Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Kominek z DGP czy płaszczem wodnym?

Recommended Posts

By kominek ogrzał inne pomieszczenia oprócz tego w którym stoi, należy wykonać instalację dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo wybrać kominek z tzw. płaszczem wodnym, który włącza się do instalacji centralnego ogrzewania, podobnie jak kocioł na paliwo stałe. Rozważmy, wady i zalety tych rozwiązań.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/13040-kominek-z-dgp-czy-plaszczem-wodnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piotr Nicosia
Zbudowałem kominek, bez żadnego systemu. Nie róbcie kotłowni w czystym salonie. Kominek omurowałem cegłą szamotową. Dla przyjemności zapalam wieczorem na 3-4 godziny, przez ten czas szamot odbiera ciepło, salon nagrzewa się tylko prze szybę i to w zupełności wystarczy. Idę spać, w kominku gaśnie, a pozostaje ciepły ok 6-8godz. Kominek z płaszczem wodnym nazwijmy po imieniu: Kocioł. Kominek z dgp powiedzmy uczciwie: zawsze zostawia brudne ślady przy wylotach, w każdym pokoju, obrzydliwe, w nowych, najnowszych domach..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zbudowałem kominek, bez żadnego systemu. Nie róbcie kotłowni w czystym salonie. Kominek omurowałem cegłą szamotową. Dla przyjemności zapalam wieczorem na 3-4 godziny, przez ten czas szamot odbiera ciepło, salon nagrzewa się tylko prze szybę i to w zupełności wystarczy. Idę spać, w kominku gaśnie, a pozostaje ciepły ok 6-8godz.
Kominek z płaszczem wodnym nazwijmy po imieniu: Kocioł. Kominek z dgp powiedzmy uczciwie: zawsze zostawia brudne ślady przy wylotach, w każdym pokoju, obrzydliwe, w nowych, najnowszych domach..Ja od malowania domu mam już 2 sezon grzewczy na kominku i nie widzę żadnych brudnych śladów przy anemostatach wywiewnych systemu DGP. Przy kominku u góry owszem jest lekko brudne ale tragedii nie ma. Może ten brak brudu przy anemostatach spowodowany jest tym, iż są na piętrze i jest kilka metrów z dołu do wylotu, a po drodze jest nawiewnik. Filtr zdjąłem 2 lata temu bo ograniczał przepływ, a brudny i tak nie był zbytnio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja również ponad 2 lata już posiadam w salonie "kocioł" i żadnych brudnych śladów niet icon_smile.gif Zadowlony i na razie to tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zbudowałem kominek, bez żadnego systemu. Nie róbcie kotłowni w czystym salonie.


A co to za różnica czy kominek z jakimś systemem czy nie?
Kominek to palenisko... palenisko (wytwornicę ciepła) instaluje się w kotłowni. Sam siebie oszukujesz przy takim toku myślenia icon_lol.gif
Dla mnie kominek to kominek, a nie żaden kocioł... i ma służyć dla przyjemności cieszenia się żywym ogniem.
A że można przemyśleć konstrukcje i dystrybuować ciepło po całym domu w ten czy inny sposób, a nie tylko w obrębie paleniska, to dodatkowy bonus, a nie minus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kaszeba
Użytkuję kominek z płaszczem wodnym w domu o pow użyt. 136 m2 , ściany jednowarstwowe. Działa rewelacyjnie, palę w weekendy i od 16.00 codziennie. Zużycie 6mp buka w roku, gaz 185 pln średniomiesięcznie w roku. Gaz do gotowania, cwu i co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...