Skocz do zawartości

Jak wykonac kosztorys


Recommended Posts

Planuje budowe domu i zdecydowalem sie na wykonanie projektu indywidualnego. Architekt powoli konczy prace, a ja zaczynam sie zastanawiac na kosztorysem. Czy ktos moze mi doradzic jak sie do tego zabrac? W przypadku projektow gotowych kosztorys jest juz zazwyczaj dolaczony, ale jak sie to odbywa przy projektach indywidualnych?
Z gory dzieki za pomoc.
Link do komentarza
Dzieki za odpowiedz. Chyba jednak zdecyduje sie zlecic wykonanie kosztorysu specjaliscie. Czy ktos moze podpowiedziec jakimi kryteriami powinienem sie kierowac przy wyborze takiej osoby? A moze macie namiary na sprawdzonego fachowca od kosztorysow?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Najpierw zdecyduj z czego będziesz budował, a potem możesz kosztorysować. Ceny materiałów są zróżnicowane. Inne są też ilości i wymiary materiałów budowlanych. Ja mam gotowy projekt ale w innej technologii niż będę budował i mając wymiary budynku wyliczyłem ile będę jakich materiałów potrzebował. Dodatkowo zmieniałem strop i część materiałów wyleciało ale pojawiły się nowe na to miejsce.
Proces nie jest szybki i łatwy ale nawet jak nie wyliczyłem precyzyjnie ile będę czego potrzebował to mam przynajmniej w zarysie z dużą, moim zdaniem, dokładnością wyliczone co i ile i za ile.
Zrobiłem sobie arkusik w excel który po wprowadzeniu danych o ilości, cenie jednostkowej i cenie wykonawcy aktualizuje mi dane. W ten sposób będę konfrontował plan z wykonaniem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Polecam jednak zlecić to zadanie profesjonaliście, samemu czasami można się nieźle pomylić, a tak będziesz mieć większą pewność, że kosztorys pokryje się z faktycznymi wydatkami. W Polsce fachowców nie brakuje, rozejrzyj się troszkę icon_smile.gif



Wydaje mi się jednak że na tym forum większość jednak potrafi sobie policzyć zapotrzebowanie materiałów na dom. W końcu wszędzie znajdziemy informacje ile wychodzi cegieł na m2 czy też betonu na dany przekrój materiałów. Ja uważam że kosztorysowanie można przeprowadzać w stosunku do dużych obiektów. Pomyłka w domu rzędu kilku cegieł czy też za dużo betonu o 0,5 m3 nie jest dramatem. Poza tym przekonałem się przy poprzedniej budowie że dobry kierownik + sensowna ekipa budowlana wystarczy aby dobrze policzyć czego i gdzie potrzeba.

Innym rozwiązaniem jest tez zakup towaru z usługą. Ja tak dach kupowałem (łaty, kontrłaty, folia, dachówka, okna, obróbki i rynny). Płaciłem za m2 gotowego dachu, a nie moją sprawą był brak lub nadmiar kilku dachówek.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Najprościej będzie chyba podstawić pod gotowca, przeliczając i wpisując swoje wartości.



Ja właśnie tak zrobiłem tylko musiałem uwzględnić nieco zmian w fundamentach, ścianach nośnych i działowych oraz konstrukcji dachu. Co do materiałów wykończeniowych to i tak zazwyczaj kupuje się wszystko jak dom stoi więc nie ma problemu z wymierzaniem. Szacunki zużycia materiałów i robocizny i tak dają tylko zgrubny koszt budowy. Jak ktoś robi na potrzeby banku niech nie zapomni dać 10 - 15% na nieprzewidziane wydatki i powinno się dopiąć.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
Ja dla swoich celów i wiedzy co ile może kosztować wykonałem samodzielnie kosztorys na bazie zestawienia materiałów. To co zrobiłem daje mi orientację ile to może kosztować, oczywiście zakładam pewne błędy ale nie będzie to 100% błędu jeżeli będę trzymał się pierwotnych założeń co do tego czym i jak wykończę. Od razu zaznaczę że zakładam średni standard i wiele samodzielnej pracy stąd koszt domu. Niemniej będzie to druga chałupa więc chyba się wiele nie pomyliłem. Zainteresowanych szczegółami odsyłam >>> tutaj
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...