Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Zasady montażu pokryć dachowych

Recommended Posts

Gwarancją solidnie pokrytego dachu, oprócz dobrych materiałów jest poprawny montaż. W artykule skupimy się na technologii wykonania pokrycia dachówkami, blachodachówką, papą, gontami bitumicznymi, płytami falistymi oraz strzechą.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/dachy-i-rynny/16406-zasady-montazu-pokryc-dachowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dekarz
Strasznie dużo tych informacji "na żywo", aż mi łeb pękł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cóż... ja mam wątpliwości nawet co do autorstwa - a może to objaw włamania na serwer Budujemydom.pl?
Już mówię dlaczego - w jednym zdaniu poświęconym strzesze i tematowi jak ją wykonać, autor popełnia kardynalny błąd (chyba, że to trend wpisujący się w otaczającą nas bylejakość) twierdząc autorytatywnie że strzechę mocuje się drutem galwanizowanym, czyli przekładając z polskiego na nasze - zwykłym stalowym drutem ocynkowanym. Cóż dziwić się półinteligentnym "strzecharzom" którzy również tak twierdzą, kiedy podobne bzdury płyną z ust architekta!!!
Zapraszam do wątku zatytułowanego Galeria Fuszerki gdzie pokazuję jak to dokładnie wygląda. Mam nadzieję, że zarówno redakcja jak i sam autor przede wszystkim błyskawicznie sprostują tę informację. W przeciwnym razie wiarygodność, z co za tym idzie prestiż portalu spada lotem koszącym do poziomu zero, co jest chyba niezgodne z dotychczasowym wizerunkiem!!!
Galeria Fuszerki https://forum.budujemydom.pl/Galeria-fuszer...762#entry336762

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W zasadzie po to zostało napisane, że "wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy" i nie zostały podane bardziej szczegółowe informacje - żeby zajmowali się tym fachowcy. Strzecha nie jest pokryciem łatwym w montażu i jako taka powinna być wykonywana wyłącznie przez wąsko wyspecjalizowanych wykonawców. Z drugiej strony architekt nie jest technologiem, w tej dziedzinie bazuje na wiedzy przekazanej mu przez wykonawców. Wychodzi więc na to, że w tekście znalazło się jedno słowo za dużo - a jeśli tak - przepraszam czytelników.

Piotr Kmiecik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Problem leży w tym, że od jakiegoś czasu w Polsce powstało sporo ekip "strzecharskich", które lansują obniżenie jakości używanych materiałów - zamiast używanego aktualnie na całym świecie do wiązania strzechy drutu chromoniklowego (nawet w Chinach) wiążą strzechę drutem ocynkowanym, którego trwałość jest kilkunastokrotnie krótsza. Mówiąc obrazowo: drut chromoniklowy przetrwa dłużej niż sama strzecha, drut ocynkowany skoroduje po kilku latach, powodując zniszczenie w zasadzie dobrego poza tym pokrycia. "Fachowcy" ci nie robią tego pokątnie, a próbują różnymi manewrami wprowadzić tę informację do świadomości powszechnej, bo strzecha jako taka nie jest w Polsce (w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich) unormowana prawnie. Podając tę informację oficjalnie niemal na forum BudujemyDom wpisuje się Pan, chcąc nie chcąc w tę tendencję, a myślę, że nie taki był Pana zamiar. Idąc dalej - większość czytelników nie zwróci uwagi na komentarze tylko na treść artykułu i będzie powielało tę nieprawdziwą, a wręcz szkodliwą informację dalej, popierając ją Pana autorytetem.
Sądzę, że warto jednak skorygować treść artykułu, a jeśli to niemożliwe uzupełnić o nazwisko fachowca, nazwę firmy w której uzyskał Pan tę błędną informację.

