Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Ta część dziennika to historia. Dom już częściowo stoi, po prostu nie przewidywałem prowadzenia żadnej relacji. W sumie, tak sobie przypomniałem że jak zaczynałem to nie znałem tego działu Forum icon_smile.gif tzn szukałem dużo np. o wentylacji mechanicznej, ale dzienników nie zauważyłem jakoś icon_smile.gif )
Żałuję, bo parę rzeczy bym inaczej zrobił... Pewnie każdy budujący ma liste rzeczy które "inaczej by zrobił".
Zakładam relacje z wielu powodów.
Po pierwsze – to nie jest dla mnie nowość, jestem modelarzem i prowadzenie relacji z budowy czegośtam nie jest dla mnie nowością, czymś dziwnym i abstrakcyjnym (jak dla niektórych którym mówiłem o tym forum)
Kolejna sprawa to ludzie – jest tu naprawdę świetna obsada, przyjazna, pomocna, inspirująca. Nie marudzą, mało się kłócą, jest fajnie (takie to nie „polskie”..). Aż się chce człowiek znaleźć w takim doborowym towarzystwie. Do tej pory przeczytałem w ciszy parę relacji, teraz chciałbym aktywniej w tym uczestniczyć.
No i na końcu – dobre rady. Nie jestem budowlańcem, hydraulikiem, cieślą, dekarzem, (to wpisz kolejne xdziesiąt profesji potrzebnych do wybudowania domu) i każda rada się przydaje (nawet jak nie wykorzystana!)
Nie będzie chyba zbyt często aktualizowana, bo tempo budowania nie jest wysokie, a ma jeszcze spaść, ale będę starał się regularnie coś tam pisać.

Ale od początku.

Mieszkamy sobie z Żoną i córeczką w jednej z niedużych wiosek na trasie S6 od Wejherowa na zachód. W sumie same domki i zero gospodarki, więc to właściwie takie osiedle domków (często to prostuje, bo jak znajomym albo dalszej rodzinie mówię gdzie się przeprowadziłem z Gdyni, to pytają się czy krowy i świnie tez mamy icon_smile.gif ) Na razie mieszkamy u rodziny żony (zwanej dalej Inwestorką), dom się buduje - ale to chyba oczywiste, inaczej by mnie tutaj nie było icon_biggrin.gif

Jak wspomniałem mieszkałem w mieście, w bloku i wcale mi się to nie podobało. Mało miejsca w środku, dużo sąsiadów na zewnątrz. Do ludzi oczywiście nic nie mam, w większości fajni są i w ogóle, ale dobijała mnie myśl że mieszkając na kupie można np stracić cały swój dobytek przez głupotę kogoś obcego (a dwa razy wbijałem się do sąsiadki zakręcać kurki, więc to nie takie Sci-Fi. Siedziała sobie w oknie i nic nie czuła, a cała klatka schodowa w gazie...). Chyba to jakaś fobia icon_biggrin.gif. Zamiast chodzić do psychiatry żeby się jej pozbyć, postanowiłem przenieść się do domku, pieniądze te same ;) Teraz będę mógł mieć straty co najwyżej przez swoją głupotę icon_smile.gif

Życie różnie się układa i wierzę że jak czegoś bardzo chcemy to to może do nas w końcu przyjść. Dom zaczął się powoli pokazywać na horyzoncie icon_smile.gif

Pozycja startowa - mamy działkę budowlaną (od rodziców) i chęć budowania. Rodzina się deklaruje że pomoże, więc przepełnieni optymizmem zaczynamy szukać projektu.
Po kilku latach, zażegnaniu kilku kryzysów małżeńskich z tym związanych ;), wybraliśmy projekt icon_smile.gif Na nasze nieszczęście mieliśmy dość sprecyzowane wymagania.
- Prosta bryła, tzn dach dwuspadowy, obrys prostokąta co najwyżej z niedużym wykuszem – dopuszczaliśmy lukarny
- na parterze salon, kuchnia osobno, spiżarka, dodatkowy pokój, łazienka z oknem
- jak najmniej okien dachowych
- garaż z przejściem do domu
- metraż 120-150max.
- kotłownia na paliwo stałe
plus parę rzeczy które chcieliśmy ale bez których byśmy przeżyli.
Chcieliśmy też bardzo piwnicę, ale Plan Zagospodarowania nie dopuszczał podpiwniczania.
Ale
Wiedzieliśmy że gmina jest w trakcie zmiany Planu na naszą miejscowość, więc szukaliśmy projektu bez piwnicy, ale taki który można łatwo przerobić na podpiwniczony.
Wybraliśmy projekt Zoja Lux 2G z Archetonu. Upierałem się na podwójny garaż z uwagi na kotłownię w garażu. Normalnie to może bym malucha zaparkował, a przy braku piwnicy też trzeba gdzieś graty trzymać. Projekt daliśmy do adaptacji, przy okazji sporo go zmieniając.

O j dłuuugo nas popamiętają w tym biurze icon_biggrin.gif

Lista zmian
-przedłużenie jednego wymiaru o 0.9m (długość, uznaliśmy że kuchnia jest za mała, a ze spiżarki nie chcieliśmy rezygnować, to był jeden z priorytetów)
-wykasowaliśmy okna dachowe, w zamian zwiększając te na szczytach (jedno dachowe zostało)
-wykopaliśmy połowę kominów. Chciałem wentylację mechaniczną z reku, więc zostały dymne i wentylacyjny z garażu i kotłowni
-zwiększyliśmy taras, dodaliśmy zadaszenie, zwiększyliśmy balkony (a właściwie wyprostowaliśmy, bo miały kształt trapezu)
-chyba coś tam z wyjściem na taras z salonu kombinowaliśmy, ale już nie pamiętam icon_smile.gif
-przerobiliśmy okno w kuchni
-dodaliśmy przedsionek
Czyli grubo. Po zmianach metraż ze 133 bodajże skoczył do 149m2. Budujemy z porothermu (miałem dobrą cenę), stropy monolityczne, reszta się zobaczy. W przyszłości będzie GGWC podpięte do reku.

poniżej plany PRAWIE w wersji ostatecznej, ale o tym dalej.Projekt wentylacji przygotowała znana firma z Częstochowy na literę „T” ;)

Załatwiliśmy pozwolenie, zgłosiliśmy, już chcieliśmy wbić szpadel (2012) ale dowiedzieliśmy się że nowy plan zagospodarowania, rodzony w bólach przez chyba 3 lata, lada moment będzie obowiązywał.

