Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
opi

Jak wykonac kosztorys

Recommended Posts

Planuje budowe domu i zdecydowalem sie na wykonanie projektu indywidualnego. Architekt powoli konczy prace, a ja zaczynam sie zastanawiac na kosztorysem. Czy ktos moze mi doradzic jak sie do tego zabrac? W przypadku projektow gotowych kosztorys jest juz zazwyczaj dolaczony, ale jak sie to odbywa przy projektach indywidualnych?
Z gory dzieki za pomoc.

Chcesz sam sobie wyliczyć?
Weź gotowy kosztorys i podstaw sobie pod niego własne obliczenia wymiarów

Dzieki za odpowiedz. Chyba jednak zdecyduje sie zlecic wykonanie kosztorysu specjaliscie. Czy ktos moze podpowiedziec jakimi kryteriami powinienem sie kierowac przy wyborze takiej osoby? A moze macie namiary na sprawdzonego fachowca od kosztorysow?

Trochę od tyłu zaczynasz -najpierw robisz projekt a dopiero potem się zastanawiasz ile będzie TO kosztować ?
Mój kolega z ojcem zajmują się kosztorysowaniem - podeślij namiary na PW do Mnie.

Projekt jest juz prawie skonczony - w tej chwili zajmuje sie nim juz konstruktor.

Najpierw zdecyduj z czego będziesz budował, a potem możesz kosztorysować. Ceny materiałów są zróżnicowane. Inne są też ilości i wymiary materiałów budowlanych. Ja mam gotowy projekt ale w innej technologii niż będę budował i mając wymiary budynku wyliczyłem ile będę jakich materiałów potrzebował. Dodatkowo zmieniałem strop i część materiałów wyleciało ale pojawiły się nowe na to miejsce.
Proces nie jest szybki i łatwy ale nawet jak nie wyliczyłem precyzyjnie ile będę czego potrzebował to mam przynajmniej w zarysie z dużą, moim zdaniem, dokładnością wyliczone co i ile i za ile.
Zrobiłem sobie arkusik w excel który po wprowadzeniu danych o ilości, cenie jednostkowej i cenie wykonawcy aktualizuje mi dane. W ten sposób będę konfrontował plan z wykonaniem.

Polecam jednak zlecić to zadanie profesjonaliście, samemu czasami można się nieźle pomylić, a tak będziesz mieć większą pewność, że kosztorys pokryje się z faktycznymi wydatkami. W Polsce fachowców nie brakuje, rozejrzyj się troszkę icon_smile.gif

Cytat

Polecam jednak zlecić to zadanie profesjonaliście, samemu czasami można się nieźle pomylić, a tak będziesz mieć większą pewność, że kosztorys pokryje się z faktycznymi wydatkami. W Polsce fachowców nie brakuje, rozejrzyj się troszkę icon_smile.gif

Wydaje mi się jednak że na tym forum większość jednak potrafi sobie policzyć zapotrzebowanie materiałów na dom. W końcu wszędzie znajdziemy informacje ile wychodzi cegieł na m2 czy też betonu na dany przekrój materiałów. Ja uważam że kosztorysowanie można przeprowadzać w stosunku do dużych obiektów. Pomyłka w domu rzędu kilku cegieł czy też za dużo betonu o 0,5 m3 nie jest dramatem. Poza tym przekonałem się przy poprzedniej budowie że dobry kierownik + sensowna ekipa budowlana wystarczy aby dobrze policzyć czego i gdzie potrzeba.

Innym rozwiązaniem jest tez zakup towaru z usługą. Ja tak dach kupowałem (łaty, kontrłaty, folia, dachówka, okna, obróbki i rynny). Płaciłem za m2 gotowego dachu, a nie moją sprawą był brak lub nadmiar kilku dachówek.

Cytat

Najprościej będzie chyba podstawić pod gotowca, przeliczając i wpisując swoje wartości.

Ja właśnie tak zrobiłem tylko musiałem uwzględnić nieco zmian w fundamentach, ścianach nośnych i działowych oraz konstrukcji dachu. Co do materiałów wykończeniowych to i tak zazwyczaj kupuje się wszystko jak dom stoi więc nie ma problemu z wymierzaniem. Szacunki zużycia materiałów i robocizny i tak dają tylko zgrubny koszt budowy. Jak ktoś robi na potrzeby banku niech nie zapomni dać 10 - 15% na nieprzewidziane wydatki i powinno się dopiąć.

Pod projekt można wyliczyć dopiero kosztorys, więc znajdź kogoś kto wykona kosztorys, a sam jeżeli nie miałeś nigdy z tym do czynienia lepiej się za to nie bierz.

Pozdrawiam.

Cytat

Pod projekt można wyliczyć dopiero kosztorys, więc znajdź kogoś kto wykona kosztorys, a sam jeżeli nie miałeś nigdy z tym do czynienia lepiej się za to nie bierz.

