Skocz do zawartości

Prawdziwa skuteczność rekuperatora


ACzarko22

Recommended Posts

Jako przyszły potencjalny użytkownik rekuperacji stoję przed wyborem odpowiedniego urządzenia. Szukając na forach można znaleźć wiele opinii i często sprzecznych! Analizując specyfikację techniczną wybranych urządzeń zapominamy, ze podane parametry ( np. dot. skuteczności) producent podaje jako rezultat w warunkach laboratoryjnych. W rezultacie w realu ew w innej strefie klimatycznej skuteczność danego urządzenia może odbiegać od zapewnień ( obietnic) producenta. W tym miejscu pojawia się pytanie do drogich forumowiczów, czy ktoś znalazł producenta/dystrybutora, który zamieni obietnice ( często nieweryfikowalne) na realne cyfry dot. skuteczności swojego produktu- najlepiej on line?
Link do komentarza
Cytat

Jaja sobie robisz, prace semestralna piszesz albo o droge pytasz.
Cos pogrywasz sobie z forumowiczami, nie interesuje Cie konkretne urzadzenie ale wylacznie producent, moze jakas reklama zaraz sie pojawi ... pokazujaca "cudowne" produkty na kazda kieszen i kazde warunki icon_smile.gif hahaha...

Pzdr.



Oczywiście pytam o drogę ale w kwestii wyboru rekuperatora a raczej jak pisałem dostępu do prawdziwych danych. NA chwile obecną szukam realnych danych dot. skuteczności rekuperatorów - Brink, Aeris i Orcon ew innych podobnej klasy.
Link do komentarza
Prawdziwe dane i jedynie prawdziwe, są na stronach producentów, bo uzyskano je dla takich samych warunków , określonych w normach. Czyli można je porównać.

Należy pamiętać, że dane te dotyczą tylko samej centrali.

Dane od użytkowników będą dotyczyły całej instalacji, a ponieważ nie ma dwóch takich samych, muszą się różnić, ta sama centrala u Krzyska, będzie miała inne „wyniki, niż zamontowana u Jaśka – czyli nie ma co porównywać.
Link do komentarza
Dane podawane przez producentów to nie problem, ale ja raczej myślałem o realnych sprawnościach podanych rekuperatorów tj. Brink, Aeri ew Orcon. Innymi słowy szukam danych np. z jakiegoś domu pokazowego lub instalacji gdzie można zweryfikować obietnice dot. określonych urządzeń. Z drugiej strony mam obawy, czy jest producent/dystrybutor, który jest na tyle pewny swojego urządzenia by podawać realne sprawności.
Jako zwykły inwestor przed zakupem bazujemy jedynie na obietnicach dostawcy.
Link do komentarza
A dlaczego tak czepiłeś się tej sprawności i co przez to pojęcie rozumiesz?

W zasadzie wszystkie rekuperatory mają porównywalną sprawność, dla takich samych wymienników, takich samych przepływów, w takich samych warunkach - reszta to czysty marketing. Można przyjąć, że oscyluje ona wokół wartości 90% .

Można uzyskać , przy prawidłowo wykonanej instalacji, około 80% sprawności (rekuperacji).
Link do komentarza
Cytat

Dane podawane przez producentów to nie problem, ale ja raczej myślałem o realnych sprawnościach podanych rekuperatorów tj. Brink, Aeri ew Orcon. Innymi słowy szukam danych np. z jakiegoś domu pokazowego lub instalacji gdzie można zweryfikować obietnice dot. określonych urządzeń. Z drugiej strony mam obawy, czy jest producent/dystrybutor, który jest na tyle pewny swojego urządzenia by podawać realne sprawności.
Jako zwykły inwestor przed zakupem bazujemy jedynie na obietnicach dostawcy.



realna sprawność całej instalacji będzie u każdego trochę inna - bo każdy ma trochę inną instalację i opory przepływu

mój kolega jest w końcowej fazie czujnikowania całej swojej instalacji - już niedługo będzie możliwość śledzić online temperatury zewnętrzne, wszystkich pozostałe temperatury z instalacji WM,poboru prądu, a także wszystkich parametrów związanych z pracą jego PC(temperatury GZ,DZ,zużycie prądu,itd.)
na pewno wkleję linka jak już wszystko będzie działać.. Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jak wygląda, czy w ogóle jest, czy była prawidłowo ułoźona pozioma izolacja pod ścianą? Ściana jest ewidentnie mokra... A może wystąpiła jakaś duża awaria i zalanie łazienki? Bo to małe okienko jest w łazience, czy może w WC...
    • Wielu użytkowników Panasonica twierdzi, że tylko Panasonic, a w szczególności T-CUP utrzymuje deklarowaną moc właśnie przy skrajnie niskich temperaturach dla pomp ciepła. A według mnie lepiej czasem dogrzać grzałką niż to, żeby pompa wchodziła w taktowanie, oczywiście ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości bufora. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przede wszystkim to nie tylko kwestia posiadania samej ziemi rolnej w odpowiedniej ilości. Czy ma Pani formalnie status rolnika? Jest wymagany, jeżeli ktoś ma prowadzić gospodarstwo rolne, choćby tak tylko oficjalnie.   Na dokładkę w polskim prawie nie ma jasnej i konkretnej definicji zabudowy zagrodowej. W związku z tym podejście władz lokalnych, które decydują o wydaniu pozwolenia na budowę, też może być odmienne. Bo i wyroki sądowe, w których próbowano jakoś określić co jest zabudową zagrodową, są dość rozbieżne. 
    • Hej wszystkim, planuję założyć pompę ciepła do domu (ok. 150 m²) i szukam jakiejś ogarniętej ekipy z Łodzi albo okolic. Ktoś może polecić kogoś sprawdzonego? W necie wpadłem na taką stronę: https://spednet.pl/pompy-ciepla-lodz/ Wygląda spoko – robią wszystko od A do Z, projekt, montaż i serwis. Ktoś coś o nich słyszał? Korzystaliście może? Każda opinia albo inne namiary mile widziane, bo chciałbym ruszyć z tematem jeszcze przed zimą. Dzięki z góry!
    • Tak na szybko sprawdziłem specyfikację tej pompy. To nie jest T-CAP, ale przynajmniej do -7°C i dla temperatury zasilania 35°C (podłogówka) utrzymuje ona swoje nominalne 5 kW. Czyli jest naprawdę nieźle.  To podstawowa sprawa w przypadku pomp ciepła, że trzeba zawsze sprawdzać, w jakich warunkach osiągają określona moc grzewczą. W szczególności dotyczy to właśnie pomp powietrznych. W ich przypadku moc nominalna, podawana zwykle dla +7°C, naprawdę niewiele mówi.  Przy okazji mocy druga zasadnicza sprawa to decyzja, czy pompa ma pokrywać całe zapotrzebowanie na ciepło (ewentualnie z pomocą wbudowanych grzałek), czy zakładamy jej wspomaganie w czasie większych mrozów. Chociażby za pomocą kominka. Od tego będzie zależała kwestia doboru mocy, ale także ewentualna decyzja, czy warto dopłacać za pompę gruntową.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...