Skocz do zawartości

Sterowanie czasowe pompą ciepła


pychy

Recommended Posts

Witam.
Od dwóch miesięcy jestem użytkownikiem pompy ciepła powietrze-woda Dimplex Lia 7il split sterowaną pogodowo. Dom 130m2 po podłogach, tylko ogrzewanie podłogowe.
Pompa ta ma możliwość zaprogramowania do sześciu różnych akcji ciągu doby, np. 5 uruchomień c.o. i 1 cwu.
Póki co mam ustawione trzy akcje: grzanie c.o. przez 17 godzin, grzanie cwu przez 1,5 godziny i znowu grzanie c.o. do końca doby.
Zauważyłem, że przy temperaturach na zewnątrz od 0 stopni w dół sprężarka pracuje przez cały czas trwania danego trybu. Inwerter tak jakby utrzymuje sprężarkę na niskich obrotach w celu utrzymania temperatury czynnika. Temperatura w domu nie rośnie ale po wyłączeniu urządzenia na 3,5 h temperatura w domu spadła p 0,5 stopnia C. Przez ostatnie kilka dni, gdzie temperatura spadała do -3 stopni, zużycie energii w ciągu doby kształtowało się na poziomie 22-24kWh (w tym pompki obiegowe, energia na c.o. i cwu).

W związku z powyższym zastanawiam się, czy by nie ustawić np 6 przedziałów czasowych pracy pompy ciepła w ciągu doby, np 5 razy grzanie c.o. po 2,5 h i 1 grzanie cwu przez 1,5. W efekcie da to łącznie 14 godzin pracy urządzenia i pompek obiegowych, czyli 58% dotychczasowego czasu pracy.

Czy ktoś z forumowiczów testował już na pompie ciepła zmianę z ciągłej pracy na taką właśnie czasową co kilka godzin w ciągu doby?
Link do komentarza
Nie wiem kto i jak dobierał Ci tą PCi, ale wiem, że jest źle dobrana. icon_evil.gif
Nie wiem czy wykonano OZC, ale wynika z tego, że nie – czyli dobór był na zasadzie, będzie pan zadowolony. icon_evil.gif

Ta powietrzna PCi napędzana jest sprężarką 1,7kW (230V) i nie ma ….. we wsi, aby przy temperaturach zewnętrznych poniżej 0, osiągnęła moc wyższą niż 5kW, a przy -10 nie więcej jak 3,5kW. Taka moc jest niewystarczająca, zwłaszcza jeśli PCi ogrzewa także CWU – stąd posiłkuje się w temperaturach ujemnych grzałką (3kW), a z tego wynika wysoki pobór energii.

Ps. To sterowanie PCi czasowe, a nie temperaturowe, to majstersztyk głupoty instalatora. zalamka.jpg

Ps 2. Nie wiem czy masz: http://www.enba-shop.com/out/media/Montage...2011bis0728.pdf od strony 97.
Link do komentarza
Nic nie wiadomo o zapotrzebowaniu na ciepło tego domu, ale jak piszesz bardzo wątpliwe żeby OZC było wykonane.
IMHO instalator nie dojść że dobrał PCi na oko kierując się sobie tylko znaną jakąś analogią co do jej mocy, to jeszcze nie uwzględnił faktu że to powietrzna pompa ciepła o dojść sporym wahaniu mocy grzewczej w zależności od temperatury DZ.

Gdyby to była gruntówka, to można by mniemać że taka moc zainstalowanego urządzenia by wystarczyła.

Cytat

Ps. To sterowanie PCi czasowe, a nie temperaturowe, to majstersztyk głupoty instalatora. zalamka.jpg


Wężykiem, wężykiem...
Link do komentarza
Witam.
Dom ma policzone w Audytor OZC 5.0 3D obciążenie cieplne 5,5kW i zapotrzebowanie na cieplo 27GJ/rok. Mostki cieplne obliczane metodą dokładną.
Współczynniki przenikania dla ścian U=0,12W/m2K, dla podłogi na gruncie U=0,10W/m2K, dla stropu U=0,16W/m2k. Do tego odzysk ciepła z wentylacji i okna o wsp. dla całych okien U=0,8W/m2K.
Krzywa grzewcza budynku przecina się z krzywą grzewczą pompy ciepła przy -10 stopniach C, czyli punkt biwalenty, przy którym uruchomią się grzałki do właśnie -10 stopni C.
Z tych 24kWh to 2kWh idzie na cwu i 4,5kWh to pompki obiegowe. Sprężarka zużywa 17,5kWh na cele c.o. przy temp. -3 do 0 stopni C.
Może teraz sytuacja się trochę rozjaśni...
Link do komentarza
Podejrzewam, że dobrano tą PCi tak jak gruntową.

