Skocz do zawartości

Dojazd do działi rolnej


mariusz3506

Recommended Posts

Witam jestem nowy na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Mam następujący problem jestem posiadaczem działki rolnej od czterech miesięcy, przyległej do drogi powiatowej. Tydzień temu wykopano nowy rów melioracyjny wzdłuż dogi a działek przyległych do niej (dodam że nigdy tam rowu nie było) tym samym pozbawiając mnie dojazdu do tej działki. Teraz mam następujące pytanie kto ma pokryć koszty wykonania zjazdu z drogi do mojej działki ja czy też zarząd drogi? Ponieważ nie wiem jak mam się odnieść do ustawy o drogach publicznych proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
29. Wykonanie lub przebudowa zjazdu z drogi do pól uprawnych i zabudowań należy:
1) w wypadku budowy lub modernizacji drogi - do zarządu drogi,
2) w pozostałych wypadkach - do właściciela lub użytkownika gruntów przyległych do drogi, po uzyskaniu zgody zarządu drogi.
Link do komentarza
W cytowanej ustawie wyraźnie określono do kogo należy wykonanie zjazdów z drogi publicznej. W tym przypadku jest to obowiązek zarządu dróg i prawdopodobnie będzie on zrobiony trochę później ze względu na harmonogram robót - najpierw kopią później robią zjazdy. Jeśli istnieje pilna konieczność dojazdu, trzeba zwrócić się do zarządu dróg o wykonanie zjazdu tymczasowego.
Link do komentarza
1.Przepis który przytoczyłeś jest nieaktualny – wiec nie można go przytaczać, ani powoływać sie na niego, choć nowe brzmienie „podtrzymuje” ogólną zasadę starego zapisu.
Tu aktualny tekst ustawy o drogach publicznych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=...40060&min=1 (tekst ujednolicony).

2. Jeśli zjazd był legalny, tzn. był uzgodniony z zarządcą drogi (właśnie zgodnie z tym starym brzmieniem art. 29 ustawy), przebudowa należy do zarządcy drogi, jeśli nie był legalny – do właściciela gruntów. Tu więcej na ten temat:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/794E0C61

3. O „legalności” zjazdu może też świadczyć fakt, „ukazania” zjazdu na mapie (ewidencyjnej).

4. Jeśli zjazd był nielegalny (wyjaśnienie w 2 linku) to będziesz musiał mieć pozwolenie na wykonanie tego zjazdu – a to może być i kłopotliwe i kosztowne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...