Skocz do zawartości

ocieplenie i izolacja stropodachu


Recommended Posts

Napisano
Dzień dobry. Moja Siostra wiosną ubiegłego roku kupiła dom bliźniak typowy klocek budowany w 70 latach. Otóż posiada on stropodach ocieplony icon_evil.gif żużlem wielkopiecowym pokryty papą termozgrzewalną. Otóż ocieplenie to zapewne jest nie wystarczające i w tym problem , po opadach śniegu a wiadomo śnieg jest wspaniałym izolatorem mimo iż na zewnątrz panowały ciągle ujemne temperatury nastąpiło wytapianie śniegu na powierzchni dachu a co za tym idzie kompletnie zalodzone rynny olbrzymie sople oraz kilkunastocentymetrową warstwa lodu na schodach wejściowych do domu wręcz masakra. Rozmawiałem na ten tema z sąsiadem siostry i u niego było podobnie. On ten problem rozwiązał w ten sposób ,że wykonano mu na stropodachu typową więźbę drewnianą spód ocieplono styropianem i problemu nie ma. Wiem że najprościej było by kompletnie odśnieżać dach oraz zamontować przewody grzejne w rynnach , jednak to nie rozwiązałoby problemu strat ciepła. W związku z tym mam do Pana pytanie czy istnieje jakiś system ,który raz gwarantowałby ocieplenie tego stropodachu jak również powiązany by był z izolacją przeciwwilgociową . Jednocześnie chcę nadmienić iż nie chciałbym za bardzo dociążać stropodachu gdyż nie zachowały się żadne projekty i tak praktycznie nie jest znana jego konstrukcja. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Remigiusz
Napisano
Praktycznie można brać pod uwagę dwie możliwości modernizacji dachu - utworzenie dodatkowej konstrukcji dachowej (jak u sąsiada) lub ocieplenie istniejącego dachu.

W pierwszy wariancie konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a więc i opracowanie projektowe dostosowane do istniejącej konstrukcji domu. Ocieplenie można wykonać jako prace remontowe układając na istniejącym pokryciu płyty styropianowe przykryte następnie papą termozgrzewalną. Problem zamarzania rynien i tworzenia się sopli rozwiąże zamontowanie kabli grzewczych, gdyż niezależnie od ciepłochronności dachy mogą się one tworzyć pod wpływem
promieniowania słonecznego.
Napisano
Jest kilka rozwiązań. Jedno to zwalić całą szlakę i wykonać poprawnie izolację ze spadkami i pokryć papą termozgrzewalną.
Drugie to całkowita zmiana dachu uwarunkowana tak jak wspomniał szanowny przedmówca projektem i pozwoleniem na budowę o ile miejscowe warunki na taką zmianę pozwalają.
Trzecie najgorsze to na istniejącym dachu zamontować izolację i pokryć papą.
Kable grzewcze praktycznie nie będą potrzebne no może w ruch spustowych.
Zrucanie śniegu z takiego dachu zbyteczne a nawet szkodliwe gdyż grozi zniszczeniem pokrycia.
Życzę rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...