Skocz do zawartości

Czy opłaca się segregować śmieci?


Recommended Posts

Od 2008 roku sumiennie segreguję śmieci. Okazuje się, że bezcelowo.

Za to, że segreguję śmieci płacę nie 7 zł a 4 zł od osoby.
Jakież było moje zdziwienie, gdy dostałem ostatnio wezwanie do zapłaty 50 zł za "niedopełnienie warunków segregacji"
icon_eek.gif
Wziąłem za telefon i dzwonię do urzędu. Pytam o co chodzi a dostaję odpowiedź, że wójt (chyba, bo już z tych nerwów nie zapamiętałem) wydał rozporządzenie, że na każdy worek odpadów komunalnych nie posegregowanych) trzeba oddawać dwa worki odpadów segregowanych. Informacja o rozporządzeniu znajduje się na stronie internetowej icon_question.gif i rzekomo na harmonogramie wywozów (na moim tego nie ma)

Pomijając, że to jakiś obłęd, bo skoro worek jest koloru czarnego i służy na odpady "pozostałe", to czy to nie jest segregacja?.
Jak mam spełniać te "nowe" warunki, jak odpadów komunalnych mam trzy worki (głównie pampersy). Gdzie nazbieram 9 worków plastików i szkła ?? Zwłaszcza, że nie dostaję tylu worków!
Kto mi wyjaśni o co tu chodzi, bo nie wiem jak sobie to tłumaczyć inaczej, niż chęcią oskubania mnie z kasy.

- Czy jeśli podpisałem umowę w 2008 roku w której nie było takich warunków, można to tak sobie zmienić rozporządzeniem?
- Czy Nie powinienem podpisać jakiegoś aneksu?
- Czy nie powinienem zostać poinformowany o zmianach?
- Czy ewentualna dopłata nie powinna być doliczona w bieżących fakturach a nie jednorazowo na koniec roku?

Na dzień dzisiejszy moja konkluzja jest taka, że nie opłaca się segregować śmieci.
Mogłem ich nie segregować i zapłaciłbym tyle samo, ale wiedząc za co.

Chyba lepiej spalić dwa worki pampersów i oddać jeden - wtedy spełnię warunki segregacji.
Link do komentarza
Gość adiqq
ja rezygnuję z segregacji od 1.07.2013
koszta teraz - wywóz kubła 240l 2xmiesiąc - koszt 54zł, do tego koszt worków do segregacji-średnio 11zł, czyli suma=65zł

od 1.07 mam wybór - 10zł za śmieci segregowane/os, przy czym worki będą płatne(na pewno mniej niż teraz, ale nie sprecyzowane), dodatkowo będą kary za niedotrzymania segregacji itd
niesegregowane będą za 15/os czyli zapłacę 60/m czyli mniej niż teraz i nię będę segregować...jedynie co to dokupię dodatkowy kosz 240/ - cena około 130zł i święty spokój....

z relacji znajomych, to sporo osób przestanie segregować cokolwiek, bo to się nie będzie opłacać, a sama segregacja może być upierdliwa (wspomniane kary)
Link do komentarza
Cytat

U mnie jeszcze nie wiadomo co będzie po 01.07, ale chyba też dam sobie spokój z segregacją.
Kiedyś segregowane śmieci odbierano za darmo! Może powstanie przez to więcej miejsc pracy, bo ktoś będzie to musiał posegregować?



Nie bój nie bój icon_biggrin.gif kierownicze stołki już są obsadzone icon_cool.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Śmieci powinny być odbierane za darmo a koszt tego powinien ponosić producent wszelakich artykułów,w końcu za opakowanie też płacimy. Wtedy na prawdę śmieci by zniknęły z przydrożnych rowów ,lasów ,zagajników itp.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

U mnie jeszcze nie wiadomo co będzie po 01.07, ale chyba też dam sobie spokój z segregacją.
Kiedyś segregowane śmieci odbierano za darmo! Może powstanie przez to więcej miejsc pracy, bo ktoś będzie to musiał posegregować?



odbierają za darmo, ale za worki trzeba płacić! - a worki z czasem się kurczą, są coraz mniejsze...u nas na papier,szkło białe,kolorowe,pet+metal liczą po 1,99 a za worki na plastik liczą 4,99
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

odbierają za darmo, ale za worki trzeba płacić! - a worki z czasem się kurczą, są coraz mniejsze...u nas na papier,szkło białe,kolorowe,pet+metal liczą po 1,99 a za worki na plastik liczą 4,99


