Skocz do zawartości

dom w granicy działki - budowa czy remont ?


Recommended Posts

Witam,

Mam z żoną możliwość kupna działki z domem w bardzo dobrej lokalizacji.
Działka jest nie wielka 12x14m. W granicy działki stoi stary dom, nieocieplony, bez C.O, pęknięte ma to i tamto ...
Chcielibyśmy w tym miejscu postawić dom z użytkowym poddaszem technologią szkieletową.


Na załączonym wyżej zdjęciu starałem się wyrysować sytuację icon_smile.gif po lewej od działki jest sąsiad z domem "bliźniakiem" odbitym lustrzenie. Po prawej działka drugiego sąsiada z drzewkami. Na górze zdjęcia przebiega droga - 4m od posesji. Na dole droga dojazdowa do domów.
Co jest ważne dom nie posiada fundamentów z racji swoich lat budowy.
Czy zgłaszać to jako remont ? przebudowę ? budowę ?
dodam że nie znam się zupełnie na tych sprawach - tyle co poczytam na stronach, forach itp.

Jak to zrobić aby nowy dom mógł stać dalej w granicy tak jak jest?
Wyburzenie i budowa ? Zachowując 4m od granicy działki to fajny garaż będę mógł postawić a nie dom ...
Jak się mają sprawy prawnie ?
proszę o sugestie i pomysły.

Druga ważna rzecz - dom będzie budowany na kredyt więc banki dokładnie sprawdzą i w papierach musi się zgadzać forma prawna inwestycji.

Gdzieś słyszałem, iż przy budowie domu obowiązuje mnie 8% podatku a przy innych działaniach 23%. Oczywiście zlecając firmie. Edytowano przez jachubn (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przede wszystkim należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania dostępnym w urzędzie gminy lub wystąpić o warunki zabudowy dla tej działki. Ustalenia zawarte w planie lub warunkach określą możliwości budowy domu na tej działce i na ich podstawie można będzie opracować projekt i wystąpić o pozwolenie na budowę. W przypadku remontu starego domu muszą być zachowane pierwotne wymiary i kształt bryły, a zamiar przeprowadzenia prac remontowych należy zgłosić w starostwie.
Link do komentarza
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYz dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - par.12 powinien pomóc, ale generalnie jeśli działka ma do 16m szerokości to można budować tuż przy granicy, ale oczywiście ścanę bez okien. Mogą wchodzić w rachubę też inne wymogi, więc słusznie już doradzono wystąpienie o warunki zabudowy.

Ze swej strony zalecałbym przy występowaniu o warunki takie określenie "parametrów" przyszłego domu, aby nawet przy ewent. póxniejszej zmianie koncepcji - warunki ustalone zachować.

Wydaje mi się też, że będzie konieczne pozwolenie na rozbiórkę i później pozwolenie na budowę.

Powodzenia - to nie jest trudne. Zdecydowanie bardziej skomplikowane jest znaleźć solidną, rzetelną i sensowną cenowo ekipę budowalną.
Link do komentarza
Cytat

Pozwolenie na rozbiórkę uzyskuje się łącznie z pozwoleniem na budowę, na podstawie planu zagospodarowania nieruchomości.



planu zagospodarowania nieruchomości tzn ?? co to jest, skąd wsiąść itp.
mam duże braki jak na tą chwilę w wielu kwestiach i mylnie rozumiem czasem pojęcia prawno budowlane :]
to pierwszy mój kontakt z w/w terminologią
Link do komentarza
Cytat

Plan zagospodarowania nieruchomości jest załącznikiem do projektu budowlanego dołączonym do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Warunki zabudowy lub MPZP są podstawą do opracowania projektu budynku i planu zagospodarowania nieruchomości przez uprawnionego architekta.


czyli tak zwana adaptacja projektu ??