Wstrzymaliśmy cugle, poszliśmy do architektów od adaptacji i przeróbek i kolejne zmiany
-dorysowana piwnica
-kotłownia przeniesiona do piwnicy
-dodany kanał w garażu z przejściem do piwnicy. Z uwagi na różnicę poziomów w przejściu trzeba się schylać.

rzut piwnicyDodatkowe pomieszczenie koło kotłowni wychodzące poza obrys to pomieszczenie na opał. O góry schowane pod tarasem. Kolejny potencjalny mostek icon_biggrin.gif (i kolejna kasa – szkoda że przez opieszałość naszej gminy nie udało się od razu zrobić projektu z piwnicą – ale dobre i to, wcale nie było powiedziane że opracowanie nowego planu im się w ogóle uda)

Szybka zmiana w pozwoleniu jak tylko plan zaczął obowiązywać (krócej to trwało niż PNB) i mogliśmy zacząć robić z piwnicą.No i zaczynamy.
Plan pierwotny – budowa TYLKO własnymi (i rodziny) rękami. W trakcie trochę niestety skorygowaliśmy ten plan.
Budują ja, Inwestorka, z dolotu rodzina - teść, ojciec i trójka szwagrów (każdy ma jakieś tam doświadczenie na budowach, jedni mniejsze, drudzy duże). Jest w rezerwie brat, ale na razie buduje swoje i jak się ogarnie to może przy instalacjach pomoże. Niestety ojcowie już nie mają za bardzo sił pomagać na pełen etat, a szwagrowie nie mają czasu za bardzo więc nie jest to tak że ta ekipa na co dzień robi w komplecie. Po prostu jak jest coś co wymaga większej ilości osób to się dzwoni i wzywa ekipę.
Dużo oczywiście pomogli i bez nich nie dali byśmy rady dojść do tego etapu, ale czasu mają niestety coraz mniej. No cóż, każdy ma swoje obowiązki, to normalne, takie życie.
Nieocenioną pomoc daje też nam kolega Kierbud. Oprócz dobrych rad i pilnowania żeby lipy nie było, mamy czasem możliwość okazyjnie pożyczyć przez niego trochę sprzętu potrzebnego na budowie.
Finansowanie – na razie własne środki, potem się zobaczy. Zależy do kiedy starczy kasy... Kredytów wystrzegam się jak ognia, ale pewnie to nieuniknione..

Jedziemy z koksem

Stan pierwotny. Działka z naniesionymi profilami. Badylkami zaznaczyłem sobie dokładny obrys. Tak żeby wiedzieć icon_smile.gif
]
Przed nami dużo potu i krwi do wylania i browarów do wypicia.

Wjeżdża koparka – nie jakaś popierdółka, tylko prawdziwa, porządna kopara na gąskach icon_smile.gifZaczyna machać łychą, ja tylko się modlę żeby dziura za blisko blaszaka i stempli nie wyszła. Bo z jednej strony nie będzie jak chodzić do garażu, a z drugiej mogą stemple się zwalić na dół. Przynajmniej mniej do noszenia będzie icon_smile.gif
Dziura wykopana. Sąsiedzi myślą że budujemy podziemy parking icon_biggrin.gif
Jak widać na zdjęciach pod cienką warstwą ziemi jest jasny piasek. Nawet do murowania się nadaje icon_smile.gif Woda jest jakieś metr niżej wykopu. Jeden wielki drenaż icon_smile.gif Woda momentalnie znika w piachu.

Ławy fundamentowe – jest piach, więc trzeba szalować. Szwagier się śmiał, że on swój budował na takiej ziemi że wystarczyło wykopać i lać. No ja muszę deskować. Wprawa przed stropami icon_smile.gifprzed ostatnimi poprawkami. Tu parę drutów, tam deseczke i będzie ok
Zalewanie ławzacieraniegotowePo wyschnięciu pomalowałem podkładem pod papę, szwagier ją przykleił i w tym samym czasie przywieźli bloczki. W związku ze zmianą pozwolenia straciliśmy trochę czasu, to dla podgonienia czasu ściany piwnicy postanowiliśmy postawić za pomocą ekipy. Musieliśmy zdążyć przed przepowiednią Majów z budową schronu, więc zależało nam na tempie. Niestety rodzina miała za mało czasu żeby pomóc murować, ponoć sami zaczęli stawiać schrony i bunkry mimo tłumaczeń że u mnie miejsce się znajdzie w zamian za pomoc.
No i te bloczki też takie cholernie ciężkie... Same bloczki były dość tanie (w porównaniu do konkurencji) , ale w praniu wyszło że o ile pierwszy transport OK, to kolejne były mocno nierówne (w pierwszym miałem wyselekcjonowane po znajomości, kolejne szły jak leci).

Ja, czyli Pan Inwestor icon_smile.gif roznosze bloczki ekipie icon_smile.gifEkipa załatwiona po znajomości, za nieduże pieniądze (tylko dlatego się zdecydowaliśmy), powiedzieli że mniej skasują jak nie będą musieli nosić bloczków to noszę icon_smile.gif (oczywiście bez przesady, sami też nosili, tylko na start im ponosiłem bo HDS nie dał rady wszystkiego do dziury wsadzić.
Szwagier pali pape, drugi pomaga mi nosić (bo niby ja sam bym to ponosił? Zwykły zabiurkowiec jestem icon_smile.gif padłem na ryj po połowie palety icon_biggrin.gif)Ekipa już lada dzień ma wpaść, a ja nie zdążyłem chudziaka wylać. Zrobi się jak postawią mury.

