Skocz do zawartości

Działka Rolna - czym zagospodarować


Wojtek25

Recommended Posts

Witam w zeszłym roku dostałem od rodziny działkę rolną, pięknie położoną w beskidach, chciałem przekwalifikować ją na działkę rekreacyjną lub budowlaną lecz w przestrzennym planie zagospodarowania idealnie przez tą działkę przebiega jeden z wariantów przyszłej obwodnicy, która jak się dowiedziałem na 100% będzie przebiegać innym z wariantów z dala od mojej działki, gmina nawet już zaczeła wykupywać działki leżące w 2 wariancie obwodnicy, więc postanowiłem kupić przyczepę kempingową w pełni zarejestrowaną i ją tam postawiłem, prąd mam z agregatu, wodę muszę niestety dowozić sobie w baniakach, ale nie jest to dla mnie problem gdyż spędzam tam tylko weekendy i urlop. Teraz właściwe pytanie, proszę mi powiedzieć
1) Czy mogę tą przyczepę postawić np na pustakach, żeby nie stała na kołach, teren utwardzony, nie jest podmokły, teraz stoi na kołach zakotwiczona linkami stalowymi.
2) Czy mogę zrobić niewielką werandę, z kilku palików i desek, przed przyczepą?
3) Czy mogę zadaszyć dodatkowo przyczepę konstrukcją nie związana z gruntem, tylko z przyczepą?
4) Czy mogę wykopać niewielką studnię, nie osadzając w niej kręgów, wodę potrzebowałbym do mycia i podlewania, wodę czerpać będę pompą wmontowaną w przyczepie.
5) Czy taka działkę mogę ogrodzić, "płotem zagrodowym" nie wyższy jak metr? Dodam że działka graniczy z innymi działkami rolnymi oraz od jednej strony z drogą polną której część należy do mnie.
6) Czy mogę na takiej działce zrobić klomby z kwiatami i ułożyć chodniki z kamienia?

To chyba wszystko co na razie chciałbym tam zrobić, dopóki nie zmieni się plan zagospodarowania, muszę kombinować żeby mieć zaciszne miejsce do odpoczynku, a nie łamać prawa.

Z góry dziękuję za pomoc.

Chciałbym jeszcze zapytać czy faktycznie przyczepa musi byc zarejestrowana i oplacona by mogla legalnie stac na tej dzialce rolnej czy nie musi, poniewaz roznie prawo mozna interpretowac, mianowicie dopóki przyczepa nie jest trwale zwiazana z gruntem i nie posiada stałych przyłączy jak prąd, woda, kanalizacja to niby nie jest tymczasowym obiektem budowlanym, zas z drugiej strony jezeli nie jest zarejestrowana to nie spelnia swojej funkcji jako pojazd :/ Jak to jest czy musi byc zarejestrowana i oplacona by legalnie mogla stac na dzialce rolnej?? Edytowano przez Wojtek25 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
jeśli masz niezarejestrowaną przyczepę to stawiasz ją i tyle, do stania nie jest potrzebna rejestracja - tylko, jak Barbossa napisał, jeśli chcesz ją używac na drogach publicznych.

A jeśli ją zarejestrujesz to obojętnie czy stoi czy jeździ, to musisz opłacać OC (OC podlega KAŻDY zarejestrowany pojazd). A wyrejestrować w Polsce pojazdu nie możesz jeśli się go nie pozbędziesz (demontaż, kradzież, sprzedaż, wywóz za granicę...)
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif a założysz się, że jest inaczej ?



znasz inny legalny sposób niż opisany poniżej? icon_eek.gif

Prawo o ruchu drogowym
Art. 79. 1. Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:
1) przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu, o którym mowa w ust. 2 bądź w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;
2) kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;
3) wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;
4) zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;
5) udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;
6) przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Art. 78a tejże


chodzi ci o:
art78a
1. Czasowego wycofania pojazdu z ruchu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu lub podmiotu, któremu powierzono pojazd w trybie przepisu art. 73 ust. 5, starosta właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, wydając decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
2. Wycofaniu czasowemu, na wniosek podmiotów, o których mowa w ust. 1, podlegają zarejestrowane:
1) samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t;
2) ciągniki samochodowe;
3) pojazdy specjalne;
4) autobusy.

4. Pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.



To nie jest wyrejestrowanie tylko czasowe wycofanie z ruchu na max 4 lata.


Link do komentarza
ale moge np oddac na złom, wtedy ja wyrejestruje i kupić w całości ze złomu, przewieść laweta na działke i postawić, tylko pytanie czy wtedy zadzór budowlany nie przyczepi się że stoi tam tzw. barakowóz? i powinien być zgłoszony? Jest to działka rolna na najbliższe lata bez możliwości zabudowy. Niechce łamać prawa budowlanego i dlatego pytam, opłaty nie są duże za przyczepe ale załatwianie przeglądu co roku jest kłopotliwe.
Link do komentarza
Cytat

ale moge np oddac na złom, wtedy ja wyrejestruje i kupić w całości ze złomu, przewieść laweta na działke i postawić, tylko pytanie czy wtedy zadzór budowlany nie przyczepi się że stoi tam tzw. barakowóz? i powinien być zgłoszony? Jest to działka rolna na najbliższe lata bez możliwości zabudowy. Niechce łamać prawa budowlanego i dlatego pytam, opłaty nie są duże za przyczepe ale załatwianie przeglądu co roku jest kłopotliwe.


Na swojej ziemi możesz trzymać przecież złom, kto Ci zabroni?

Cytat

icon_eek.gif a założysz się ?


Widziałem złomy które dostały przegląd choć nie widziały stacji diagnostycznej - więc się nie zakładam.

ale prawo pozwala wycofać z ruchu m.in. pojazdu specjalne oraz przyczepy pow. 3,5 tony

przyczepa lekka nie spełniaw/w wymagań
Link do komentarza
Cytat

Dobra, kończę zabawę. icon_mrgreen.gif

Przyczepa kempingowa o masie do 3,5t jest pojazdem specjalnym, co wynika z Art.2.36. przywołanej ustawy i Załącznika nr 1 pkt. 5.5. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep


tego nie znałem, szacunek






a już w ogóle wielkie pokłony będę bił jak mi pokażesz domek holenderski do 750 kg icon_mrgreen.gif Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Reasumując, w/w punkty moge realizować nie łamiąc prawa? Jak wygląda sprawa postawienia np gotowego domku z bali na takiej działce, domek ustawiłbym np na pustakach? Jakie grożą mi konsekwencje w przypadku uprzejmych sąsiadów (donosicieli) ? ogólnie dopóki nie odwoła gmina rezerwacji tego terenu na przyszłą obwodnice (nie zmieni się plan zagospodarowania przestrzennego) muszę kombinować jak łysy koń, by spędzać poza blokami weekendy i wakacje.
Link do komentarza
Cytat

Reasumując, w/w punkty moge realizować nie łamiąc prawa?



A tego nikt nie powiedział. Ściślej ujmując będzie (byłoby) to obejście obowiązujących przepisów.

Cytat

Jak wygląda sprawa postawienia np gotowego domku z bali na takiej działce, domek ustawiłbym np na pustakach? Jakie grożą mi konsekwencje w przypadku uprzejmych sąsiadów (donosicieli) ? ogólnie dopóki nie odwoła gmina rezerwacji tego terenu na przyszłą obwodnice (nie zmieni się plan zagospodarowania przestrzennego) muszę kombinować jak łysy koń, by spędzać poza blokami weekendy i wakacje.



W zasadzie nic nie możesz postawić.
Ale możesz postawić namiot i spędzać w nim wakacje – w sumie legalnie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...