Etka Napisano 4 października 2011 #1 Napisano 4 października 2011 W jakiej odległości od zabudowań mogą stać ule? Czy prawo to w jakiś sposób reguluje?
bajbaga Napisano 4 października 2011 #2 Napisano 4 października 2011 W Polsce nie ma uregulowań prawnych w tym zakresie.Pośrednio mają zastosowanie „ogólne” (o własności) przepisy kodeksu cywilnego (art.140, 144, 222.2).Natomiast, stosuje się na prawo zwyczajowe, bazujące na przepisie „zaborowym” (austriackim) z końca XIX wieku, które mówi, że odległość od zabudowań „obcych” i drogi (publicznej) powinna wynosić nie mniej niż 10m.Odległość mniejsza jest dozwolona tylko w przypadku, kiedy pszczoły wylatujące z ula muszą wnieść się na wysokość nie mniejszą niż 3m („przeszkoda” typu mur, gęsta ściana drzew lub krzewów. itp.)
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje Napisano 4 października 2011 #3 Napisano 4 października 2011 Ogólnych przepisów w formie ustawy czy rozporządzenia rzeczywiście nie ma, ale lokalny samorząd może wprowadzić regulacje prawne w formie uchwały rady gminy. Informacje w tym temacie można uzyskać w urzędzie gminy.
Etka Napisano 4 października 2011 Autor #4 Napisano 4 października 2011 Dziękuję za informację. Jest ponad 10m, myślę, że jest nawet 30m, ale zdaża się, że pszczoły wlatują nam do domu.
bajbaga Napisano 4 października 2011 #5 Napisano 4 października 2011 Cytat ....lokalny samorząd może wprowadzić regulacje prawne w formie uchwały rady gminy. …… Nie jest to prawdą.Prawo miejscowe musi mieć podstawę wyraźnego upoważnienia ustawowego i tylko w granicach tego upoważnienia, a w tym zakresie nie ma delegacji dla lokalnego samorządu.Teoretycznie zapis taki może znaleźć się w przepisach porządkowych (regulaminie porządkowym) – teoretycznie, bo nie są to (nie mogą być) przepisy wykonawcze, czyli za ich naruszenie może grozić kara grzywny, wymierzona zgodnie z Kodeksem Wykroczeń.Teoretycznie, bo taki zapis naruszałby również Art.140 kodeksu cywilnego, wobec braku innych (wyraźnych) uregulowań prawnych – zwłaszcza w gminach typowo wiejskich.
Barbossa Napisano 4 października 2011 #6 Napisano 4 października 2011 no tak, ale pszczoły wlatują do chałupy może zakaz wstępu, przebywanie grozi śmierciąuwaga, zły niedźwiedź i takie tam, he?
Recommended Posts
Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować
Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz
Utwórz konto
Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!
Zarejestruj nowe kontoZaloguj się
Masz już konto? Zaloguj się.
Zaloguj się