Skocz do zawartości

Architekt radzi: z czego budować dom


Recommended Posts

Wybór materiału, z jakiego zbudujemy dom to decyzja, którą musimy podjąć już na etapie powstawania projektu, by podczas budowy i późniejszej eksploatacji domu wybrane rozwiązania ze sobą współgrały i okazały się optymalne pod wszelkimi względami.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/15254-architekt-radzi-z-czego-budowac-dom

Link do komentarza
Gość czytelnik
...dlaczego tak bardzo upieramy się przy cegłach i zaprawach...są na rynku doskonałe alternatywy takie jak np. styropianowe szalunki tracone - zdecydowanie właściwe na dzisiejszą rzeczywistość...
Link do komentarza
Gość drobiazgowy
to foto ściany jednowarstwowej nie zachęca - gruba zaprawa w warstwie poziomej oraz bardzo dużó wilgoci - co widać po mokrych plamach w miejscu łączenia posczególnych warstw..
Link do komentarza
Gość ParaNasycona
Nie zgodzę się z twierdzeniem, że ściany nie oddychają, że to mit. Wszystko zależy od konstrukcji ściany, od tej podstawowej jednostki np.: cegła. Prawdą jest, że cegła cegle nierówna, ale mur z cegły prawidłowo postawiony pozwala na utrzymanie względnie stałej wilgotności w pomieszczeniu ....
Link do komentarza
Gość tylko inżynier
Gratuluję Panu doktorowi wiedzy na temat stropów typu filigran. Płyty stropowe tego typu wymagają podparcia i to w większości (wytyczne projektantów stropów) w większej ilości podpór niż tradycyjne stropy monolityczne..
Link do komentarza
Cytat

Gratuluję Panu doktorowi wiedzy na temat stropów typu filigran.
Płyty stropowe tego typu wymagają podparcia i to w większości (wytyczne projektantów stropów) w większej ilości podpór niż tradycyjne stropy monolityczne..



A pisałem już w innym temacie, żeby za projektami iść do konstruktorów (nawet techników), a nie architektów...

Cytat

Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków.

Link do komentarza
Cytat

Kolejny rodzaj elementów prefabrykowanych, czyli płyty kanałowe, poza utrudnieniami opisanymi przy okazji stropów typu filigran, stanowią dodatkową trudność dla projektanta – gdyż rozmiary budynku trzeba dopasować do modułowych długości i szerokości płyt



Proponuję Panu Architektowi dokształcić się z zakresu przynajmniej takiego jaki zgłębiają inwestorzy.
Brak obrazka
Te płyty cięte są na wymiar - brak odpadów na długościach między ścianami nośnymi.
karta_informacyjna
materiały pomocnicze

Proszę, przestańcie traktować wszystkich inwestorów jako stada baranów, gdyż nie wiedzących co czynią...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...