Skocz do zawartości

pychy

Uczestnik
  • Posty

    8
  • Dołączył

  • Ostatnio

pychy's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Licznik mam dopiero od 7 listopada, czyli 2 tygodnie. Zużyłem do tej pory 210kWh, czyli średnio 16kWh na dobę ale jak pisałem miałem dużo niekontrolowanych strat ciepła przez wieńce i właz na strych. Zobaczymy co będzie dalej.
  2. Witam. Z wiązarów da się zrobić poddasze i to nawet użytkowe. Ja tak mam. Pełna wysokość poddasza, które można przerobić na mieszkalne. Dach dwuspadowy. Koszt wiązarów z montażem to 25 tys. brutto. W tym jest strop policzony jako użytkowy i cała więźba. Nie trzeba robić dodatkowych ścian nośnych i zmieniać fundamentów.
  3. Witam. W domu mieszkamy od dwóch miesięcy i dopiero teraz ociepliłem wieńce od góry - od strony poddasza i założyłem zamek do schodów strychowych. Do tej pory wieńce były nieocieplone, a właz na strych z garażu ogrzewanego był uchylony na 15cm. Mam podlicznik 3-f na pompę ciepła, który mierzy zużycie dla sprężarki, dwóch pompek obiegowych i grzałek. Od wczoraj od godziny 18.00 do dzisiaj 18.00 całość zużyła 12kWh, w tym c.o., cwu oraz pompki. Może pomogły moje sobotnie zabiegi. Zużycie wyraźnie spadło ale muszę poczekać do ujemnych temperatur, to wtedy będę wiedział na bank. Używam prądu I taryfowego G11. Całość systemu grzewczego, czyli źródło ciepła, bufor, zasobnik cwu 200, cała podłogówka z projektem i wykonanie, do tego cały osprzęt kotłowni wraz z montaż kosztował 30tys. brutto. Sama pompa ciepła 12,5tys. W mojej okolicy nie ma gazu i dlatego wybrałem takie źródło. Spalania nie chciałem za żadne pieniądze.
  4. Ten model pompy ciepła przy parametrach A-7/W35 generuje moc 5,15kW, przy A-10/W35 około 5kW, przy A-15/W35 daje 4,6kW. Krzywa grzewcza budynku pokazuje, że przy -15 na zewnątrz obciążenie wynosi niecałe 5kW. Punkt biwalenty będzie chyba nawet troszkę później niż pisałem bo przy -12 stopniach. Wtedy załączą się grzałki i system będzie zasilany właśnie samymi grzałkami. Teraz mam ustawioną krzywą grzewczą w taki sposób, że przy -15 temp czynnika wynosi 33 stopnie C, a przy + 15 wynosi 27 stopni. Cała krzywa obniżona jest teraz o 1 stopień. Jak na razie temp w domu i komfort są w prządku, a temperatury utrzymują się na jednym poziomie całą dobę +- 0,5C (w sypialniach 21, w salonie i kuchni 22). Pompa jest dobrana na styki zakładając, że budynek ma dokładnie takie parametry jak w projekcie. Zakładając nawet, że 25% całego okresu grzewczego będą pracować same grzałki, a pozostałą część sezonu urządzenie grzeje sprężarką to i tak nie jest źle. 25% z 27GJ/rok daje nam 6,75GJ, czyli 1876kWhx0,63zł=1182zł kosztują grzałki w sezonie. Resztę sezonu, czyli 20,25GJ będzie dostarczone przez sprężarkę ze średnim COP 2,85, co daje nam 1975kWhx0,63zł=1244zł. Łącznie na cele c.o. zapłacę około 2500zł.
  5. Acha.... Temperatura w domu od 21do 22,5 stopnia C. Strefa klimatyczna III, czyli obciążenie policzone dla -20 stopni C. Obecnie grzałki się nie uruchamiają, bo sterownik na to nie pozwala, dopiero w punkcie biwalentnym.