Po drugie, moc PCi wyliczono dla delty „t” około 20stopni, a w przypadku powietrznych PCi powinno się liczyć co najmniej do delty „t” około 30 stopniowej – z różnych powodów.

A po trzecie, ten sterownik czasowy, służy do wymuszenia pracy PCi w optymalnym czasie np. zimą tylko w dzień, bo temperatura powietrza wtedy wyższa, lub tylko w II taryfie, ale ta PCi ma zbyt małą moc, aby w pełni wykorzystać taką funkcję sterownika (czasowego).
Link do komentarza
bajbaga - wbrew pozorom, dobór tej PC nie jest jeszcze taki tragiczny, biorąc pod uwagę parametry domu - ale tylko pod warunkiem że klient był świadomy tego konkretnego doboru...(i decydując się na tańszą pompę miał świadomość że będzie grzał częściowo prądem)
przecież takie domy są też ogrzewane prądem i właściciele nie bankrutują...(oczywiście przy odpowiedniej akumulacyjności i wykorzystaniu taniej taryfy)
ale tutaj chyba klient nie do końca był świadom, bo inaczej nie zadawałby takich pytań....
-10 to zdecydowanie za niska temperatura dla włączenia grzałek, szczególnie jeśli to jest 1 sezon grzewczy.

Cytat

Witam.
Dom ma policzone w Audytor OZC 5.0 3D obciążenie cieplne 5,5kW i zapotrzebowanie na cieplo 27GJ/rok. Mostki cieplne obliczane metodą dokładną.
Współczynniki przenikania dla ścian U=0,12W/m2K, dla podłogi na gruncie U=0,10W/m2K, dla stropu U=0,16W/m2k. Do tego odzysk ciepła z wentylacji i okna o wsp. dla całych okien U=0,8W/m2K.
Krzywa grzewcza budynku przecina się z krzywą grzewczą pompy ciepła przy -10 stopniach C, czyli punkt biwalenty, przy którym uruchomią się grzałki do właśnie -10 stopni C.
Z tych 24kWh to 2kWh idzie na cwu i 4,5kWh to pompki obiegowe. Sprężarka zużywa 17,5kWh na cele c.o. przy temp. -3 do 0 stopni C.
Może teraz sytuacja się trochę rozjaśni...



ja mam bardzo podobne parametry swojego domu jeśli chodzi o projektowe obciążenie cieplne i dobrałem sobie PC 7,6kw - gruntówkę

na stronie 118 są parametry tej PC
Wydajność grzewcza / współczynnik wydajności
(COP) zgodnie z norm¹ PN-EN 14511
A7/W 35 kW/--- 7,00/4,40
A2/W35 kW/--- 6,55/3,30
A-7/W35 kW/--- 5,15/2,65
A-7/W55 kW/--- 4,80/1,80
A-15/W35 kW/--- 4,60/2,30

Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dlatego twierdzę, że została dobrana nieumiejętnie.
Pompy powietrzne są bardzo kapryśne. A przy minusowych temperaturach, część energii idzie na odszranianie, co nie jest uwzględnione w COP.
Trochę to dziwne, że teoretycznie moc szczytowa określona jest na 5,5kW (bez CWU), a ta PCi nie osiąga takiej mocy, nawet w wyższych temperaturach zewnętrznych.
Gra - można ogrzewać samym prądem, tylko po co kupować PCi, która w zasadzie ma sens tylko w temp. około -5 stopni.
Moim zdaniem tam powinna być powietrzna PCi o mocy nie mniejszej niż 9kW i nie większej niż 12kW – wtedy przesunie się czas jej wykorzystania. Nie bez znaczenia jest to, że jest tam inwerter.
I jeszcze jedna sprawa, wtedy wyrabia się ten sterownik czasowy.
Link do komentarza
Ten model pompy ciepła przy parametrach A-7/W35 generuje moc 5,15kW, przy A-10/W35 około 5kW, przy A-15/W35 daje 4,6kW. Krzywa grzewcza budynku pokazuje, że przy -15 na zewnątrz obciążenie wynosi niecałe 5kW. Punkt biwalenty będzie chyba nawet troszkę później niż pisałem bo przy -12 stopniach. Wtedy załączą się grzałki i system będzie zasilany właśnie samymi grzałkami.
Teraz mam ustawioną krzywą grzewczą w taki sposób, że przy -15 temp czynnika wynosi 33 stopnie C, a przy + 15 wynosi 27 stopni. Cała krzywa obniżona jest teraz o 1 stopień. Jak na razie temp w domu i komfort są w prządku, a temperatury utrzymują się na jednym poziomie całą dobę +- 0,5C (w sypialniach 21, w salonie i kuchni 22).
Pompa jest dobrana na styki zakładając, że budynek ma dokładnie takie parametry jak w projekcie.
Zakładając nawet, że 25% całego okresu grzewczego będą pracować same grzałki, a pozostałą część sezonu urządzenie grzeje sprężarką to i tak nie jest źle. 25% z 27GJ/rok daje nam 6,75GJ, czyli 1876kWhx0,63zł=1182zł kosztują grzałki w sezonie.
Resztę sezonu, czyli 20,25GJ będzie dostarczone przez sprężarkę ze średnim COP 2,85, co daje nam 1975kWhx0,63zł=1244zł. Łącznie na cele c.o. zapłacę około 2500zł.
Link do komentarza
pychy - jeszcze jedno pytanie - używasz prądu 2 taryfowego?
widzę, że jednak w twoim przypadku wybór był świadomy, świadczą o tym twoje opowiedzi...czy drugi raz zrobiłbys tak samo?
mam tylko zastrzeżenie, co do twojego założenia, że dom wyszedł idealnie niż wyszły wyniki w obliczeniach...ja jestem pewny, że w rzeczywistości są gorsze... icon_smile.gif