architekt musi być wybitnie uprawniony czy każdy posiada takie uprawnienia z tytułu wykształcenia ?
Edytowano przez jachubn (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • @retrofood Teraz zajmuje się prawą stroną kuchni (zdjęcia: kuchnia_prawa_strona.jpg/kuchnia_prawa_strona_2.jpg), gdzie mam ściankę działową 6 cm(bez tynku), chciałbym tu zastosować płytkie puszki lub bardziej prawdopodobnie nadtynkowe gniazda ukryte w meblach. Zastosowałem tu rurki RLM 16 mm, ponieważ nie wiem jeszcze jak ostatecznie będzie wyglądała moja kuchnia. Po pierwszych materiałach dot. instalacji dowiedziałem się, że najlepiej robić ją jak ma się już wybraną kuchnię, niestety nie mam na to czasu i nie wyobrażam sobie, że w środku remontu będę wybierał kuchnię, więc nastawiłem się tutaj na elastyczność. Jak już będę miał większe rozeznanie w kuchniach, to będę wprowadzał przewody... Niektórych pewnie nie wprowadzę. Natomiast w każdą rurkę wsadzę swojego pilota. Pytanie tylko czy prowadzenie przewodów można uznać za prawidłowe, wychodzą z górnej strefy? I tak od lewej mamy: - Przewód do roboczych gniazdek (w blacie), który będzie koło zabudowanego pionu, wyjście będzie pod blatem. - Ewe. zabudowany ekspres do kawy. - Przewód 12/24 V światła nadblatowe LED w dole górnych szafek. - Ewe. zabudowana mikrofalówka. - Podłączenie górnego sprzętu AGD w zabudowie (pion/komin/słupek), koncepcja jest taka, że nie wiem jeszcze na jakiej wysokości on się znajdzie. I dzięki rurce mogę w dowolnym miejscu go wyciągnąć (przy dostawaniu się do tego miejsca przewód będzie wycofany) i zainstalować gniazdko nadtynkowe. - Przewód 12/24 V dolna strefa LED, pod dolnymi szafkami. - Podłączenie dolnego sprzętu AGD w zabudowie (pion/komin/słupek) prawdopodobnie zmywarka.
    • 1. Poszukać lokalu o lepszym standardzie.   2. Wspomnieć  właścicielowi, że będziesz musiał poszukać innego mieszkania z powodu grzyba.   3. Kupić farbę przeciwplesniową, pomalować. https://allegro.pl/oferta/farba-przeciw-plesni-i-grzybom-galvi-9810352181   4. Kupić osuszacz na prąd, lub pochłaniacz wilgoci do łazienki i wymieniać co pewien czas wkłady. https://allegro.pl/oferta/duzy-pochlaniacz-wilgoci-osuszacz-powietrza-xxl-pilot-led-cichy-90w-2200-ml-14869498575   5.Pozostawiać klamkę w oknie w pozycji  rozszczelnienia - mikrowentylacja okna.     6. Wypić z co najmniej 10 schnapsów  i ręcznie wytłumaczyć szwabowi.  
    • Mieszkam na stałe w Niemczech, tu nie ma niestety takiego prawa…
    • Czyli jest to łazienka wygospodarowana w jakimś fragmencie innego pomieszczenia? Bo wg. prawa budowalnego łazienka bez wentylacji nie ma prawa istnieć. Właściciel takiej samoróbki jak to sobie wyobrażał funkcjonowanie takiej łazienki? IMHO - ty, jako wynajmujący powinieneś, zgodnie z prawem olać temat i zażądać naprawy od właściciela mieszkania. Bo zwalczanie grzyba to nie jest bieżące utrzymanie. To wada lokalu. Piszesz pismo o usunięcie usterki.
    • Czesc!Masz rację, elewacja drewniana to świetny wybór, który dodaje uroku każdemu domowi.Przy wyborze drewna warto zwrócić uwagę na jego odporność na warunki atmosferyczne oraz sposób konserwacji.Architekt pomoże dobrać odpowiedni gatunek i kolor, co jest kluczowe dla estetyki. ;)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...