Pozdrawiam.

fiddle.gif

Cytat

Pozdrawiam.

Dlaczemu? KNR-y w dłoń i jazda!

Ja dla swoich celów i wiedzy co ile może kosztować wykonałem samodzielnie kosztorys na bazie zestawienia materiałów. To co zrobiłem daje mi orientację ile to może kosztować, oczywiście zakładam pewne błędy ale nie będzie to 100% błędu jeżeli będę trzymał się pierwotnych założeń co do tego czym i jak wykończę. Od razu zaznaczę że zakładam średni standard i wiele samodzielnej pracy stąd koszt domu. Niemniej będzie to druga chałupa więc chyba się wiele nie pomyliłem. Zainteresowanych szczegółami odsyłam >>> tutaj

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Najnowsze posty

• Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Może doprecyzuję ja sprawa wygląda dokładnie. Nie ma murku ogniowego. Jest ściana rozgraniczająca poszczególne posesje i dachy łączą się prawie na jednym poziomie. Kiedyś to był budynek komunalny i remontowali te dachy jak chcieli. Po wykupieniu jednego segmentu w kamienicy postanowiłem wyremontować dach i to zrobiłem.  Jest to dach dwuspadowy. Po jednej stronie ekipa wjechała 50 cm na dach sąsiedniej posesji bo tak było zrobione opierzenie za czasów ZGK, na krokwi sąsiedniej posesji. Drugie łączenie po tej samej stronie, ale na drugim spadzie wykonano na murze rozdzielającym posesje i wykonano opierzenie. Po drugiej stronie stare opierzenie, łączenie dachów było wykonane na  krokwi po mojej stronie, która jest 30 cm od ściany rozgraniczającej posesje i ekipa zakończyła remont na tej krokwi pozostawiając 30 cm starego dachu??? Właściciel firmy twierdzi, że nie można zakończyć dachu na murze rozgraniczającym bo dachy muszą się łączyć na krokwi. Albo po mojej stronie, albo po stronie sąsiada. Wydaje mi się to dziwne.
    • Witam, Moje pytanie jest troche inne, chodzi o fakt czy zwyczajnie zmiesci nam sie dom, ktory juz mamy wypatrzony( projekt nizej) Dom ma wymiary okolo 19x 15m. Sama działka natomiast ma okolo 8 arów budowlanych (+ okolo 40 arow rolnych,(( na to chwile brak mozliwosci przekrztlcenia, wiec odrazu odpada wykorzystanie rolnej na ta chwile)) Czy dom ktory checmy koniecznie umiescic na tej dzialce zmiesci isie?( Uwzgledniajac studnie szambo i inne media konieczne na budowlanej) Nie ukrywam iz chcemy to zrobic  jak najszybciej wiec opcje sadowe lub pisemne wolimy uniknac. Dodam iz na zalaczaonym  rysunku polorzenia dzialki, jest droga obok i nad budynkiem gospodarczym do jednej dzialki 524 ,525 i obok drugiej sasiadujacej. Nasza  ma byc ta wieksza 525. Zrzut z góry Zdjecie Ogólne DANE OGÓLNE Pow. użytkowa191,1 m2 Pow. garażu40,91 m2 Pow. zabudowy *197,92 m2 Pow. podłóg (bez garażu)209,23 m2 Powierzchnia całkowita336,46 m2 Kubatura brutto1025 m3 Wysokość w kalenicy7,4 m Powierzchnia dachu289 m2 Kąt nachylenia dachu35 stopni   https://www.fotosik.pl/zdjecie/03722b09800516f7    
    • hihi - a to dopiero filozofia - otóż murek - taki ogniowy (graniczny) na dachu, jaki by nie był (łącznie zkominem) - jest elementem dachu, jest przecież kryty, ofasowaniem zazwyczaj, a czasem np. dachówką - i jest czasem wspolny, czasem nie dla sąsiednich dachów. A więc łączy dachy, jest swoistym "zwornikiem" dachów sąsiednich a zarazem ich częścią. Podobnie jak jaskółka, okno dachowe, czy np wyłaz albo cokolwiek na dachu! To też części dachu.   Jak jest projekt dachu, to murki ogniowe, attyki itp są jego częścią - miły Panie bajbaga  - nie ma co dzielić włosa na czworo 
    • Można.     Można - jeśli mur rozgraniczający posesje nie jest murem oddzielenia ppoż, a w przypadku zabudowy jednorodzinnej (w tym w szeregowej) tak może być.   Jednak: to sugeruje, że ta zabudowa jest wielorodzinną, tak więc wymagane jest oddzielenie ppoż - i nijak nie da się na niej wykonać łączenia dachów (bo wystaje ponad dach).
    • Rzecz skandaliczna i niebezpieczna. Do tego nie trzeba nawet znajomości przepisów budowlanych, wystarczy minimum myślenia.
  • Popularne tematy

• Doradcy redakcyjni i firmowi