Skocz do zawartości

Zasady montażu pokryć dachowych


Recommended Posts

Cóż... ja mam wątpliwości nawet co do autorstwa - a może to objaw włamania na serwer Budujemydom.pl?
Już mówię dlaczego - w jednym zdaniu poświęconym strzesze i tematowi jak ją wykonać, autor popełnia kardynalny błąd (chyba, że to trend wpisujący się w otaczającą nas bylejakość) twierdząc autorytatywnie że strzechę mocuje się drutem galwanizowanym, czyli przekładając z polskiego na nasze - zwykłym stalowym drutem ocynkowanym. Cóż dziwić się półinteligentnym "strzecharzom" którzy również tak twierdzą, kiedy podobne bzdury płyną z ust architekta!!!
Zapraszam do wątku zatytułowanego Galeria Fuszerki gdzie pokazuję jak to dokładnie wygląda. Mam nadzieję, że zarówno redakcja jak i sam autor przede wszystkim błyskawicznie sprostują tę informację. W przeciwnym razie wiarygodność, z co za tym idzie prestiż portalu spada lotem koszącym do poziomu zero, co jest chyba niezgodne z dotychczasowym wizerunkiem!!!
Galeria Fuszerki https://forum.budujemydom.pl/Galeria-fuszer...762#entry336762
Link do komentarza
W zasadzie po to zostało napisane, że "wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy" i nie zostały podane bardziej szczegółowe informacje - żeby zajmowali się tym fachowcy. Strzecha nie jest pokryciem łatwym w montażu i jako taka powinna być wykonywana wyłącznie przez wąsko wyspecjalizowanych wykonawców. Z drugiej strony architekt nie jest technologiem, w tej dziedzinie bazuje na wiedzy przekazanej mu przez wykonawców. Wychodzi więc na to, że w tekście znalazło się jedno słowo za dużo - a jeśli tak - przepraszam czytelników.

Piotr Kmiecik
Link do komentarza
Problem leży w tym, że od jakiegoś czasu w Polsce powstało sporo ekip "strzecharskich", które lansują obniżenie jakości używanych materiałów - zamiast używanego aktualnie na całym świecie do wiązania strzechy drutu chromoniklowego (nawet w Chinach) wiążą strzechę drutem ocynkowanym, którego trwałość jest kilkunastokrotnie krótsza. Mówiąc obrazowo: drut chromoniklowy przetrwa dłużej niż sama strzecha, drut ocynkowany skoroduje po kilku latach, powodując zniszczenie w zasadzie dobrego poza tym pokrycia. "Fachowcy" ci nie robią tego pokątnie, a próbują różnymi manewrami wprowadzić tę informację do świadomości powszechnej, bo strzecha jako taka nie jest w Polsce (w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich) unormowana prawnie. Podając tę informację oficjalnie niemal na forum BudujemyDom wpisuje się Pan, chcąc nie chcąc w tę tendencję, a myślę, że nie taki był Pana zamiar. Idąc dalej - większość czytelników nie zwróci uwagi na komentarze tylko na treść artykułu i będzie powielało tę nieprawdziwą, a wręcz szkodliwą informację dalej, popierając ją Pana autorytetem.
Sądzę, że warto jednak skorygować treść artykułu, a jeśli to niemożliwe uzupełnić o nazwisko fachowca, nazwę firmy w której uzyskał Pan tę błędną informację.