Zapraszam Pana do swojego serwisu poświęconemu strzecharstwu jako takiemu - znaleźć tam można w zasadzie kompendium wiedzy na temat wykonania strzechy w wielu jej wariantach jak i zabezpieczenia przeciwpożarowego czy zwiększającej odporność ogniową izolacji konstrukcji. Jeśli byłby Pan zainteresowany tematem to chętnie uzupełnię tę wiedzę i osobiście odpowiem na pytania - z tego co zauważyłem Pana pracownia mieści się we Wrocławiu, a nominalna siedziba mojej firmy w Trzebnicy, gdzie często, poza sezonem bywam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dachówka
Czy aby na pewno jedynie dachówki skrajne muszą być przymocowane? Z tego co wiem na połaciach co nie które ( ile na m2 najczęściej określa producent ) dachówki również należy mocować. Proszę o odpowiedź w komantarzu. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co prawda nie zajmuję się wykonywaniem pokryć dachówką ceramiczną, ale miałem nie raz okazję demontować dachówkę przed położeniem strzechy. To mocowanie to było przekleństwo (realizacje w Danii) bo praktycznie co druga dachówka była mocowana specjalnym stalowym łącznikiem do łaty. Może to strefa wiatrowa o bardziej intensywnych wiatrach, może wpływ miał kąt nachylenia (zwykle blisko 50 stopni), ale rozbiórka tego to droga przez mękę. Myślę, że wiatr miałby z nią podobny problem icon_wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Bardzo dobra lektura dla kolegi AUTORA - a że Ci się chciało - szacunek !!  
  • Witam, zarejestrowałam sie na tej stronie ponieważ w tym roku rozpoczynam budowę domu. Chciałabym dowiedzieć sie jakie sa mniej więcej koszty wizualizacji projektu budowlanego. Posiadam projekt domu z przed kilu lat, jest to jedynie wersja papierowa. Chciałabym, żeby z tego projektu zrobić projekt komputerowy 3D. Czy robił ktoś moze coś takiego? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Za zbędne komentarze typu „idź do jakiegos biura architektonicznego” z góry dziękuje. Chce mieć poprostu porównanie cenowe 
  • 1. Nie chce mi się już szukać normy. 2. Pomiarowiec doskonale wie, że ani 25 A, ani nawet gdyby wcisnąć tam 6A to selektywności nie będzie. Mam tylko wrażenie, iż pod pojęciem "selektywność" rozumiemy inne zjawiska. Dla mnie selektywność oznacza, ze obszar działania dwóch zabezpieczeń nie ma części wspólnej. Niestety, wyłączniki nadmiarowo - prądowe tego na pewno nie zapewniają, co wynika z ich budowy. Oczywiście, są zabezpieczenia selektywne, ale one kosztują! A że powinien je instalować ZE, czyli dostawca energii, to już inna bajka. Nie ma go jak do tego zmusić.   Tutaj jest garść informacji o zabezpieczeniach nadmiarowo - prądowych. https://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/23926-wylacznik-instalacyjny-nadmiarowo-pradowy-zasada-dzialania-i-cel-stosowania
  • Kolego "retrofood" Ad ad1/ może nawet dać 40x4,  tylko po co kasę ma wrzucać w wykop do uziomu bud. gosp. ? Ad ad 2/ a jak przyjdzie mu pomiarowiec do odbioru instalacji , to wpisze w protokół "brak selektywności " - i po co mu to ?   Pozdr
  • Ad. 1. Dałem Ci linki do artykułów, gdzie wszystko jest napisane, czytałeś? Ad. 3. Na jaką cholerę w jakimś rurarzu? I po co aż 80 cm? Lubisz kopać rowy? W tekście z linku jest podany sposób układania kabla i rysunki. Zabezpiecza się go rurami tylko w określonych miejscach, jakichś przejść pod drogą czy ścieżką, skrzyżowań z wodociągami, gazociągami itp. I nie zapominaj, że trasa kabla ma być zinwentaryzowana przez geodetę! To się musi potem znaleźć na mapach.   Ad. 1. Proponowałbym jednak 30 x 3 jako przekroj minimalny. Ad. 2. Selektywności nie będzie tak czy inaczej, jest to martwy zapis w prawie i od wielu lat nikt się tym nie przejmuje. Ad. 3. Rura (odcinek) przy poprzecznych przejściach bywa, że musi być stalowa. Zależy od tego co ma być na gorze, chodzi o rodzaj i wielkość obciążeń. Ad. 4. Oczywiście, mogą być 2 kable w wykopie, ale nie zapominajcie o folii nad kablami, tak jak na rysunku.   PS. W płycie fundamentowej też się da wykonać uziom fundamentowy, ale proponowałbym do tego wynająć kumatego elektryka. Malo kto zna technologię wykonywania, szczególnie przy stosowaniu różnych typów izolacji przeciwwilgociowej, a bez tego pewnie się nie obejdzie.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×