Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
mariusz3506

Dojazd do działi rolnej

Recommended Posts

Witam jestem nowy na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Mam następujący problem jestem posiadaczem działki rolnej od czterech miesięcy, przyległej do drogi powiatowej. Tydzień temu wykopano nowy rów melioracyjny wzdłuż dogi a działek przyległych do niej (dodam że nigdy tam rowu nie było) tym samym pozbawiając mnie dojazdu do tej działki. Teraz mam następujące pytanie kto ma pokryć koszty wykonania zjazdu z drogi do mojej działki ja czy też zarząd drogi? Ponieważ nie wiem jak mam się odnieść do ustawy o drogach publicznych proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
29. Wykonanie lub przebudowa zjazdu z drogi do pól uprawnych i zabudowań należy:
1) w wypadku budowy lub modernizacji drogi - do zarządu drogi,
2) w pozostałych wypadkach - do właściciela lub użytkownika gruntów przyległych do drogi, po uzyskaniu zgody zarządu drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W cytowanej ustawie wyraźnie określono do kogo należy wykonanie zjazdów z drogi publicznej. W tym przypadku jest to obowiązek zarządu dróg i prawdopodobnie będzie on zrobiony trochę później ze względu na harmonogram robót - najpierw kopią później robią zjazdy. Jeśli istnieje pilna konieczność dojazdu, trzeba zwrócić się do zarządu dróg o wykonanie zjazdu tymczasowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1.Przepis który przytoczyłeś jest nieaktualny – wiec nie można go przytaczać, ani powoływać sie na niego, choć nowe brzmienie „podtrzymuje” ogólną zasadę starego zapisu.
Tu aktualny tekst ustawy o drogach publicznych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=...40060&min=1 (tekst ujednolicony).

2. Jeśli zjazd był legalny, tzn. był uzgodniony z zarządcą drogi (właśnie zgodnie z tym starym brzmieniem art. 29 ustawy), przebudowa należy do zarządcy drogi, jeśli nie był legalny – do właściciela gruntów. Tu więcej na ten temat:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/794E0C61

3. O „legalności” zjazdu może też świadczyć fakt, „ukazania” zjazdu na mapie (ewidencyjnej).

4. Jeśli zjazd był nielegalny (wyjaśnienie w 2 linku) to będziesz musiał mieć pozwolenie na wykonanie tego zjazdu – a to może być i kłopotliwe i kosztowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Bardzo dobra lektura dla kolegi AUTORA - a że Ci się chciało - szacunek !!  
  • Witam, zarejestrowałam sie na tej stronie ponieważ w tym roku rozpoczynam budowę domu. Chciałabym dowiedzieć sie jakie sa mniej więcej koszty wizualizacji projektu budowlanego. Posiadam projekt domu z przed kilu lat, jest to jedynie wersja papierowa. Chciałabym, żeby z tego projektu zrobić projekt komputerowy 3D. Czy robił ktoś moze coś takiego? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Za zbędne komentarze typu „idź do jakiegos biura architektonicznego” z góry dziękuje. Chce mieć poprostu porównanie cenowe 
  • 1. Nie chce mi się już szukać normy. 2. Pomiarowiec doskonale wie, że ani 25 A, ani nawet gdyby wcisnąć tam 6A to selektywności nie będzie. Mam tylko wrażenie, iż pod pojęciem "selektywność" rozumiemy inne zjawiska. Dla mnie selektywność oznacza, ze obszar działania dwóch zabezpieczeń nie ma części wspólnej. Niestety, wyłączniki nadmiarowo - prądowe tego na pewno nie zapewniają, co wynika z ich budowy. Oczywiście, są zabezpieczenia selektywne, ale one kosztują! A że powinien je instalować ZE, czyli dostawca energii, to już inna bajka. Nie ma go jak do tego zmusić.   Tutaj jest garść informacji o zabezpieczeniach nadmiarowo - prądowych. https://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/23926-wylacznik-instalacyjny-nadmiarowo-pradowy-zasada-dzialania-i-cel-stosowania
  • Kolego "retrofood" Ad ad1/ może nawet dać 40x4,  tylko po co kasę ma wrzucać w wykop do uziomu bud. gosp. ? Ad ad 2/ a jak przyjdzie mu pomiarowiec do odbioru instalacji , to wpisze w protokół "brak selektywności " - i po co mu to ?   Pozdr
  • Ad. 1. Dałem Ci linki do artykułów, gdzie wszystko jest napisane, czytałeś? Ad. 3. Na jaką cholerę w jakimś rurarzu? I po co aż 80 cm? Lubisz kopać rowy? W tekście z linku jest podany sposób układania kabla i rysunki. Zabezpiecza się go rurami tylko w określonych miejscach, jakichś przejść pod drogą czy ścieżką, skrzyżowań z wodociągami, gazociągami itp. I nie zapominaj, że trasa kabla ma być zinwentaryzowana przez geodetę! To się musi potem znaleźć na mapach.   Ad. 1. Proponowałbym jednak 30 x 3 jako przekroj minimalny. Ad. 2. Selektywności nie będzie tak czy inaczej, jest to martwy zapis w prawie i od wielu lat nikt się tym nie przejmuje. Ad. 3. Rura (odcinek) przy poprzecznych przejściach bywa, że musi być stalowa. Zależy od tego co ma być na gorze, chodzi o rodzaj i wielkość obciążeń. Ad. 4. Oczywiście, mogą być 2 kable w wykopie, ale nie zapominajcie o folii nad kablami, tak jak na rysunku.   PS. W płycie fundamentowej też się da wykonać uziom fundamentowy, ale proponowałbym do tego wynająć kumatego elektryka. Malo kto zna technologię wykonywania, szczególnie przy stosowaniu różnych typów izolacji przeciwwilgociowej, a bez tego pewnie się nie obejdzie.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×