5 zł za worek ??!! Ktoś ma na tym jakiś interes - jak nic.
Wracając jednak do meritum - płacić tą karę czy tracić nerwy i próbować walczyć? Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

odbierają za darmo, ale za worki trzeba płacić! - a worki z czasem się kurczą, są coraz mniejsze...u nas na papier,szkło białe,kolorowe,pet+metal liczą po 1,99 a za worki na plastik liczą 4,99


Jak nie kijek to pałą icon_biggrin.gif Czyli jakby nie patrzeć to jak mój koleś z pracy gdy kupił jakąś wódkę wraz z colą to śmiał się ,ze za cole zapłacił a wódka była gratis icon_biggrin.gif To jak u Ciebie śmieci są niby za darmo,ale worek kosztuje realnie kilkadziesiąt groszy a Oni sobie życzą 2 zł i 5 zł.
Link do komentarza
Gość adiqq
tak mi się nasunęło....

miasto Rybnik ustaliło następujące stawki opłat - 10zł od osoby za śmiecy segregowane i 15zł za niesortowane
Jakież było moje zdumienie, gdy dowiedziałem się, że przy oddawaniu formularzy zgłaszających - nie pozwalają nikomu wpisać kwoty 15zł, tylko zmuszają do wpisywania że odpady będą sortowane...(czyli kwota 10zł i ilośc osób=suma)
takie opinie słyszałem od osób które były już w UM i oddały deklaracje....
jeden kolega napisał nawet:"Jak ja bylem to byla zadyma jakis naczelnik wyszedl i cos tam trabil ze od grudnia nowe prawo weszlo itp. ogolnie byla fajna zadyma ale nikomu nie pozwolili wpisac 15zl"
co to k....a jest?

już bardzo wymowna jest strona najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi:
http://www.rybnik.eu/index.php?id=1511
gdzie nie ma ani słowa o tym, że można śmieci niesortowane oddawać...
wychodzi na to, że miasto chce przymusić, żeby wszyscy oddawali segregowane odpady, tyle czy ma do tego prawo?
po szybkiej lekturze http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/ar..._nie_gmina.html
wydaje mi się że nie....
tyle że we wspomnianej Ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. nie znalazłem na ten temat konkretnych zapisów....
wybieram się w najbliższych dniach do UM i proszę o radę.....wydaje mi się że ni mogą nic narzucić, ale czy jest gdzieś jakiś konkretny zapis w tej sprawie?!? Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość adiqq
chyba znalażlem rozwiązanie swojego problemu - uchwała rady miasta
http://bip.um.rybnik.eu/Docs/1211/ZIPX/HAZ9BSTH_ZIP/akt.pdf

"§ 1. 1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jednego mieszkańca
zamieszkującego nieruchomość, w wysokości 15 zł miesięcznie.
2. W przypadku, gdy odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawka opłaty, o której
mowa w ust. 1 wynosi 10 zł."

to chyba jest jednoznaczne....icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość adiqq
na lokalnym forum napisał ktoś:
"A ja zadałem pytanie na stronie internetowej rybnik.eu i oto jaką odpowiedż otrzymałem: " Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do segregacji odpadów (opłata 10zł na miesiąc od osoby). Dopiero, gdy przedsiębiorca odbierający odpady stwierdzi brak prowadzenia segregacji na danej nieruchomości, w drodze decyzji
administracyjnej zostanie nałożona podwyższona opłata 15zł. Odpady niesegregowane nie mogą być przekazywane w workach."
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

U mnie będzie:
5 zł od osoby za segregowane
10 zł od osoby za niesegregowane

Teraz kupuje się tylko worki
plastyk/papier/złom/szkło - 2 zł za worek
komunalne - 5 zł mały worek, 10 zł duży worek



u jest podobnie - worki papier/szkło/pet+metal = 2zł, plastik=5zł
wywóz kubła 240l=27zł

nie mam nic przeciwko nowym przepisom, tylko miasto nie pozwala deklarować śmieci niesegregowanych....bo tak pisze w regulaminie zatwierdzonego prze radę miasta
pozostaje więc, zgodnie z tym co napisałem wyżej - niesegregować, a po jakimś czasie w drodze decyzji administracyjnej podniosą mi opłatę na 15zł - i spokój
Link do komentarza
witam
wersja śmieci na Siedlce na początku przedstawiała sie tak jak poniżej , po wielkich protestach mieszkańców Siedlec opłata za śmieci będzie liczona od osób mieszkających w danym lokalu



