Skocz do zawartości

Co zrobić żeby rośliny cebulowe nie zmarzły? Duży mróz


Etka

Recommended Posts

Przykrycie roślin cebulowych stroiszem (gałązki roślin iglastych) to był dobry pomysł. Nie powinno nic im się stać na tym mrozie, ważne aby nie były narażone bezpośrednio na działanie lodowatego wiatru.

Jedyne co nam pozostało to czekać na wiosnę, choć patrząc za okno na razie się na nią nie zapowiada. A było już tak pięknie.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
Link do komentarza
Dziekuję za odpowiedż.
Dobrze, że nie wywaliłam choinki bożonarodzeniowej tylko kazałam ją pociąć na gałązki icon_smile.gif
To jeszcze podpytam. Mam trochę miękkiego kartonu ,takiego grubego papieru. Czy jest sens opatulić nim hortensje, magnolie, trzemieliny,laurowiśnie, rododendrony, i inne zimozielone krzewy ozdobne? To by je trochę ochroniło przed lodowatym wiatrem. Wsadziłam sporo roslin na jesień i martwię się, że mi teraz zmarzną. Powiem szczerze, że już raz były opatulone (zrobiłam takie tuby i powiązałam sznurkiem, góre pozastawiając odkrytą), ale zimy nie było więc zdjęłam te zabezpieczenia.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Dla zimujących roślin najgroźniejsze są lodowate wiatry i mrozy pojawiające się na przedwiośniu i wczesna wiosną.
Wtedy pierwsze cieplejsze dni, kiedy słońce mocno przygrzewa powoduje wznowienie wegetacji wielu roślin. Młode pąki zaczynają pękać i wtedy są najbardziej wrażliwe na spadki temperatury. Gdy pąki są jeszcze zamknięte (mniemam że tak jest właśnie teraz) to są o wiele bezpieczniejsze nawet na duże mrozy.

Gruby karton nie jest idealną osłoną przed zimnem. Stworzy na pewno swego rodzaju barierę przed wiatrem ale moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł aby nim osłaniać rośliny, a już na pewno nie dla roślin zimozielonych - np. rododendrony, które nie wchodzą w pełni w stan zimowego uśpienia.

Zimowe i wiosenne promienie słoneczne powodują zwiększenie parowania wody, przez co roślina jest narażona na przesychanie. Susza jest znacznie groźniejsza od mrozu. Krytyczny moment następuje na przedwiośniu, kiedy robi się ciepło, a ziemia jest nadal zamarznięta. Dobrym zabezpieczeniem dla roślin zimozielonych jest cieniowanie (cieniówką lub białą agrowłókniną) od strony południowej i zachodniej. Materiały te przepuszczają część promieni słonecznych i osłabiają silne i mroźne wiatry.

Polecałbym założenie tych kartonów i monitorowanie pogody - jeśli wczesnowiosenna prognoza będzie zapowiadać ciepłe i słoneczne dni to proszę usunąć osłony, aby rośliny się nie zaparzyły. Warto mieć jednak osłony pod ręką w przypadku powrotu mrozów.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
    • To dokładanie powinno wyglądać inaczej, żar przesuwasz na bok i układasz drewno, następnie masz dwa wyjścia, albo szufelką wsypujesz żar na górę wsadu bardziej od tylnej ścianki, drugi sposób to przysuwasz żar z boku drewna i spalasz go sposobem kroczącym.  Jak położysz polano na żar, to gaz drzewny się nie spali, tylko ucieknie kominem, a to spora strata w opale.  Ruszt jest zbędny, powoduje stratę w trakcie spalania drewna.
    • Ja mam piec kaflowy, ale zasady palenia są takie same. Tylko szybra nie ruszam, a reguluję jedynie dopływ powietrza. I zauważyłem, ze wyznacznikiem dobrego palenia są dwie rzeczy. Brak sadzy, o czym wspominaliśmy, oraz obecność popiołu na drugi dzień. Przy czym tu jest dokładnie odwrotnie niż z sadzą. Im więcej popiołu (czystego popiołu) w popielniku, tym lepsze było spalanie. Ekonomiczniejsze. Bo ciąg powietrza ani nie wywiewał ciepła, ani popiołu. Bo nie czarujmy się, duży ciąg oznacza wywiewanie popiołu przez komin. A wraz z nim ucieka i ciepło.    A szybra nie ruszam, bo go zwyczajnie nie mam.  Kanał z pieca do komina jest wykonany na stałe. Z tego też powodu nie kupuję czujnika czadu, bo nie ma racji bytu. Jeśli rozpalam i nie ma ciągu (bardzo rzadko, ale to się zdarza), to po prostu nie palę, bo się nie da. A jak już rozpalę i ciąg kominowy jest, to nie ma siły, wszystkie produkty spalania pójdą w komin, bo nie ma jak tej drogi zamknąć. Chyba, że ktoś zatkałby wylot komina na dachu.   Kiedyś tak bywało, w wieczór wigilijny złym sąsiadom kładziono na kominie szybę. Żeby światło prześwitywało, gdy będą szukać przyczyny.
    • I takowe falujące powietrze właśnie u mnie występuje👍. Tylko przy rozpalaniu pojawia się troszkę dymu a później już tylko czyste fale😁
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...