Co znaczy ekipa. W środę zaczęli, czwartek, piątek na full obrotach, w sobotę wpadło dwóch na poprawki i już koniec.
zalewanie chudziaka


Zabrakło betonu.. jedno pomieszczenie dokręcone betoniarką.


Zaraz po tym tłumnie zajęliśmy się stropem. Stawiam las w środku icon_smile.gif
Teść ze szwagrem zajeli się schodami. Schody zabiegowe, więc wyższa szkoła jazdy. Ogromny szacunek za tą rzeźbę! Dwa dni drapałem się po głowie jak im to wyszło.
Strop zazbrojonyi zalany icon_smile.gifInwestor, czyli ja, z wibratorem ;)

betonu starczyło w sam raz icon_smile.gif

Wpadł kolega. Jak na razie to jego jedyny wkład w budowę, ale mam wielkie plany co do Niego ;)podlaliśmy na dwa sposoby i nie popękał icon_smile.gif

Później posmarowałem całość jakimś czarnym g..nem,od ziemi przykleiłem pas papy i heja na to przykleiłem styropian odporny na wilgoć (kolor to cecha tego styropianu, nie kwestia mojego gustu ;) )


na to folia (ale nie kubełkowa, tylko taka gruba gładka) i zasypujemy. Przed zimą zdążyliśmy icon_smile.gif

Od strony garażu udało się wjechac sprzętem, ale od strony salonu niestety przez jesień/zimę taczkowaliśmy ręcznie z żoną.


Pozostały czas w zimę to czyszczenie desek ze stropu i sprzątanie piwnicy.
2013 Przyszła wiosna, zaczął się sezon budowlany, koniec opieprzania się i symulowania pracy.
Wiosna przyszła późno, więc na starcie jesteśmy z miesiąc do tyłu. Okazało się, że mogę pożyczyć komplet szalunków na strop ze stemplami, ale mam termin do którego muszę go zdać. Nie dość że termin naprawdę krótki, to jeszcze tak naprawdę mam dwa stropy do wylania i przez to będzie to jeszcze długo trwało. Wynikiem tego jest to że musimy znowu wziąć ekipę. Ludzie ci sami, dużo nie wezmą to jakoś przeżyje... Wszyscy, z Guru Netbetem twierdzą że to najlepszy moment w życiu inwestora-samoroba bo naprawdę widać jak robota idzie, ale niestety muszę. Nie powiem że zalewam się łzami na myśl o tym że będzie szybciej zrobione i może nawet prościej, ale mimo wszystko plany były inne.
Ekipa ta sama co przy piwnicy. 3 dni i parter stoi icon_biggrin.gif

jak zwykle nie zdążyłem z czymś przed ekipą i jak ostatnio to był chudziak. Tym razem w garażu (garaż nie jest podpiwniczony, tylko ma kanał z małym łącznikiem z piwnicą. Po wyjściu ekipy położyłem kanalize w garażu – od rekuperatora, odpływ + wyjście z łazienki przy sypialni nad garażem)Zajeliśmy się na szybko stropem. Jak wspomniałem szalunki i stemple pożyczone, trzeba szybko oddać. Całe szczęście szybko je się stawia. W pierwszej kolejności garaż. Zaczęliśmy jednak od próby na części mieszkalnej (chudziak schnął). Największy problem dla mnie to brama, schody (sam robiłem tym razem, ale za to te są proste) i balkon.
Z tymi schodami (i tymi do piwnicy) to w ogóle były jaja. Górne koniecznie chciałem proste (tzn Inwestorka groziła różnymi rzeczami, karalnymi i nie ;) że mają być proste i już) i żeby do piwnicy wygospodarować miejsce na drzwi o odpowiedniej wysokości i szerokości musieliśmy obniżyć podest. Stad z domu jak się idzie do garażu to najpierw parę schodków w dół, potem w górę. A w tym obniżeniu drzwi do bunkra.


zalewanie stropu


niestety beton na styk. Starczyło, ale musieliśmy wiaderkami donosić to co w koszu zostało...

początek roszalowywania. Brama – niezła zabawa była przy szalowaniu icon_smile.gifTrzeba domurować parę pustaków żeby wyrównać poziom i dalej szybko szalować.Dalsze szalowanie.Przy okazji – Inwestorka w akcji. Wzięła aktywny udział w „wyścigu zbrojeń” Dzielnie wiąże, zarówno do tego jak i poprzednich stropów.Zbrojenie prawie gotowe. Zalewanie w sobotę, w piątek do 1:30 jeszcze gięłem druty na słupki, w sobotę rano je wiązaliśmy, robiliśmy przepusty pod kanalize i wentylacje mechaniczną (sobie o przepustach w ostatniej chwili przypomniałem..). Całe szczeście się spoźnili, nie wiem czy bym wyrobił icon_smile.gif

Zalewanie


Starczyło betonu, nawet zostało i grubiej jest (szkoda że nie równomiernie grubiej icon_biggrin.gif)

Edytowano przez Łosiu (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po zalaniu i rozszalowaniu, stan na dzisiaj icon_smile.gif (w sumie jedyna różnica to taka że już stemple i szalunki oddane)


Z szalowaniem pierwszego z tych stropów wystartowaliśmy 6 maja (miałem tydzien wolnego). Jeden strop łącznie ze schodami długimi na 11 stopni zaszalowany, zazbrojony, wylany, drugi (większy i bardziej skomplikowany, ale schodków tylko 4) zaszalowany, zazbrojony, wylany, przerwa technologiczna, rozszalowany i szalunki oczyszczone – koniec tego na 29 czerwiec. Wyrobiłem się icon_smile.gif Oprócz pierwszego tygodnia kiedy miałem wolne, robiliśmy w weekendy (choć można powiedzieć że właściwie same soboty) i po pracy (18-22). Kolega jak zameldowałem mu gotowość wydania sprzętu, przyznał się że nie wierzył że się wyrobimy icon_smile.gif Ma doświadczenie z budowami, w sumie z Jego ust to komplement icon_smile.gificon_smile.gif Zajebiste uczucie jak się coś takiego uda icon_smile.gif


teraz nosze pustaki i będę startowal ze ścianą kolankową, potem wieniec i dach (pewnie sam)

