Skocz do zawartości

Historia edycji

zenek

zenek

22 minuty temu, mhtyl napisał:

Do tej wiertarki jest mnóstwo oprzyrządowania (przstawek)

O tej mówię - super była. Nie wiem, jak z przystawkami - raczej nie lubię, nie ufam. Miałem jeszcze taki kombajn Dyma 8, pamiętam w stanie wojennym pojechaliśmy z ojcem pociągiem z Krakowa do Reszla (pamietam, że zdaje się przepustki były potrzebne, ale nie mieliśmy) , jeszcze wózek tam kupiliśmy taki mleczarski, żeby było czym wieźć na dworzec kolejowy, maszynista przewiózł nam w swoim przedziale, na koniec jeszcze rozciąłem palce do kości, bo mi główny korpus się omsknął na dworcu w Krakowie, a puścić nie chciałem, bo żal - bo to prawie jak z zagranicy. Ale nie okazała się zbyt fajna i sprzedaliśmy - bez zysku i strat dwa lata poźniej. Kupiłem potem cyrkularke i wyrówniarkę Electra Beckum - niestety nietanie i nie stać mnie było na dodatki do cyrkularki - takie pulpity z wozkami na deski płyty - super sprawa - może kiedyś, jak sobie warsztat wygospodaruję.... na emeryturę.... 

zenek

zenek

11 minut temu, mhtyl napisał:

Do tej wiertarki jest mnóstwo oprzyrządowania (przstawek)

O tej mówię - super była. Nie wiem, jak z przystawkami - raczej nie lubię, nie ufam. Miałem jeszcze taki kombajn Dyma 8, pamiętam w stanie wojennym pojechaliśmy z ojcem pociągiem do Reszla, jeszcze wózek tam kupiliśmy taki mleczarski, żeby było czym wieźć na dworzec kolejowy, maszynista przewiózł nam w swoim przedziale, na koniec jeszcze rozciąłem palce do kości, bo mi główny korpus się omsknął na dworcu w Krakowie, a puścić nie chciałem, bo żal - bo to prawie jak z zagranicy. Ale niie okazała się zbyt fajna i sprzedaliśmy - bez zysku i strat dwa lata poźniej. Kupiłem potem cyrkularke i wyrówniarkę Electra Beckum - niestety nietanie i nie stać mnie było na dodatki do cyrkularki - takie pulpity z wozkami na deski płyty - super sprawa - może kiedyś, jak sobie warsztat wygospodaruję.... na emeryturę.... 

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...