Skocz do zawartości

Kominek z DGP czy płaszczem wodnym?


Recommended Posts

By kominek ogrzał inne pomieszczenia oprócz tego w którym stoi, należy wykonać instalację dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo wybrać kominek z tzw. płaszczem wodnym, który włącza się do instalacji centralnego ogrzewania, podobnie jak kocioł na paliwo stałe. Rozważmy, wady i zalety tych rozwiązań.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/13040-kominek-z-dgp-czy-plaszczem-wodnym

Link do komentarza
Gość Piotr Nicosia
Zbudowałem kominek, bez żadnego systemu. Nie róbcie kotłowni w czystym salonie. Kominek omurowałem cegłą szamotową. Dla przyjemności zapalam wieczorem na 3-4 godziny, przez ten czas szamot odbiera ciepło, salon nagrzewa się tylko prze szybę i to w zupełności wystarczy. Idę spać, w kominku gaśnie, a pozostaje ciepły ok 6-8godz. Kominek z płaszczem wodnym nazwijmy po imieniu: Kocioł. Kominek z dgp powiedzmy uczciwie: zawsze zostawia brudne ślady przy wylotach, w każdym pokoju, obrzydliwe, w nowych, najnowszych domach..
Link do komentarza
Cytat

Zbudowałem kominek, bez żadnego systemu. Nie róbcie kotłowni w czystym salonie. Kominek omurowałem cegłą szamotową. Dla przyjemności zapalam wieczorem na 3-4 godziny, przez ten czas szamot odbiera ciepło, salon nagrzewa się tylko prze szybę i to w zupełności wystarczy. Idę spać, w kominku gaśnie, a pozostaje ciepły ok 6-8godz.
Kominek z płaszczem wodnym nazwijmy po imieniu: Kocioł. Kominek z dgp powiedzmy uczciwie: zawsze zostawia brudne ślady przy wylotach, w każdym pokoju, obrzydliwe, w nowych, najnowszych domach..



Ja od malowania domu mam już 2 sezon grzewczy na kominku i nie widzę żadnych brudnych śladów przy anemostatach wywiewnych systemu DGP. Przy kominku u góry owszem jest lekko brudne ale tragedii nie ma. Może ten brak brudu przy anemostatach spowodowany jest tym, iż są na piętrze i jest kilka metrów z dołu do wylotu, a po drodze jest nawiewnik. Filtr zdjąłem 2 lata temu bo ograniczał przepływ, a brudny i tak nie był zbytnio.
Link do komentarza
Cytat

Zbudowałem kominek, bez żadnego systemu. Nie róbcie kotłowni w czystym salonie.


A co to za różnica czy kominek z jakimś systemem czy nie?
Kominek to palenisko... palenisko (wytwornicę ciepła) instaluje się w kotłowni. Sam siebie oszukujesz przy takim toku myślenia icon_lol.gif
Dla mnie kominek to kominek, a nie żaden kocioł... i ma służyć dla przyjemności cieszenia się żywym ogniem.
A że można przemyśleć konstrukcje i dystrybuować ciepło po całym domu w ten czy inny sposób, a nie tylko w obrębie paleniska, to dodatkowy bonus, a nie minus.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość Kaszeba
Użytkuję kominek z płaszczem wodnym w domu o pow użyt. 136 m2 , ściany jednowarstwowe. Działa rewelacyjnie, palę w weekendy i od 16.00 codziennie. Zużycie 6mp buka w roku, gaz 185 pln średniomiesięcznie w roku. Gaz do gotowania, cwu i co.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
    • Warto byłoby zaktualizować badania geologiczne, przy obecnych warunkach hydrologicznych kiedy poziom wody gruntowej jest niski, być może udałoby się posadowić fundamenty. Jeśli mielibyśmy wodę w poziomie posadowienia lub powyżej, trzeba by było odwodnić teren. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...