Zapraszam Pana do swojego serwisu poświęconemu strzecharstwu jako takiemu - znaleźć tam można w zasadzie kompendium wiedzy na temat wykonania strzechy w wielu jej wariantach jak i zabezpieczenia przeciwpożarowego czy zwiększającej odporność ogniową izolacji konstrukcji. Jeśli byłby Pan zainteresowany tematem to chętnie uzupełnię tę wiedzę i osobiście odpowiem na pytania - z tego co zauważyłem Pana pracownia mieści się we Wrocławiu, a nominalna siedziba mojej firmy w Trzebnicy, gdzie często, poza sezonem bywam.
Link do komentarza
Gość dachówka
Czy aby na pewno jedynie dachówki skrajne muszą być przymocowane? Z tego co wiem na połaciach co nie które ( ile na m2 najczęściej określa producent ) dachówki również należy mocować. Proszę o odpowiedź w komantarzu. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Co prawda nie zajmuję się wykonywaniem pokryć dachówką ceramiczną, ale miałem nie raz okazję demontować dachówkę przed położeniem strzechy. To mocowanie to było przekleństwo (realizacje w Danii) bo praktycznie co druga dachówka była mocowana specjalnym stalowym łącznikiem do łaty. Może to strefa wiatrowa o bardziej intensywnych wiatrach, może wpływ miał kąt nachylenia (zwykle blisko 50 stopni), ale rozbiórka tego to droga przez mękę. Myślę, że wiatr miałby z nią podobny problem icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A jednak jest, bo nie ma innego powodu. Ja mam w łazience futrynę papierową. Tak jak wszystkie inne w mieszkaniu. I mam ok. Ale u mnie prysznic jest prysznicem, a nie sauną. Dzieci próbowały mi robić parówkę przy okazji mycia się, ale zapowiedziałem, że obciążę kosztami (dorosłe są) i się skończyło. Kontroluj wilgotność w łazience higrometrem.  
    • Jak będziesz robił remont, to kup PRAWDZIWE DRZWI i PRAWDZIWĄ OŚCIEŻNICĘ, to znaczy drewniane i dobrze zaimpregnowane... Te, aktualnie zainstalowane są z płyt MDF - tak skrzydło drzwiowe, jak i ościeżnica... Czasem te z MDF służą dłużej, jak się miejsca przecięcia płyty dobrze nasyci jakimś impregnatem i - przy ościeżnicy dodatkowo zabezpieczy DOBRZE POŁOŻONYM (na odtłuszczonych powierzchniach) silikonem... W Twojej łazience widać, które elementy były docinane i nie zabezpieczone - skracane pionowe elementy ościeżnicy i nacięcie wentylacyjne w skrzydle... MDF pije wodę i z posadzki i z powietrza jak gąbka       A tak nawiasem mówiąc, to Twój prysznic nie jest typu walk-in, tylko z płytkim brodzikiem...   Tu masz prawdziwy walk-in z odpływem liniowym:
    • Komentarz dodany przez M.L.: Witam, Zamówiłem w extraDach - Szczecin blachę na rąbek, blacha przyszła w kolorze innym niż zamówiłem…. Nikt nie poczuwa się do winy, sprawa trwa już prawie dwa miesiące, ciągle jestem zbywany, że nie ma odpowiedzi od producenta. Blachę zakupiłem od firmy extraDach (Szczecin) nie od producenta a mi każą czekać na jego odpowiedź. Blacha leży u mnie na budowie, extraDach umywa ręce, bo przecież zapłaciłem i blacha jest moja, a gdy pytam kiedy rozpatrzą moją reklamacje dostaje odpowiedź że producent sobie może odpowiedzieć kiedy chce.... Pomyłki sie zdarzają ja to rozumiem , lecz od extradachu dostałem odpowiedź odmowną bo blacha ma na oznaczeniu kolor prawidłowy! Blacha porównana z próbnikiem producenta, kolor pasuje do 7024 a nie 7016 jak zamawiałem, ale przecież blacha ma nadruk z kodem 7016, nikt nie patrzy na to jaki kolor ma blacha lecz jakie ma oznaczenie z tyłu! Próbniki w tym przypadku nie istnieją!! Budowa stoi, koszty rosną, dach niszczeje… Sprawa skończy się prawdopodobnie w sądzie. NIE POLECAM!!!!
    • Mamy prysznic typu walk-in tuż obok drzwi i po 1.5 roku od strony prysznica spuchła ościeżnica i podcięcie na drzwiach (jak na zdjęciach). Będę robić remont i zastanawiam się, jak tego uniknąć w przyszłości? Z czego wynika ten problem? Pod ościeżnicą jest silikon, a od podłogi do podcięcia jest na tyle daleko, że z podłogi nie złapie wilgoci. Nigdy nie zalaliśmy podłogi, podczas kąpieli zawsze kładziemy dywanik kąpielowy, żeby zebrał całą wodę, nie myjemy mopem na mokro. Deszczownica i słuchawka są w odległości 1.5 m od ściany i choćbym się starał to zawsze parę kropel pryśnie w tamte okolice, ale nie sądziłem, że od tego może tak spuchnąć. Włączamy wentylację mechaniczną i drzwi przez prawie cały czas są otwarte, więc nie powinno być zbyt wilgotno od pary.
    • Jeśli rurka jest zamurowana, otulina jest zbędna... Ta otulina zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na tej rurce, jeśli biegnie gdzieś tuż pod powierzchnią ściany lub na zewnątrz,,. można zamurować i w otulinie... Na ciepłej wodzie otulina pozwala na mniejsze straty ciepła i wydaje się potrzebniejsza...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...