Problem będzie jak chata stanie. Co dalej?
Nie mam pojęcia jakie ogrzewanie (grzejniki czy podłogowe), podłogi bym chciał drewniane, deski, ale ogrzewanie podłogowe mnie kusi.. oj i to mocno... Piec na paliwo stałe, myślę o buforze. Trochę się tu naczytałem, fajna sprawa. Ładujesz na maksa i powoli korzystasz. Ale to gdybym miał podłogówkę chyba, nie wiem jak z grzejnikami. No i jaki duży i gdzie go wcisnąć.. Piwnica niska, 2,1m ma mieć na gotowe, nie wiem też jak by go wsadzić przez te nieduże wejście i kręte schody.. Może zakopać w tym narożniku który tworzy garaż i komora na opał? Połączenie do kotłowni ekstremalnie krótkie, ale zakopanie to dla mnie troche hardcorowe podejście. Coś docieplić, poprawić, coś przecieka i problem z dojściem. Poza tym całkiem możliwe że najpierw wykończe dół, przeprowadzka i potem reszta. Boje się że z ogrzewaniem takiej nieukończonej chałupy może być problem jeżeli się robi na styk (a uważam że ogrzewanie niskotemperaturowe jest takie właśnie na styk – jeżeli nie da się dopalić większą temperaturą przy niewykończonym ociepleniu np. to będzie problem z hałasem. Będziemy zębami szczękać. Kominek w planach był na później.

Podobny problem będe miał z WM). Gdybym miał bufor, pewnie się szybko rozładuje..
Nie wiem z czego instalacje – u mnie wszyscy mówią „miedź to miedź, a nie jakiś tam plastik”. Ale parę rzeczy i tak już robie po swojemu - „po co ci tyle styropianu” już słyszałem. Będzie 20cm na ściany i 10cm na podłogę na parterze. Garaż i piwnica po 5cm. Na górę pewnie 7-8cm, byle przewody WM ukryć.
ASOLT zrobił mi OZC, ale naprawdę nie miałem czasu omówić wyników.. Może to coś rozjaśni..
Nie wiem ile dać wełny, ale to pewnie jak znajdę chwile zadzwonić do ASOLTA się wyjaśni.
Nie wiem jak ocieplę strop nad poddaszem. Naczytałem się o bieda-domkach krytych watą (mam ogromny szacunek do wiedzy Adama_MK, ale mojej sytuacji na wiele Jego podpowiedzi i rozwiązań jest chyba za późno, a inne mogą być za drogie – np. teraz bym się zastanawiał nad lanymi skosami) i chciałbym to zrobić z głową. Ktoś miał patent na zmielony styropian zmieszany z wodą i cementem, może to zamiast wełny na stropie? Z drugiej strony mówią że powinna być wełna bo niepalna... głowa mnie boli icon_smile.gif Ale mam nadzieje że przestanie i znajdzie się rozwiązanie. Z WM tez miałem taki dylemat, nawet temat tu założyłem, ale już mam wymyślone, więc może to też się jakoś wspólnie wymyśli icon_smile.gif

Zapraszam do komentowania (i radzenia icon_biggrin.gif ).

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie temu...
Witam wszystkich w nowej odsłonie naszych przygód icon_smile.gif

Na budowie cały czas się czegoś uczymy. Ściany piwnicy i ściany parteru jak wspominałem stawiała nam zaprzyjaźniona ekipa. Ale "Nadejszła wiekopomna chwila" kiedy SAM chwyciłem za kielnię icon_smile.gif Do ściany kolankowej nie zawołam przecież ekipy. Pierwszy raz miałem ją w ręku, ale jakoś dałem radę. Kolejna umiejętność dopisana do listy icon_smile.gif
Dopiero teraz wydać jak krzywo boki stropu wyszły. W większości szalunki za mocno pościągane drutami i pustaki lekko wystaje poza linię stropu.po skończeniu


Garaż ma na górze połówkę pustaka. Nie miałem czym pociąć, a te co miałem to pozostałość po ekipie. Braki zastąpiłem białym.

zadowolony z dobrze wykonanej roboty inwestor icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj, Łosiu,
pięknie budujesz, z piwnicą.

"miedź to miedź, a nie jakiś tam plastik”.

Mam i zgrzewany PP-R i już nawet fragment lutowałem.
Miedź droga jest, powiem Ci, ale piękna.
Choć PP-R zdrowszy.
Jak masz niedużo instalacji rób z miedzi, a jak dużo - zgrzewaj.
Instalacja z pex i skręcanych złączek wg mnie jest za droga. Trochę"teraz bym się zastanawiał nad lanymi skosami"

Myślę podobnie.
Drewno butwieje, robactwo się lęgnie. Walczę obecnie z robalami w więźbie.
A co trumna to trumna.
Trzymam kciuki. Narka. icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc

Mieć miedź - taki film kiedyś nam na materiałoznastwie puszczali. Kazdy mówi miedź to miedź, a nie jakieś plastiki, ale to też można źle zlutować.. Choć z tym to mniejszy problem, bo szwagier troche na miedzi w domu robił, ja sie kiedyś lutownica bawiłem więc to nie abstrakcja. Ot, kolejna rzecz do nauczenia.
Z drugiej strony.. brat u siebie zgrzewał. Sam jeszcze nie wiem ile będzie podłogówki, bardziej chodzi o przekonanie Inwestorki. Bo ja już bym w sumie był przekonany na 100%, a z tego co widzę to najczęstrzy model - podłogówka to "plastiki", grzejniki zazwyczaj miedziane..

