Skocz do zawartości

Co zrobić żeby rośliny cebulowe nie zmarzły? Duży mróz


Etka

Recommended Posts

Przykrycie roślin cebulowych stroiszem (gałązki roślin iglastych) to był dobry pomysł. Nie powinno nic im się stać na tym mrozie, ważne aby nie były narażone bezpośrednio na działanie lodowatego wiatru.

Jedyne co nam pozostało to czekać na wiosnę, choć patrząc za okno na razie się na nią nie zapowiada. A było już tak pięknie.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
Link do komentarza
Dziekuję za odpowiedż.
Dobrze, że nie wywaliłam choinki bożonarodzeniowej tylko kazałam ją pociąć na gałązki icon_smile.gif
To jeszcze podpytam. Mam trochę miękkiego kartonu ,takiego grubego papieru. Czy jest sens opatulić nim hortensje, magnolie, trzemieliny,laurowiśnie, rododendrony, i inne zimozielone krzewy ozdobne? To by je trochę ochroniło przed lodowatym wiatrem. Wsadziłam sporo roslin na jesień i martwię się, że mi teraz zmarzną. Powiem szczerze, że już raz były opatulone (zrobiłam takie tuby i powiązałam sznurkiem, góre pozastawiając odkrytą), ale zimy nie było więc zdjęłam te zabezpieczenia.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Dla zimujących roślin najgroźniejsze są lodowate wiatry i mrozy pojawiające się na przedwiośniu i wczesna wiosną.
Wtedy pierwsze cieplejsze dni, kiedy słońce mocno przygrzewa powoduje wznowienie wegetacji wielu roślin. Młode pąki zaczynają pękać i wtedy są najbardziej wrażliwe na spadki temperatury. Gdy pąki są jeszcze zamknięte (mniemam że tak jest właśnie teraz) to są o wiele bezpieczniejsze nawet na duże mrozy.

Gruby karton nie jest idealną osłoną przed zimnem. Stworzy na pewno swego rodzaju barierę przed wiatrem ale moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł aby nim osłaniać rośliny, a już na pewno nie dla roślin zimozielonych - np. rododendrony, które nie wchodzą w pełni w stan zimowego uśpienia.

Zimowe i wiosenne promienie słoneczne powodują zwiększenie parowania wody, przez co roślina jest narażona na przesychanie. Susza jest znacznie groźniejsza od mrozu. Krytyczny moment następuje na przedwiośniu, kiedy robi się ciepło, a ziemia jest nadal zamarznięta. Dobrym zabezpieczeniem dla roślin zimozielonych jest cieniowanie (cieniówką lub białą agrowłókniną) od strony południowej i zachodniej. Materiały te przepuszczają część promieni słonecznych i osłabiają silne i mroźne wiatry.

Polecałbym założenie tych kartonów i monitorowanie pogody - jeśli wczesnowiosenna prognoza będzie zapowiadać ciepłe i słoneczne dni to proszę usunąć osłony, aby rośliny się nie zaparzyły. Warto mieć jednak osłony pod ręką w przypadku powrotu mrozów.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ano jest problem, bo żeby to właściwie ocenić trzeba by mieć te panele w rękach. 
    • Tak, pamiętając, że pierwszy i ostatni panel kładziemy na końcach paneli ułożonych w przeciwnym kierunku,  środkowy z przesunięciem w osi powstałej bryły o szerokość panela, z lewej.    Ważne jest, żeby w pierwszej fazie suszenia paneli wszystkie końce były podparte, przecież nie chcemy  deformacji paneli.        Nie, wszystko tak samo, ale panele dotykają się w miejscach niepodpartych wcześniej.   Układamy pierwszy panel 20 cm od brzegu ostatni tak samo a środkowy z drugiej strony osi budowanej bryły, czyli teraz od prawej. Powstała bryla ma wystające końce z kazdej strony   Zdemontować w pierwszym dniu same panele, podkłady niech lekko jeszcze przeschną,  demontować je na drugi dzień układając gdzieś dołem do góry, w pomieszczeniu dobrze wentylowanym.    ń    Jeżeli jest to rozdzielacz obsługujący wyłącznie piętro, to tak wystarczy te dwa zawory zamknąć. Widzę, że  już są zamknięte, przed zamknięciem zaworów najlepiej wyłączyć pompę rozdzielacza.      Nie widzę całej instalacji, ale jak jest jeszcze taka skrzynka na parterze to tak, kocioł, jego pompa będzie podawać czynnik grzewczy tylko na parter.     Tam powinien być sprawny bypass i pompa wtedy miesza tylko wodę w obiegu zamkniętym piętra.       Pompa w rozdzielaczu na parterze, jeżeli jest  takowa, to ona może pracować, jak nie ma, to pompa kotła powinna spokojnie to ogarnąć.     Wiem, że chcesz dobrze, ale obawiam się, że byt szybkie suszenie może spowodować deformację paneli, przekładki są  za wąskie, w dodatku musiałyby być równane na strugarce, inaczej potem będą problemy z łączeniem paneli.    
    • Ale tych listewek potrzeba będzie kolosalne ilości, bo przecież nie położysz całego panela podpartego na dwóch końcach, bo tak się odkształci, że nie będzie możliwości ponownego spięcia zamków przy ponownym montażu A tych paneli zapewne poszło na podłogi kilkanaście paczek
    • Najlepiej jednak byłoby je przekładać, jakimiś listewkami, tak jak się suszy deski. Wiem, że nikt nie trzyma w domu przekładek w takiej ilości, ale warto się postarać o odpady w jakimś warsztacie drzewnym. Wystarczą takie surowe, z obrzynania desek. Pojedyncze panele wyschną szybciej i pewniej.
    • Komentarz dodany przez sebek: no wlasanie dzisiaj miałem okazje takie cos zrobic i ciezko jest wejsc w ustawienia nie czyta unifonu wyskakuje bład f4 co juz sprawdziłem . ktos pomoze jak wejsc w menu i zaprogramować 6 mieszkań .Generalnie jest to opcja szeregowa z otwieraniem drzwi ale nie wiem jak to wykąbinowac
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...