I. Opłaty wg wersji "opłata z m. kw. lokalu"

a/ 42 m. kw. lokalu - 28,56 zł./ mies.
b/ 52 m. kw. lokalu - 35,36 zł. /mies.
c/ 60 m. kw. lokalu - 40,80 zł. /mies.
d/ 70 m. kw. lokalu - 47,60 zł. /mies.

I. Rodzina pięcioosobowa:

1. Opłaty rodziny 5 osobowej wg wersji "ilość osób":
a/odpady niesegregowane: 80,60zł./
mies. b/odpady segregowane: 59,70zł./mies.

2. Opłaty rodziny 5 osobowej wg wersji "zużycie wody" (przy założonym zużyciu 3,5 m^3 /os./mies.),

a/ odpady niesegregowane: 103, 43 zł./ mies.;
b/ odpady segregowane: 76,65 zł. /mies.

II. Rodzina sześcioosobowa:

1. Opłaty rodziny 6 osobowej wg wersji "ilość osób":

a/ odpady niesegregowane: 96,72 zł / mies.;
b/ odpady segregowane: 71,64 zł./m.

2. Opłaty rodziny 6 osobowej wg wersji "zużycie wody" (przy założonym zużyciu 3,5 m^3 /os./m.),

a/ odpady niesegregowane: 124,11 zł. / mies. ; b/ odpady segregowane: 91,98 zł./m.

dla mnie to już draństwo co robią z tymi śmieciami za wszystko płac fotoradary to samo tylko plac i płacz i nikogo nie interesuje skąd na to my podatnicy weźmiemy pieniądze bo po co i co to ich obchodzi
Link do komentarza
Cytat

witam
wersja śmieci na Siedlce na początku przedstawiała sie tak jak poniżej , po wielkich protestach mieszkańców Siedlec opłata za śmieci będzie liczona od osób mieszkających w danym lokalu



I. Opłaty wg wersji "opłata z m. kw. lokalu"

a/ 42 m. kw. lokalu - 28,56 zł./ mies.
b/ 52 m. kw. lokalu - 35,36 zł. /mies.
c/ 60 m. kw. lokalu - 40,80 zł. /mies.
d/ 70 m. kw. lokalu - 47,60 zł. /mies.

I. Rodzina pięcioosobowa:

1. Opłaty rodziny 5 osobowej wg wersji "ilość osób":
a/odpady niesegregowane: 80,60zł./
mies. b/odpady segregowane: 59,70zł./mies.

2. Opłaty rodziny 5 osobowej wg wersji "zużycie wody" (przy założonym zużyciu 3,5 m^3 /os./mies.),

a/ odpady niesegregowane: 103, 43 zł./ mies.;
b/ odpady segregowane: 76,65 zł. /mies.

II. Rodzina sześcioosobowa:

1. Opłaty rodziny 6 osobowej wg wersji "ilość osób":

a/ odpady niesegregowane: 96,72 zł / mies.;
b/ odpady segregowane: 71,64 zł./m.

2. Opłaty rodziny 6 osobowej wg wersji "zużycie wody" (przy założonym zużyciu 3,5 m^3 /os./m.),

a/ odpady niesegregowane: 124,11 zł. / mies. ; b/ odpady segregowane: 91,98 zł./m.

dla mnie to już draństwo co robią z tymi śmieciami za wszystko płac fotoradary to samo tylko plac i płacz i nikogo nie interesuje skąd na to my podatnicy weźmiemy pieniądze bo po co i co to ich obchodzi



U mnie jest wersja od osoby zamieszkującej nieruchomość:
- segregowane 12 zł od osoby
- niesegregowane 17 zł od osoby

Tomasz234 ja cię zmartwię informacją że Twoja nieruchomość nie należy do ciebie! Pewnie nie wierzysz, ale przestań płacić za prąd, gaz, a przede wszystkim podatki od nieruchomości i przekonasz się jak długo nacieszysz się "swoim" domem, więc płacz i płać, albo ...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...