Teraz się tym aż tak nie martwię (co nie znaczy że wcale), mentalnie do dachu się szykuje icon_smile.gif Edytowano przez Łosiu (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masz piwnicę, garaż. Super. I bezkredytowo. Rewelacja.
Jeśli masz książeczkę mieszkaniową (wiesz, PRL-owskie książeczki) niewykorzystaną, zostaw na samiuśki koniec.
Ja za nią dach postawiłem.
A na wykończeniówce chyba bardziej by mi się przydała i pieniądze rozsądniej bym wydał.

Może Ci się przyda, Animus mi podesłał, jeszcze nie czytałem, ale zapowiada się zajmująco:

poradnik audytora
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie temu...
Czesc

Chciałęm zalewać wieniec dwa tygodnie temu, ale się nie wyrobiłem, tydzień temu trochę się trzeba było rozerwać i z Inwestorką sobotę zamiast roboczą, zrobiliśmy sobie wyjazdową icon_smile.gif
Takie cosie oglądaliśmy icon_smile.gificon_smile.gif
Zaszalowałem i zazbroiłem uczciwie, jak dla siebie. PODOBNO niektórzy tylko nabijają belkę na słupki i nie wiążą eLkami (takie rady słyszałem), ale ja robie dla siebie i miało być porządnie. na górze 20 słupków, na garażu 12, w każdym 4 pręty w kształcie "L" wsadzone do środka. Troche ich było, ponad 15 całych prętów na to poszło. Jak mawia KierBud, "kto biednemu zabroni żyć bogato" icon_smile.gif
To zrobiłem jeszcze przed Air Show w Radomiu

W tym tygodniu kończyłem szalowanie i dzisiaj wreszcie zalewaliśmy wieniec. Chciałem to zrobić do końca sierpnia i się udało icon_smile.gif

Ekipa (ja, gość od pompy, Teść, szwagra nie ma na fotce)

(mało zdjęć bo karta była full a fotografka nie przeszkolona w usuwaniu fotek)
I finalny produkt

Edytowano przez Łosiu (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć, Łosiu.
Sugeruję, byś te drewienka na których mocowałeś kotwy wyciągnął najwcześniej jak się da.
U siebie robiłem identycznie, ale zostawiłem drewienka na dłużej.

No a potem jak beton stężeje na amen to idzie się zesrać, a nie wyrównasz betonu w miejscu gdzie była/jest ta listewka. Chyba, że Ci nie wadzi, że będzie pofałdowane. Gorzej, że papę można przetrzeć.
Pzdr

Trzylwy, ... icon_biggrin.gif Łosiu ma takiego nicka, on nie obraża, spokojnie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć PeZet

Z drewienkami nie będę się spieszył. Szpilki są w nich dość ciasno osadzone i bym musiał użyć trochę siły żeby je zdjąć. Szwagier zalewał dwa tyg wcześniej wieniec ze szpilkami, chciał w miarę szybko je usunąć ale okazało się że mimo że beton "wyglądał twardo", to szpilki zaczęły się luzować. Wolę skuwać nierówności niż zaryzykować poluzowanie szpilek
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łosiu,czy ten wieniec kolankowy robiony wg projektu?
po pierwsze nad oknem miedzy słupami które łączą wieniec stropowy z kolankowym jest duży odstęp,nie symetryczny do pozostałych (może to nie błąd) a po drugie nie widzę aby wieniec kolankowy był zakończony połączeniem z wieńcem stropowym ( a tu już taki mały błąd).
Wrzuć jeszcze jak masz fotki od zrobione od szczytów aby było widać zakończenie tego wieńca kolankowego bo na tych co dałeś nie za bardzo wszystko widać.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc

Wieniec nie jest wg projektu, tzn jest, ale nie wg pierwotnego ;)
Pierwotnie były same słupy, bez wieńca, z KierBudem ustaliliśmy żeby przy adaptacji dorobić wieniec. W miejscu tej przerwy jest lukarna. Stąd brak słupka. W sumie głupio zrobiliśmy z tymi słupkami, mogliśmy ich dać o wiele mniej (w sumie 32 słupki icon_smile.gif )

Nie za bardzo wiem o co chodzi z tym zakończeniem i połączeniem z wieńcem stropowym. Wieniec zakończony jest na ścianach kolankowych słupem łączącym ze stropem. Widać to na zdjęciach w poście #3 i #10 (z samolotami icon_smile.gif ) po wymurowaniu ściany kolankowej i po zalaniu. O to chodzi?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czesc


Nie za bardzo wiem o co chodzi z tym zakończeniem i połączeniem z wieńcem stropowym. Wieniec zakończony jest na ścianach kolankowych słupem łączącym ze stropem. Widać to na zdjęciach w poście #3 i #10 (z samolotami icon_smile.gif ) po wymurowaniu ściany kolankowej i po zalaniu. O to chodzi?


Sory nie zauważyłem, sugerowałem się ostatnimi fotkami ,a na nich tego połączenia nie widać.
Tak o to połączenie mi chodziło.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki za reakcje, m.in właśnie po to prowadzę relacje w necie żeby właśnie czujność innych uchroniła mnie zawczasu od jakiegoś wielbląda. Tym razem faszywy alarm, ale lepiej 10 razy zasygnalizować możliwy błąd który nie okaże się błędem, niż raz przegapić prawdziwy i potem %$@%^$^%#! rzucać.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...
Cześć wszystkim icon_smile.gif

Mimo ograniczonych zasobów ludzkich jakoś działam dalej.
Dach robimy od poprzedniej soboty. Szaleńcze tempo to to nie jest icon_smile.gif

Poprzedniej soboty pomagał szwagier i w ograniczonym zakresie teść (w ograniczonym bo z racji wieku nie poproszę Go o dźwiganie krokwi przecież..). Udało nam się założyć murbelki i posegregować to co przywiózł tartak.
Poza tym zrobiliśmy szablon do krokwi nad garażem


Wczoraj, do szwagra doszedł kolega z podwórka. W trójkę można coś zacząć działać. Zainwestowałem w tanią elektryczną łańcuchówkę i zaczęliśmy. Nie udało się skończyć garażu, postawiliśmy 5 par krokwi (brakuje 4), płatwie pomocnicze i porobiliśmy tymczasowe zastrzały żeby się nie wychrzaniło.