po cenie widzę że nie...icon_biggrin.gif

tak jeszcze dla porównania - napisz jakie koszty poniosłeś z takim a nie innym źródłem ogrzewania..bardzo mnie to ciekawi...aha, masz podlicznik?
porównanie kosztów na koniec okresu grzewczego, dla dwóch podobnych energetycznie domów może być ciekawym doświadczeniem icon_smile.gif
Link do komentarza
Witam.
W domu mieszkamy od dwóch miesięcy i dopiero teraz ociepliłem wieńce od góry - od strony poddasza i założyłem zamek do schodów strychowych. Do tej pory wieńce były nieocieplone, a właz na strych z garażu ogrzewanego był uchylony na 15cm.
Mam podlicznik 3-f na pompę ciepła, który mierzy zużycie dla sprężarki, dwóch pompek obiegowych i grzałek.
Od wczoraj od godziny 18.00 do dzisiaj 18.00 całość zużyła 12kWh, w tym c.o., cwu oraz pompki. Może pomogły moje sobotnie zabiegi. Zużycie wyraźnie spadło ale muszę poczekać do ujemnych temperatur, to wtedy będę wiedział na bank.
Używam prądu I taryfowego G11.
Całość systemu grzewczego, czyli źródło ciepła, bufor, zasobnik cwu 200, cała podłogówka z projektem i wykonanie, do tego cały osprzęt kotłowni wraz z montaż kosztował 30tys. brutto. Sama pompa ciepła 12,5tys.
W mojej okolicy nie ma gazu i dlatego wybrałem takie źródło. Spalania nie chciałem za żadne pieniądze.
Link do komentarza
ile kwh zużyłeś od początu października?
jestem ciekaw porównania zużycia za cały sezon grzewczy....z uwględnieniem grzania grzałkami
ja za swój zestaw dałem około 48tys - twoją cenę uważam za bardzo dobrą.
u mnie od początku listopada idzie średnio około 15kwh/dobe, ale 91% w taniej taryfie (czyli 4,40zł/dzień)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • no jasne - chciałoby się OHP zrobić na forum - a Stach   znowu chętnie by tępe łby oświecał słusznymi referatami dla trudnego elementu jako światły inteligent właściwie myślący  i przewodnik dla ciemnych i niedouczonych    wytłuściłem - bo to tekst do kabaretu dobry  ale oddaje twój zacofany sposób myślenia   no wypisz wymaluj egzekutywa partyjna z lat 60 - tych się kłania i radzenie przy baniaku wódki czerwonych półanalfabetów o braniu za mordę bękartów kapitalizmu...   wiem że wspomnienia z młodości sa fajne, człowiek był rześki i skory do działania no ale takimi reminiscencjami bym się nie dzielił  w końcu dobrze że minęło to, co powinno minąć    tu nie szkoła ani hufiec tu są dorośli ludzie, wkolo jaka taka demokracja - komuna się skończyła 30 lat temu obudź się Stachu - jest wolność słowa i myslenia, nie ma politruków do lamania kręgosłupów, przynajmnie na takich forach     otóż to ale najpierw przeczytaj te swoje marzenia z czasów tow. Wiesława a może ty to z jakiejs broszury zacytowałeś? jak znam życie, to pewnie z pamięci bo to były takie teksty, jak mantry powtarzane i celebrowane, dopóki Gierek nie nastał    No nie myslałem, że z takim tekstem wyskoczysz zamordystycznym ale jaja           
    • Witam, może mi ktoś podpowiedzieć, czy taki rodzaj zamocowania komina jak na załączonym zdjęciu jest w porządku? Chodzi mi o odległość - na dole przy podstawie odległość od ściany do końca komina to 107 cm. Komin założony prawie 2 tygodnie temu i nie wiem, czy to jest dobrze zrobione, czy jakiś mocniejszy wiatr nie wyrwie? Oglądałem na YT filmy (niestety już po zamontowaniu u mnie) i firma Poujoulat zaleca (chociaż to nie wymóg) na styropianie podkładkę z blachy, której też jak widać nie mam.
    • Dokręć śruby które wystają ze ściany. Spróbuj o jeden obrót, jak będzie mało, to powtórz. I porządnie dokręć z góry.
    • Polynora sporo ostatnio używałem, rozpręża się tak na moje oko dwukrotnie, czyli tak jak producent określa. Ale jakbym miał to wsadzać do ziemi, to raczej słabo. Od 6tej minuty jest test na chłonność. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Nie "oboje", tylko obydwaj, jeśli już. I nie nakręcamy się, bo nie ma takiej potrzeby. Obydwaj sporo w życiu widzieliśmy i obydwaj sporo wiemy. Natomiast takie poglądy jakie masz  Ty, to ja miałem w czasach, gdy byłem zuchem. To dlatego pytam czy się przypadkiem wczoraj nie urodziłeś. Bo jesteś taki zdziwiony rzeczywistością jak dziecię we mgle. Obudź się! Świat wygląda inaczej niż w Twoich marzeniach sennych.   Jeszcze niedawno wściekałeś się gdy napisałem, że oczka wodne to wylęgarnie komarów. I głosiłeś, że jestem kłamcą. Otóż nie jestem, bo Ty jesteś teoretykiem i pewnie chciałbyś, żeby wszystko wyglądało tak jak sobie zamarzyłeś. Ale ja teoretykiem byłem kilkadziesiąt lat temu, teraz z praktyki wiem bo widziałem, że świat nie jest tym z naszych marzeń i ludziom wystarcza zapału na rok, dwa, u najlepszych najwyżej trzy. Potem jest proza życia i po zapale NIE MA ŚLADU!!!. Zostaje sadzawka z wylęgarnią komarów.    Ja Cię nawet rozumiem, Denerwujesz się, gdy widzisz, że coś nie idzie tak, jakbyś chciał. Wierzysz, że ruszysz z posad bryłę świata. Ale jeśli masz więcej niż 15 lat, to czas byłby zrozumieć, że inni mogą tego nie chcieć i robić będą to, co Tobie się nie podoba, A Twój sprzeciw będą mieć w d...alekim poważaniu. . Dlatego prześpij się i spuść z tonu, bo szkodzisz wyłącznie sobie, a kolejki do kardiologów wciąż się wydłużają.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...