  6. Witam. Dom ma policzone w Audytor OZC 5.0 3D obciążenie cieplne 5,5kW i zapotrzebowanie na cieplo 27GJ/rok. Mostki cieplne obliczane metodą dokładną. Współczynniki przenikania dla ścian U=0,12W/m2K, dla podłogi na gruncie U=0,10W/m2K, dla stropu U=0,16W/m2k. Do tego odzysk ciepła z wentylacji i okna o wsp. dla całych okien U=0,8W/m2K. Krzywa grzewcza budynku przecina się z krzywą grzewczą pompy ciepła przy -10 stopniach C, czyli punkt biwalenty, przy którym uruchomią się grzałki do właśnie -10 stopni C. Z tych 24kWh to 2kWh idzie na cwu i 4,5kWh to pompki obiegowe. Sprężarka zużywa 17,5kWh na cele c.o. przy temp. -3 do 0 stopni C. Może teraz sytuacja się trochę rozjaśni...
  7. Witam. Od dwóch miesięcy jestem użytkownikiem pompy ciepła powietrze-woda Dimplex Lia 7il split sterowaną pogodowo. Dom 130m2 po podłogach, tylko ogrzewanie podłogowe. Pompa ta ma możliwość zaprogramowania do sześciu różnych akcji ciągu doby, np. 5 uruchomień c.o. i 1 cwu. Póki co mam ustawione trzy akcje: grzanie c.o. przez 17 godzin, grzanie cwu przez 1,5 godziny i znowu grzanie c.o. do końca doby. Zauważyłem, że przy temperaturach na zewnątrz od 0 stopni w dół sprężarka pracuje przez cały czas trwania danego trybu. Inwerter tak jakby utrzymuje sprężarkę na niskich obrotach w celu utrzymania temperatury czynnika. Temperatura w domu nie rośnie ale po wyłączeniu urządzenia na 3,5 h temperatura w domu spadła p 0,5 stopnia C. Przez ostatnie kilka dni, gdzie temperatura spadała do -3 stopni, zużycie energii w ciągu doby kształtowało się na poziomie 22-24kWh (w tym pompki obiegowe, energia na c.o. i cwu). W związku z powyższym zastanawiam się, czy by nie ustawić np 6 przedziałów czasowych pracy pompy ciepła w ciągu doby, np 5 razy grzanie c.o. po 2,5 h i 1 grzanie cwu przez 1,5. W efekcie da to łącznie 14 godzin pracy urządzenia i pompek obiegowych, czyli 58% dotychczasowego czasu pracy. Czy ktoś z forumowiczów testował już na pompie ciepła zmianę z ciągłej pracy na taką właśnie czasową co kilka godzin w ciągu doby?
  8. Witam wszystkich. Wraz z żoną rozpoczniemy budowę czterech kątów w przyszłym roku. Cały temat tego domu sprowadza się właściwie do jego dachu:) Właśnie dostaliśmy wycenę na wiązary wraz montażem i całym do tego potrzebnym oprzyrządowaniem(bez pokrycia dachu): 25tys brutto, przy czym zmieniliśmy dach na dwuspadowy, a kąt powiększyliśmy do 30 stopni. Dodatkowo będą to wiązary attykowe, czyli całe poddasze możliwe do adaptacji jako użytkowe. Trzeba tylko zmienić ściany kuchnia-salon i korytarz-pokój,łazienka na nośne. Dom będzie wybudowany w standardzie energooszczędnym, czyli obciążenie cieplne rzędu 5kW, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła powietrze-woda, pustaki cokołowe, montaż okien w systemie i3 itp... Liczę, że stan surowy zamknę w kwocie 100tys. zł z robocizną. Mam ekipę za 25 tys. Technologia: fundamenty z bloczków betonowych, ściany z betonu komórkowego na kleju, brak jednego komina (ze względu na wentylację mechaniczną), dach kryty blachą, okna według wyceny 11tys zł brutto z montażem i3 (energooszczędne). Pozdrawiam szczęśliwych budowniczych.... i chętnie posłucham informacji na temat budowanie tego domu w standardzie energooszczędnym.
×
×
  • Utwórz nowe...