Za tydzień może będę miał więcej ludzi, jak będzie pogoda to ułożymy do końca nad garażem i zaczniemy nad resztą.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prace powoli posuwają się do przodu.
Ludzie dopisali, pogoda nie za bardzo... 5 osób to już konkretna ekipa, niestety musieliśmy czasem przerywać z powodu deszczu.

Najpierw dwie fotki z dzielną ekipą - gorące podziękowania za pomoc dla Andrzeja, Benka, Krzyśka i Marcina (kolejność alfabetyczna), bez Nich nic bym nie zrobił.
Na początek trzeba było przesunąć jedną krokwie, krokiew czy jak to się tam odmienia. Poszła na zewnątrz domu. Trochę było z tym gimnastyki bo już były zbite docelowymi 10 calowymi gwoździami, potem szybko dokończyliśmy garaż.


Później zaczęliśmy dach nad częścią mieszkalną. Na rysunkach nie wydawało się tak wysoko icon_smile.gif


Słowo "dzielna" nie jest przesadą. Okazało się że mam większy lęk wysokości niż myślałem, szczerze mówiąc to byłem posr..ny od samego patrzenia jak oni skakali między krokwiami icon_biggrin.gif

Kolejne foty są z dzisiaj z inspekcji z Inwestorkami.
Stropy niestety nie są idealnie proste i po deszczach stoi na nich trochę deszczu. Ale jak widać nie każdy uważa że to coś złego icon_smile.gif

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kolejna pracowita sobota.

Skład ten sam, pogoda lepsza icon_smile.gif

Dokończyliśmy długie krokwie, zostały lukarny i krótkie krokwie nad nimi. Został jeszcze daszek nad przedsionkiem, ale nie mam koncepcji na niego.. Opróćz tego uzupełnić i podocinać jętki, dorobić zakładki, poskręcać gdzieniegdzie, oraz odeskować i opapić icon_smile.gif
Fotki z dzisiaj, wczoraj nie miałem czasu robić a fotoreporterka była w pracy..


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...
No tak jakby.

Wmawiałem sobie że jak postawimy konstrukcję to będzie z górki. Się pomyliłem icon_smile.gif Teraz murujemy z teściem szczyty (tzn On muruje, ja mieszam, nosze, podaje etc), potem deskowanie i papa (w sensie że na dach, a nie na "do widzenia"). Myślałem że to mniej roboty icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mojego zaufania taka samopas niepodparta ściana też nie wzbudzała, do czasu. Jak już ją postawiłem i zasłoniłem dach dechami, zapomniałem o temacie. Płatew oparta na murze (tak było w moim projekcie i u ciebie - z tego co widzę - płatew też oprze się na murze, a przynajmniej z murem zwiąże) związała konstrukcję.
A też i same trójkąty jakieś szczególnie wielkie nie są, tylko wrażenie takie robią.

To nie kościół, inne siły działają, ziemskie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Czesc

Nic nie piszę, ale to nie znaczy że nie robię. Po prostu nie miałem okazji porobić zdjęć. Wczoraj trochę zrobiliśmy, a Inwestorka wreszcie wzięła aparat i coś tam pstryknęła.

W rzeczywistości jest pare desek i pas papy więcej.


ja na dachu


Ekipa, Teściu, szwagier i kolega. No i ja icon_smile.gif


Rzut oka na całośćTrzeba dokupić papy, trzymać kciuki za pogodę i w następną sobotę wreszcie może skończymy icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czesc

Nic nie piszę, ale to nie znaczy że nie robię. Po prostu nie miałem okazji porobić zdjęć. Wczoraj trochę zrobiliśmy, a Inwestorka wreszcie wzięła aparat i coś tam pstryknęła.

W rzeczywistości jest pare desek i pas papy więcej.


ja na dachu


No bo tak to jest, jak sie pracuje to nie ma sie czasu na głupoty icon_biggrin.gif
Ja znowu chciałby zwrócić uwagę na mały szczegół,to co widać na fotce. Masz o ile dobrze widze kleszcze ,a kleszcze powinny byc podwójne. Jakie dlugie są te kleszcze? i jak masz w projekcie, bo ostatniuo był bardzo elektyzująco poruszony temat kleszczy w więźbie icon_biggrin.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

No bo tak to jest, jak sie pracuje to nie ma sie czasu na głupoty icon_biggrin.gif
Ja znowu chciałby zwrócić uwagę na mały szczegół,to co widać na fotce. Masz o ile dobrze widze kleszcze ,a kleszcze powinny byc podwójne. Jakie dlugie są te kleszcze? i jak masz w projekcie, bo ostatniuo był bardzo elektyzująco poruszony temat kleszczy w więźbie icon_biggrin.gif


Też zauważyłem, ale nie chciałem zanudzać towarzystwa icon_cool.gif
Skoro jednak poruszyłeś temat, to rozwinę: icon_biggrin.gif
W zasadzie to jętki, ale w ich miejsce zamontowano (projektowano?) "kleszcze" - widać na zdjęciu z zewnątrz. Bywa, że kiedy chce się wzmocnić konstrukcję na każdej parze krokwi projektuje się "kleszcze", czyli dwie cieńsze jętki icon_mrgreen.gif
Zauważ, że nie widać na zdjęciach słupów stolcowych, a w tradycji konstrukcji drewnianych kleszcze spinają tylko wiązary pełne, czyli te ze słupami. Taka konstrukcja ma do siebie to, że na pozostałych wiązarach (parach krokwi) nie ma ani jętek, ani kleszczy!!!

