja, co do wyboru materiału i wzoru wypełnienia dwóch najbardziej nasłonecznionych boków pergoli. Jeden o szerokości 1,6m, drugi 2,2m, wysokość około 1,4m do mieczy.
Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy żaluzjami ze sklejki wodoodpornej pociętej na 5cm paski, albo po prostu kratkami z listew. Za parę lat boki i góra powinny i tak porosnąć winobluszczem icon_smile.gif

Czy sklejka nadaje się, jako materiał na zewnątrz pomieszczeń?
Jakie powinny być przekroje listew, żeby w przyszłości nie były zbyt szybko niszczone przez rośliny?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam,

zastanawiam się nad zrobieniem zadaszenia nad tarasem w podobnym kształcie tzn dachu dwuspadowego. Cośś na kształt takiej pergoli: http://jagram.com.pl/pergola-z-lawka-i-z-dachem-oxford.html

Chodzi o sam dach ale dla rozmiarów szerokość 6m i głębokość 4m (to maksymalne wymiary - prawdopodobnie będzie to 5x4m).
Dach będzie z tyłu mocowany do elewacji z bloczka keramzytowego (kotwy chemiczne ?) a z przodu opierał się na 2 lub 3 słupach.

Dach będzie pokryty dachówką ceramiczną.
Jakie obciążenia należy przyjąć dla takiego dachu ze śniegiem (nachylenie małe ok 35stopni)

Myślałem aby zrobić słupy i poprzeczki z belek o wymiarach 20x10cm. kontrłaty xxx6cm. Bez deskowania pod dachówką. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Czy różnica w kolorze drewna to efekt lat czy zastosowania innego koloru ?


Cytat

Ważne, aby układać je stroną odrdzeniową do góry - to zapobiegnie pękaniu deseczek i przeciekom.



Po swoim złym przykładzie położenia widzę teraz codziennie jakie to waźne :(
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez PornKup: Jestem przerażony. Oszuści podkładają papiery pod oczyszczalnie które nie istnieją i z problemem zostaje użytkownik który jest bogu ducha winny. nie dajcie się ludzie nabrać - trzeba żądać papierów i dopiero podejmować decyzje zakupu. modernizacja szamb to tylko wymiana na prawdziwe urzadzenie
    • Wprawdzie nie wywołałeś mnie do tablicy, ale coś napiszę...   Jestem emerytowanym, nie działającym już "remontowcem", który przez ponad trzydzieści lat robił różne rzeczy w różnych lokalach, mieszkaniach, domkach, począwszy od murarki, hydrauliki, elektryki na gładzi i malowaniu skończywszy... z papierami i certyfikatami po różnych szkoleniach... A i umeblowane na miarę również się trafiało (w tej dziedzinie syn przejął pałeczkę i nadal mebluje).   Zmierzam do tego, że moim zdaniem cały Twój wątek sugeruje, że urządzasz statek kosmiczny, który ma zaraz oblecieć układ słoneczny i lecieć dalej w kosmos...   A TO JEST NAJZWYKLEJSZA LOKALÓWKA w najzwyklejszym - chociaż TWOIM - mieszkaniu   Kombinujesz jak Kopcia koń pod górę, a sprawa jest BANALNIE prosta!!!   Od pionu masz 1/2" i bez kombinowania tak prowadź dalej pozostałe kawałki instalacji! Nie wydawaj kasy na rozdzielacze, rozdziel wodę zwykłymi trójnikami w miejscu zamontowania kolejnych odbiorników wody... Poprowadź rurki i zimnej, i ciepłej wody (te w otulinie) najkrótszymi trasami, zamuruj i używaj z całą rodziną w zdrowiu i szczęściu!
    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
    • Po drugiej ścianie nie ma nic z tych rzeczy, stoi po prostu szafka i nie ma tam żadnych rur ani nic Jest to mieszkanie świeżo po remoncie w stanie deweloperskim i nie było na niej żadnych usterek. I tak ślady herbaty były pojedynczymi plamami-a tutaj mam wrażenie, że albo może za mocno przycisnęłam, albo może farba była za gęsta-cięzko powiedzieć, ale spróbuj odmalować na nowo docelową farbą tak jak Pan sugeruje.
    • A czy coś wiadomo czemu ten fragment ściany ma inną strukturę? Bo już samo to jest zastanawiające. Ponadto co jest po drugiej stronie tej ściany? Czasem takie dziwne rzeczy wychodzą, gdy po drugiej stronie jest np. prysznic i ściana ulega nadmiernemu zawilgoceniu. Zakładam, że nie jest to po prostu miejsce, w którym rozlała się ta herbata? jeżeli nie ma jakichś szczególnych przyczyn tego stanu rzeczy i powodów do niepokoju to powinno wystarczyć pokrycie ściany farbą separacyjną (na plamy), potem pomalowanie jej docelową farbą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...