We współczesnym budownictwie, które często wykorzystuje poddasze jako część mieszkalną, jest potrzeba ograniczenia elementów konstrukcji w przestrzeni mieszkalnej (słupy), a zwiększenia ilości elementów na których można oprzeć strop - stąd skrzyżowanie zawierające elementy układu płatwiowo-kleszczowego z układem płatwiowo-jętkowym i w zasadzie krokwiowo-belkowym (strop)

To dlatego tradycyjna terminologia nie jest jednoznaczna w tym przypadku (bo niby dwa, ale pracujące na ściskanie) - płatew w zasadzie jest tu dla stężenia dachu, a nie przeniesienia obciążenia ze ścian na wewnętrzną konstrukcję, a tylko wtedy możemy z całą pewnością nazwać układ płatwiowo-kleszczowym.
.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Też zauważyłem, ale nie chciałem zanudzać towarzystwa icon_cool.gif
Skoro jednak poruszyłeś temat, to rozwinę: icon_biggrin.gif
W zasadzie to jętki, ale w ich miejsce zamontowano (projektowano) "kleszcze" - widać na zdjęciu z zewnątrz. Bywa, że kiedy chce się wzmocnić konstrukcję na każdej parze krokwi projektuje się "kleszcze", czyli dwie cieńsze jętki icon_mrgreen.gif
Zauważ, że nie widać na zdjęciach słupów stolcowych, a w tradycji konstrukcji drewnianych kleszcze spinają tylko wiązary pełne, czyli te ze słupami. Taka konstrukcja ma do siebie to, że na pozostałych wiązarach (parach krokwi) nie ma ani jętek, ani kleszczy!!!


Nie ma co się wstydzić icon_biggrin.gif każde uwagi mile widziane (tak mi się wydaje icon_smile.gif ) Łosiu na pewno nie będzie krytykował za to.
Słupów nie widać bo być może zamiast slupów będzie płatew podparta ściankami działowymi.
Kleszczy czy jetków nie ma na każdej parze krokwi bo zapewne zdjęcia były robione w trakcie prac, a nie po zakończeniu,ale to takie moje gdybanie.
'Najbardziej pełny obraz tego będziemy mieli jak autor tego dzieła się ustosunkuje do naszych uwag icon_biggrin.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie ma co się wstydzić icon_biggrin.gif każde uwagi mile widziane (tak mi się wydaje icon_smile.gif ) Łosiu na pewno nie będzie krytykował za to.
Słupów nie widać bo być może zamiast slupów będzie płatew podparta ściankami działowymi.


Podstawowy błąd, choć podobnie jak przewężenie wentylacji pionu kanalizacyjnego, praktykowany.
Wszystko co ma grubość poniżej ściany nośnej nie nadaje się do podparcia elementu konstrukcji!!!
To, że się na tym płatew da oprzeć nie znaczy, że jest to rozwiązanie zgodne z zasadami sztuki budowlanej.
Z doświadczenia jednak wiem, że projektanci ulegają naciskom a w końcu to i tak inwestor poniesie konsekwencje...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Podstawowy błąd, choć podobnie jak przewężenie wentylacji pionu kanalizacyjnego, praktykowany.
Wszystko co ma grubość poniżej ściany nośnej nie nadaje się do podparcia elementu konstrukcji!!!
To, że się na tym płatew da oprzeć nie znaczy, że jest to rozwiązanie zgodne z zasadami sztuki budowlanej.
Z doświadczenia jednak wiem, że projektanci ulegają naciskom a w końcu to i tak inwestor poniesie konsekwencje...


Sam widziałem kilka domów co zamiast słupów podpierających płatew jest podparcie poprzez ściankę działową, i stoją już kilka lat i się nie rozpadły icon_smile.gif
Co do grubości to słup nie jest taki gruby jak ściana nośna a mimo to się nadaje do tego icon_biggrin.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tytułem wstępu chciałem tylko napisać że jestem po paru piwach i mam nadzieje że nie wpłynie to na jakość mojej wypowiedzi icon_cool.gif

ale do rzeczy - jak każdy Polak, jestem specjalistą od wielu rzeczy, w tym od budowania (jak i skoków narciarskich, piłki nożne - której nie trawie tak wogóle, leczenia, katastrof lotniczych i paru innych rzeczy) ale takim raczej googlowym. Wiem to co w projekcie i jak potrzebuję to co na forum i w necie. Czyli - nie mam pojęcia o czym piszecie, co to np te kleszcze icon_biggrin.gif. To po pierwsze - ale po zdjęciu zacytowanym wydaje mi się że to ta długa jętka łącząca lukarny. Po drugie - dach jest z grubsza wg projektu. Tzn z grubsza, bo pare szczegółów jest inna, ale nie robiące różnicy, np brak wymianów, bo adaptujący projekt zostawił w miejscu gdzie były zlikwidowane kominy, a są niepotrzebne (dodałem pełną krokiew), oraz np odsunięcie krokwii od ścian na grubość izolacji, bo były centralnie na ścianach szczytowych. Ale układ krokwiowo-jętkowy jest zachowany, żadnych słupów nie było w projekcie. Kierownik, ktory ma też sporą wiedzę praktyczną (firma budowlana), mówi że tak się robi.

Mówicie że tak nie powinno być??

Edit: Jeszcze jedno sobie przypomniałem, wg projektu były pojedyncze jętki, dałem podwójne. Edytowano przez Łosiu (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Mówicie że tak nie powinno być??

Edit: Jeszcze jedno sobie przypomniałem, wg projektu były pojedyncze jętki, dałem podwójne.


Naświetliłeś sprawę dość jasno icon_smile.gif tylko jeżeli to są jętki to powinny być nad płatwią a nie pod, a e są podwójne to nie przeszkadza.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Naświetliłeś sprawę dość jasno icon_smile.gif tylko jeżeli to są jętki to powinny być nad płatwią a nie pod, a e są podwójne to nie przeszkadza.


Mhtylu masz zacięcie, a w poglądy Barbossy uwierzyłeś tak mocno, że długo jeszcze będziesz się trzymał tej obrazowej alegorii którą Ci sprzedał (i nie tylko Tobie). Powtarzam - element pracujący na ściskanie (a tak jest w tym przypadku) to jętka!!! Można przybić je dwie (względy wykonania stropu), ale to nie zmienia w ogólnym zarysie jej pracy (poza ściskaniem, dochodzi obciążenie stropem), więc de facto nawet dwie jętki, to nie jedne kleszcze, choć potocznie tak się ten układ nazywa. Skasuj tę kalkę w umyśle - pod czy nad płatwią nie ma żadnego znaczenia - to bzdura! Kleszcze (ściągi) mogą być umieszczone zarówno pod jak i nad płatwią, tak samo jak i jętki (rozpory)!!! Inaczej mówiąc - czy koło samochodu, umieszczone na dachu helikoptera staje się śmigłem! No nie, tak samo jest z jętką i kleszczami.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tytułem wstępu chciałem tylko napisać że jestem po paru piwach i mam nadzieje że nie wpłynie to na jakość mojej wypowiedzi icon_cool.gif


A ja tu siedzę o suchum ... tymczasem gąsiorek (tym razem Mc Illroy) "stygnie" - nadrabiam napełniając szklanicę icon_smile.gif

Cytat

ale do rzeczy - jak każdy Polak, jestem specjalistą od wielu rzeczy, w tym od budowania (jak i skoków narciarskich, piłki nożne - której nie trawie tak wogóle, leczenia, katastrof lotniczych i paru innych rzeczy) ale takim raczej googlowym. Wiem to co w projekcie i jak potrzebuję to co na forum i w necie. Czyli - nie mam pojęcia o czym piszecie, co to np te kleszcze icon_biggrin.gif. To po pierwsze - ale po zdjęciu zacytowanym wydaje mi się że to ta długa jętka łącząca lukarny.


Jętka zwykle łączy każdą parę krokwi, a na zdjęciu też dodatkowo usztywniają lukarnę.

Cytat

Po drugie - dach jest z grubsza wg projektu. Tzn z grubsza, bo pare szczegółów jest inna, ale nie robiące różnicy, np brak wymianów, bo adaptujący projekt zostawił w miejscu gdzie były zlikwidowane kominy, a są niepotrzebne (dodałem pełną krokiew), oraz np odsunięcie krokwii od ścian na grubość izolacji, bo były centralnie na ścianach szczytowych. Ale układ krokwiowo-jętkowy jest zachowany, żadnych słupów nie było w projekcie. Kierownik, ktory ma też sporą wiedzę praktyczną (firma budowlana), mówi że tak się robi.
Mówicie że tak nie powinno być??
Edit: Jeszcze jedno sobie przypomniałem, wg projektu były pojedyncze jętki, dałem podwójne.


Z Twoją konstrukcją wszystko jest OK! My zaś nadal toczymy dyskusję z innego wątku, a tam łamałem dogmat stworzony na potrzeby forum, a z nauką o konstrukcjach drewnianych nie mający wiele wspólnego.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W żadne poglądy nikogo nie uwierzyłem . A to ,że jętki mogą być pod czy nad płatwią to decyzja wykonawców bo wg wszelakich projektów i rysunków poglądowych jętka jest to element nad płatwią a kleszcze są pod płatwią.
Projektantem nie jestem i raczej nie będę, a to ,że ktoś zrobi tak czy siak to już jego sprawa.
Co do przybicia stropu na jętkach to raczej ze względu na szerokość i wysokość pomieszczenia to nie widzę sensu, chyba ,że masz na myśli sufit.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A to ,że jętki mogą być pod czy nad płatwią to decyzja wykonawców bo wg wszelakich projektów i rysunków poglądowych jętka jest to element nad płatwią a kleszcze są pod płatwią.


Mhtylu - Internet kłamie, a co najmniej upraszcza, tak aby przeciętny użytkownik mógł zrozumieć.
Aby ogarnąć rzeczywisty obraz rzeczy należy sięgnąć do źródeł, znaczy publikacji naukowych, a nie "redaktorów" Wikipedii, czy innych "opinii fachowych". Możesz też udawać, że tak jak jest, jest dobrze - Twój wybór...
ale chyba zanudzamy gospodarza - sorry
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prowadzę relację nie żeby się chwalić (no nie tylko icon_wink.gif ) ale głównie po to żeby się czegoś dowiedzieć nt tego co robię. Żeby mi potem nikt po fakcie błędów nie wytykał, kiedy już nic nie można poprawić.

Dobrze by było tylko aby ta dyskusja nie była wyrwana z kontekstu i napiszcie może coś o tym "dogmacie stworzonym na potrzeby forum, a z nauką o konstrukcjach drewnianych nie mający wiele wspólnego" i generalnie konstrukcjach, najczęstrzych błędach itp.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie, no tak całkiem nie odrywamy się od rzeczywistości - "forumowy" dogmat to zasada, że to co łączy krokwie pod płatwią to kleszcze, a wszystko co ponad nią to jętki. Ja przekonuję, że element określa jego funkcja, rozpora to jętka, a ściąg to kleszcze. Rozpierać musisz każdy komplet krokwi (układ krokwiowo-jętkowy, płatwiowo-jętkowy), a ściągasz krokwie w wiązarach głównych (tych które są tworzone przez słup, miecze, płatew - układ płatwiowo-kleszczowy). Przy tym ostatnim układzie pomiędzy wiązarami głównymi występują wiązary puste, wolne - bez jętek ani kleszczy, bo krokwie opierają się tam na płatwi, która z kolei jest stężona i podparta wiązarami głównymi. Może to i zawiłe, dla kogoś kto przypadkiem słucha rozmowy, ale jak się pracuje z drewnem na co dzień to elementarz. Jeszcze raz pokażę przykład układu kleszczowego:
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...